Одна з головних і найкраще збережених фортець Закарпаття – замок Паланок у Мукачеві – відкриває свої таємниці вночі.

Накульгуючи, але високо тримаючи смолоскипа, на мості перед замковою брамою нас зустрічає чоловік у плащі з каптуром, подібний на ченця. Він свариться на нічних гостей, які завітали до величної фортеці пізно ввечері та потривожили його спокій, завадили читанню старих книжок і створенню нових. Це – Анонімус, легендарний літописець, який склав працю «Діяння угорців», з його твору історики виводять певні важливі для Закарпаття дати, зокрема заснування Ужгорода. Він – персона поза часом і навіть державою, і разом із ним, його смолоскипом та його історіями з різних епох ми відкриваємо браму Паланку. Попри незадоволення, господар за давнім звичаєм не може лишити подорожніх надворі під дощем. Ба навіть погоджується розповісти нам дещо про це видатне місце: прегарний замок, що височіє над містом на горі, котру ніби і насипали спеціально для нього.

Замок Паланок у Мукачеві відкриває свої таємниці

«У замку діють мої закони і правила. Присягніться, що дотримаєте їх! Треба йти за мною і слід у слід і нікуди не звертати. Адже з настанням темряви різні часи і виміри стикаються, легко в них загубитися. Клянетеся? Гаразд, за мною!» – запрошує провідник у замок.

Замок Паланок у Мукачеві відкриває свої таємниці

Анонімус починає свою розповідь з історії про шлях давніх угрів і часів, коли вони опанували ці землі. Звісно, він не читає лекцію з історії, а наводить яскраві факти.

«Угорські вожді, ідучи на Захід, проходили різні володіння, з деякими володарями воювали, а з іншими укладали мирні угоди. Гарантії договору були суворі: князі обмінювалися старшими синами як заручниками. Якщо б хтось порушив угоди, хлопців би стратили. Так забезпечували отримання слова. Проминувши гори, угорські племена зупинилися тут, у долині, на відпочинок, який тривав 40 днів і ночей. А оскільки перехід був тривалим, був важкою працею, то долину назвали Мунко – робота з угорської. Коли пізніше тут виникло поселення, воно тисячу років називалося Мункач, а тепер Мукачево. Угри ж пішли далі у місто-фортецю Унг (Ужгород нині), захопили його, і далі пішли на Захід. І ніби не було такої сили в Європі, яка могла б зупинити войовничу ходу угорських племен… Але вона знайшлася, і це – католицька церква. У 1001 році Папа Римський хрестив угорського вождя на ім’я Вайк («герой», «лідер»), який взяв собі ім’я Стефан, угорською Іштван, і заснував Угорське Королівство. Він християнізував свої племена і державу, розвивав її, і кочові угри, отримавши кордони, стали осілими. По смерті король отримав ім’я Іштван Святий».

Замок Паланок у Мукачеві відкриває свої таємниці

«Але ще до того угри зміцнювали завойовані землі, аби оборонити їх. І наприкінці Х століття на вершині цієї гори збудували перше укріплення: квадратну кам’яну вежу, яка мала кілька рівнів. Але вежа – це ще не замок. Перший замок тут з’являється на початку XIV століття: навколо вежі збудували кам’яні мури висотою 12 метрів. І це вже часи князя Федора Корятовича, який прибув сюди з Поділля, бо там на нього йшов війною брат, литовський князь Вітовт. 18 років він правив цією землею. Але далі замок потрапляє у володіння угорської корони…» Анонімус оповідає, що у 1526 році загинув останній спадковий король, і через відсутність спадкоємців Угорщина розкололася: Захід обрав правителем імператора Австрії Ференца І Габсбурга, а Схід вибрав магната із Трансільванії Яноша Заполі, частина ж лишилася під пануванням Туреччини. Відтак століттями тривали повстання і війни.

