Закарпаття розпочало співпрацю з виноробним регіоном Франції Бордо. Делегація зі знаменитого виноробного регіону Франції відвідала нашу область, аби відкрити перший етап програми: провести низку відкритих лекцій і майстер-класів та обмінятися досвідом із колегами на Закарпатті. Про це ініціатори та учасники програми розповіли на пресконференції в Ужгородському прес-клубі.
Мета довгострокової програми «Бордо – Закарпаття» – розвиток бренду «Вино Закарпаття», сприяння підвищенню якості місцевих вин через вдосконалення професійних знань і навичок виноробів, розвиток винного туризму і, як наслідок, економіки, просвітництво у сфері винної культури. Закарпаття повинне повернутися на карту знаменитих виноробних регіонів Європи, а Україна має всі передумови, щоби стати визнаною країною – виробником вина.
Ігор Радомисельський, віцепрезидент виноробної компанії Шато Чизай, ініціатор проєкту Chateau Chizay Academy, куратор програми «Бордо – Закарпаття» зауважив, що у Закарпаття є не менше історичних підстав бути таким потужним виноробним регіоном як Бордо у Франції. «І це стосується не тільки сільського господарства. Регіон Бордо – №1 з винного туризму, а це ціла індустрія, яка потребує різних кваліфікованих працівників. Закарпаття має потенціал бути для всієї України важливим економічним фактором. У нас є ідеальний клімат, нам не вистачає знань, важкої роботи та трохи часу. Ми вирішили співпрацювати з регіоном Бордо, бо вони найкращі. Перший етап співпраці- освітній. Це лекції в УжНУ для студентів та виноробів, професійні майстер-класи для менеджерів, туризмознавців, – розповів Ігор Радомисельский. – На наступних етапах плануємо піти далі: очікуємо на професійний консалтинг фахівців з Бордо. Ми зацікавлені, щоб вина України були відомі на світовому ринку. Як приклад, грузинські та молдавські вина, які подають у європейських ресторанах». За словами Ігора Радомисельського, проблемою є наразі скептичне ставлення українців до вітчизняних вин. Ситуація вже покращується, каже експерт, і за кілька років можна досягти позитивних результатів.
Надалі програма планує організовувати також обмін студентами виноробних освітніх закладів. Зокрема, на закарпатські виноградники у майбутньому завітають французькі студенти, щоб попрацювати та попрактикуватися. Закарпатська молодь із профільних вишів буде переймати досвід вже у Бордо. Також організатори проєкту працюють над тим, щоб зробити Берегово та Бордо містами-побратимами.
Співпраця закарпатських та французьких фахівців виноробства спрямована на заходи, які супроводжуватимуть зміни в галузі виноробства Закарпаття, зокрема, підвищення конкурентоздатності українських вин на світовому ринку. Про це розповів
Стефан Баде, професор економіки і маркетингу виноробства Бордо, агроном та викладач економіки Міністерства сільського господарства Франції в EPL Бордо. «Я дегустував вина практично всіх виробників в Україні і підтверджую: ви можете виробляти вина світової якості.
Що стосується саме закарпатських вин, то теруари (сукупність природних факторів конкретної місцевості, що впливають на властивості вирощеної продукції) дуже схожі до теруарів у Бургундії, Німеччини, Австрії чи Угорщини. Ще буквально за кілька км від українського кордону виробляють вина дуже гарної якості, тому немає причин сумніватися у якості українського вина», – каже Стефан Баде. Два регіони, за його словами можуть співпрацювати у різних напрямках. Зокрема, у Бордо проходить потужна виставка обладнання для виноробства. Минулого року а ініціативи Посольства Франції в Україні захід відвідала невелика делегація українських виноробів. Наступного року у планах – запросити потужне представництво виробників вина з України, для яких французи готові надати безкоштовний стенд. «Ми хочемо зробити спеціальний акцент на українських винах, — продовжує Стефан Баде. – також плануємо представити ваші вина у популярному туристичному містечку, де буває велика кількість туристів з усього світу. Крім того важливий педагогічний аспект. Ми знаємо, наскільки це важливо інвестувати в освіту. Майбутнє галузі, продукту залежить від того, наскільки добре ми будемо навчати молодь. У майбутньому ми хотіли б, щоб молоді люди з України приїздили у Бордо на стажування. Також ми готові приймати викладачів, щоб покращити їхні професійні навички».
Для того, щоб створити витончені вина Бордо, французам довелося працювати майже століття. Але вони мають достатньо досвіду, що пришвидшити ці процеси щодо закарпатських вин. У цьому запевнив Гільєрм Мартінс, енолог з регіону Бордо (Франція), доктор мікробіології і біотехнологій, агроном, майстер виноградарства та виноробства, координатор програми, викладач економіки Міністерства сільського господарства Франції в EPL Бордо. «У світі з’являється дуже багато виноробних регіонів. Нема ніяких причин, щоб Закарпаття не було у цій групі, – каже Гільєрм Мартінс. – Велика перевага у вашому регіоні, що тут найменше відчувається вплив глобального потепління у порівнянні з іншими регіонами Франції, Італії, Іспанії. Дуже важливо щоб у регіоні був такий локомотив — потужне підприємство як Шато Чизай, які виробляють вина міжнародної якості, виходять на міжнародні ринки».
Кілька років тому дуже важко було знайти вина українського виробництва, але ситуація змінюється. За словами Олесі Спіциної, керівниці відділу дистрибуції виноробної компанії Шато Чизай, все більше людей цікавляться українським виробництвом і почали шанувати свій продукт. « Люди навчилися читати етикетки. Ще кілька років тому питали тільки про ціну, тепер цікавляться якістю, – каже Олеся Спіцина. – На жаль культура винопиття не розвинена, але тенденція: позитивна люди хочуть своє. Тому ми подаємо наші вина на міжнародні конкурси дегустації, беремо участь у виставках, просуваємо закарпатський продукт».
У Молдові, Грузії держава підтримує національний продукт, сприяє потужній міжнародній промоції. В Україні це передусім турбота самих виробників, зауважили учасники пресконференції. Щоб бути сильним на зовнішньому ринку, треба спочатку завоювати внутрішній, вважає Стефан Баде. «Я вражений тим, що у ресторанах Києва, Одеси мені пропонували тільки французькі, італійські іспанські вина. Щиро вірю, що Україна буде гордитися своїми винами. Ще одна важлива річ: споживач має знати, звідки походить вино, регіон. Тобто назву три фактори успіху: завоювання внутрішнього ринку, промоція на міжнародному ринку та вказання регіону”.