Замок Паланок у Мукачеві відкриває свої таємниці

Найдовше замком володіла династія Ракоці: чотири представники роду були тут феодалами. Так, у 1633 році Мукачівській замок придбав Трансільванський князь Дьордь І Ракоці. За часів Ракоці Паланок став осердям, столицею князівства. Вони запрошували провідних будівничих, також і військових інженерів Європи, які й зробили Паланок здебільшого таким, як ми бачимо його зараз. Те, яким став Паланок і яким увійшов в історію, визначили, попри всі пріоритети епохи, не тільки чоловіки. Після смерті чоловіка удова Дьордя Ракоці Жужана Лорантфіпродовжила розбудову Паланку: вона спорудила Середню і Нижню тераси та оборонне кільце навколо маєтку. Князі династії Ракоці володіли Паланком до 1711 року, за їхніх часів він став неперевершеною фортецею, призначеною для оборони і підготованою для облоги. Із середнього на верхній двір веде тунель, який одночасно є ходом і пасткою: тут можна було зупинити противника. Ворожих воїнів блокували, опустивши одну решітку, а потім ґрати на вході, затим з отворів зі стелі вражали стрілами, списами і заливали смолою, котру підпалювали, й у кам’яному мішку ніхто не виживав.

Замок Паланок у Мукачеві відкриває свої таємниці

Та не тільки обороні приділяли увагу військові інженери. Також і дренажу і водовідведенню. Загалом замок був міні-містом: площа його споруд сягає 14,5 тис. кв. м, відповідно, великим є об’єм води при опадах. Для цього передбачена система ровів, водою з яких поїли свійських тварин і лицарських коней. Самі ж тварини були і запасом на випадок облоги. Люди ж пили воду із колодязя. Його глибина сягає 86 м, а пробита криниця у гранітній породі, масштабам роботи і нині дивуються й історики, і будівельники. Колодязь був стратегічно важливим під час облоги. Та, звісно ж, має свою легенду, каже Анонімус.

Замок Паланок у Мукачеві відкриває свої таємниці

«Наказав копати колодязь князь Федір Корятович, робітники працювали, але води все не було. Сталь людство отримає пізніше, а доти м’якіший метал кришиться об міцну кам’яну породу. Зневірений князь чортихнувся і пообіцяв гору золота тому, хто добуде воду. З недокопаного колодязя виліз замурзаний чоловік і запевнив, що завтра вода буде, а щойно вдарили по руках – стрибнув у колодязь. Князь побачив лиш, як майнули ратиці і хвіст, і зрозумів, що має справу з чортом, а ще згадав, що гори золота й нього нема. Розрадив його блазень, який пообіцяв сам розрахуватися. Коли на ранок у колодязі з’явилася вода, а на подвір’ї замку з’явився чорт, він повів його на сусідню гору Ловачку. На вершину на землю поклав 5 монет і сказав: ось гора, ось золото – забирай. Він зрозумів, що на грі слів люди його підловили і з люті стрибнув до колодязя. Коли там виє вітер, кажуть, то чорт сердиться, що його обдурили». Колодязь же довго служив замку, збудували колесо, яке обертали люди, заходячи всередину пристрою, а також приміщення, де воду накопичували. Сусіднє село Лучки мало обов’язок регулярно постачати мотузку довжиною в 97 м замість тієї, що стиралася. У 2008-му криницю розчистили (туди скидали сміття, особливо у радянський період), але води не знайшли.

Замок Паланок у Мукачеві відкриває свої таємниці

Мукачівський замок ніколи не був узятий силою, і лише одного разу капітулював. І найславніша історія, пов’язана із замком Паланок, – історія його володарки Ілони Зріні, теж про облогу. Трансільванська княжна, яка була дружиною Ференца І Ракоці та матір’ю національного героя Угорщини Ференца ІІ Ракоці, – головна легенда і постать Паланку. Вона зустрічає нас на бастіоні: як завжди, горда і вишукана. Пані Ілона була «зіркою» свого часу, вирізнялася як красою, так і характером. Обороняла замок під час більш ніж дворічної облоги австрійцями і сама брала участь як у воєнних рішеннях, так і в буденній роботі, лікувала поранених, готувала їжу, а ще продала коштовності, аби купити зброю для повстання. Найвідомішою ж Ілона Зріні стала через видатну love story. Після смерті чоловіка вона зустріла молодого повстанця Імре Текелі й допомогла йому в боротьбі. А згодом у Паланку (за легендою, що є частиною міфу замку) грали гучне весілля 39-річної княгині і 24-річного бунтівника. Свято щороку тут відтворюють. А наразі відтворюють і цю сторінку: Ілона Зріні, стоячи на бастіоні, розповідає історію свого життя.

18-річною благородну панну віддали за Ференца І Ракоці, він очолює заколот проти Габсбургів, який розбили. Ілону з чоловіком, які вижили, викупила з полону її свекруха. Ференц І Ракоці помер. Згодом удова з двома дітьми зустріла того, хто очолив нове повстання. «Багато хто вбачав політику у нашому союзі, але хто, крім нас, міг знати правду? І 15 червня 1682 року ми заграли тут пишне весілля, яке тривало вісім днів. Та щастя було скороминуче. Імре іде на Відень, отримує поразку, його беруть у полон. Габсбург іде на мій замок і бере його в облогу… Та його сподівання марні, я свої сльози перетворю на вогонь і камінь! На світанку буде новий бій, мені треба перевірити варту, помолитися, аби завтра ніхто не загинув. І гості тут аж ніяк не доречні», – графиня, чия роль для нас є кульмінацією екскурсії, не прощаючись іде з бастіону.

Замок Паланок у Мукачеві відкриває свої таємниці

Після капітуляції розлучена з дітьми Ілона Зріні потрапляє до монастиря. Імре Текелі звільнять з-під варти, він братиме участь у боях і полонить австрійського генерала, якого обміняють на графиню. Згодом Габсбург дозволить ватажку переможених повстанців з дружиною виїхати у вигнання до Туреччини, котра погодилася прийняти подружжя. Ілона Зріні є єдиною жінкою в історії, нагородженою грамотою Османської імперії за воєнну звитягу. Її син Ференц ІІ Ракоці продовжив повстання, і в 1707 році Угорщина звільнилася від австрійських військ. Тут, у Мукачівському замку, був штаб цієї революції.

Замок Паланок у Мукачеві відкриває свої таємниці

Ми ж продовжуємо мандрівку замком і вузьким кам’яним коридором потрапляємо до казематів Паланку. Входимо до … катівні. У доволі моторошному приміщенні нас зустрічає чоловік у характерному вбранні: місцевий кат, «зірка» Паланку, господар нової атракції з-поміж замкових розваг.

Замок Паланок у Мукачеві відкриває свої таємниці

«Отут ми підсмажували на олії повстанця: Дьордь Дожа його звали. А колись довелося навіть стратити батька нашої княгині. Дуже шкодую, але така робота. Ото були в’язні! А потім що, сама дрібнота. Морквяний бунт, тьху! Жаліються на умови утримання…» – кат відіграє тему про те, що у Паланку не лише відбувалися історичні події (нехай не всі з них підтверджені документально, але замок творить власний міф), а й тривалий час була велика і сувора тюрма.

Замок Паланок у Мукачеві відкриває свої таємниці

Анонімус розповідає: «Цей замок знав часи честі й доблесті. Але мав і ганебний період. Після штурму Бастилії саме тут була одна з найбільших тюрм Європи. Протягом 108 років тут утримували 20 тис. в’язнів. Серед них були звичайні злочинці, а були і шляхетні полонені. Як от Ференц Казінці, який, на відміну від інших і за кошти родичів, мав добрий харч, стіл з письмовим приладдям і навіть віконце. В інших такого не було, але і не все були згодні терпіти. Колись через заметіль затримався обоз з харчами, з їжі лишилася здебільшого морква, і в’язні вчинили морквяний бунт, комусь навіть вдалося вирватися на подвір’я, та далі варта не пустила. Недарма це передовсім фортифікаційна споруда: сюди важко потрапити, але і втекти теж нелегко».

Замок Паланок у Мукачеві відкриває свої таємниці

«Великим і романтичним лицарським замком був колись Паланок. Таким, як замки малюють у казках. Але в Європі з’явилася вогнепальна зброя, гармати. І тоді великі вежі довелося розібрати. Бо, коли влучала гармата, великі кам’яні брили падали на захисників. Натомість копали глибокі сухі рови і будували бастіони завтовшки більше 5 метрів. Вони мали гострі кути, щоби гарматні ядра рикошетом відлітали вбік, не завдаючи значної шкоди. Бастіони прикривали внутрішні будівлі замку. Замок був головним і останнім пристанищем феодала. Сюди звозили припаси і податки, які часто були в натуральній формі: зерном, м’ясом, вином», – Анонімус, підійшовши до колодязя, ніби нізвідки дістає кошик із пляшками і склянками. Він частує вином, до того ж виготовленим саме в тих селах, з яких здавна ним платили податок володарям замку: Лучки, Бобовище, Павшино, і це доторк до теми закарпатського виноробства.

Замок Паланок у Мукачеві відкриває свої таємниці

Й от саме час познайомитися. Одягнувши плаща і кумедного чепця та, зігнувшись у попереку й, імітуючи каліцтво, припадаючи на ногу, роль старого Анонімуса з поганим характером виконує надзвичайно енергійний екскурсовод з добрим почуттям гумору – мукачівець Максим Адаменко.

Замок Паланок у Мукачеві відкриває свої таємниці

«Враховуючи те, що протягом 108 років була в’язниця, ця тема, нова атракція замку – зала тортур, де «працює» «кат», варта уваги в екскурсії. Ми включили роль ката, щоби додати емоцій. Він зараз іще «в тестовому режимі», але, певно, отримає ім’я Сансон. В історії відома найдовша династія катів, Сансони з Парижа, яка налічувала понад 200 років, і те, як вони передавали своє ремесло – то окрема тема… Старшого ката «схопив» поперек і його майже паралізувало, фах передавався за чоловічою, звісно, лінією, але народжувалися самі дівчата, й от нарешті хлопчик, який мав перебрати професію, коли йому було лише 8 років. Звісно, в такому віці він не мав сам працювати, й тоді найняли спеціальну людину, яка, втім, мала все робити лише в присутності потомственого ката… Далі з цією родиною теж був казус: коли вже прийшов технічний прогрес і з’явилася гільйотина, після того, як публічних страт поменшало, кат заклав гільйотину в ломбард, аж тут з’явилося «державне замовлення», а інструменту нема. Так і прийшов офіційний кінець привселюдним стратам. Загалом це справді ремесло зі своїми законами, так, форма покарання і страти мала відповідати тяжкості злочину», – каже екскурсовод.

Замок Паланок у Мукачеві відкриває свої таємниці

Він розповідає про ідею відкривати історію отак, вночі, зі смолоскипом: «Мій Анонімус – дуже вдалий і дуже універсальний персонаж для ведення екскурсії. Я, Анонімус – літописець. Я переказую те, що бачив, що знаю, що читав. Я можу мандрувати крізь віки завдяки літописам і розповідати про події різних епох. А ще мені пасують темрява, майже чернечий каптур – ця вся атмосфера, загадка, містика… Нічний замок сам по собі особливий, він дає розігратися уяві і додати в кров адреналіну. Я невимушено проводжу гостей через різні етапи життя замку – від побудови до оборони, розповідаю історію любові, історію його володарки Ілони Зріні. Для гостей «найсмачніша» сторінка минувшини – це її історія, адже любов, політика, дипломатія то такі цікаві «шахи». Для більшого зацікавлення є й елементи інтерактиву, щоби гість брав участь у подіях. Однією з емоційних точок є вихід на нічний бастіон: темне небо, зорі і море вогнів Мукачева, із замкової гори найкраще видно місто».

Замок Паланок у Мукачеві відкриває свої таємниці

Колись містечко, що розташовувалося біля замку, називалося Паланка, себто, оточене палями, частоколом. Вважають, що це і дало назву замку – Паланок. У 1897 році замок викупило міністерство юстиції Австро-Угорщини, офіційно в’язницю закрили за рік до того, але діяла вона до 1903-го. Затим замок занепадав і руйнувався. У період Чехословацької республіки (1919—1938 роки) в замку розташували військові частини. Під час Другої Світової війни Паланок займали угорські війська. З 1944-го, коли Закарпаття приєднали до Радянської України, тут було профтехучилище. Зараз тут музей, Паланок є найбільш відвідуваним туристичним об’єктом Закарпаття.

Замок Паланок у Мукачеві відкриває свої таємниці

Паланок здатен дивувати і зараз. Наприкінці 2018-го року під час дослідницьких робіт у нижньому ярусі фортеці віднайшли приміщення круглої форми. Будівельники й історики сперечаються, що тут було: чи просто склад, а чи окрема в’язниця, чи лазня, а чи навіть мечеть. Так, старий Паланок ще має таємниці, які тільки годиться відкрити. Це можна робити і вночі зі смолоскипом старого літописця Анонімуса, а можна під час денної екскурсії чи просто прогулянки. Перлина Закарпаття завжди рада відчинити гостям браму.

Текст: Алла Хаятова, Фото: Сергій Гудак

к

Залишити відповідь