Новому президенту України Володимирові Зеленському потрібно буде ставити голів ОДА в регіонах, де він вибори програв. Мова про деякі області Західної України. Але не так легко йому буде призначати голів ОДА там, де він виграв, але немає підтримки в радах, які свого часу були сформовані під Петра Порошенка. 

А як буде на Закарпатті? Ми повідомляли про те, що голова ОДА Геннадій Москаль подав у відставку. Відразу ж після офіційного оголошення президентом України Володимира Зеленського та його інавгурації постане питання призначення нового голови ОДА. Поки невідомо, хто ним буде, але цей голова ОДА повинен мати підтримку в облраді, щоб не було певного блокування його роботи.

Як відомо, Віктор Балога підтримував Зеленського і його фракція Єдиного Центру доволі дисциплінована. У той же час колишні партнери Балоги від “Батьківщини” не зможуть підтримувати Зеленського, бо Юлія Тимошенко перед другим туром піддала його критиці і підтримала Петра Порошенка. 

З іншого боку, угорці від КМКС також підтримують Зеленського і не можуть пробачити Порошенку його мовні ініціативи. 

Окрім того, наразі близькі до Зеленського і представники “Відродження”, бо саме заступник голови фракції “Відродження” у парламенті Писаренко неформально взявся представляти інтереси Зеленського у Верховній Раді і має намір сформувати групу депутатів під нового президента. Таким чином, фракція “Відродження” в Закарпатській облраді швидше за все також вийде з коаліції. Це зроблять і четверо депутатів від Опозиційного блоку. 

Формально (і логічно) нова коаліція більшості може мати такий формат: ЄЦ (18 депутатів), “Відродження” (11 депутатів), КМКС (8 депутатів), Опозиційний блок (4 депутати). Тобто, 41 депутат із 64-х. 

Що може стати на заваді створення такої коаліції? Непримиренне протистояння між Віктором Балогою та Михайлом Ланьом. Тобто, поєднати ЄЦ та “Відродження” буде вкрай складно. А без будь якої із цих фракцій коаліцію створити неможливо, бо потрібно мати 33-х депутатів мінімум. 

На що може піти нова Адміністрація президента для того, щоб таки примирити Ланя та Балогу? На певні преференції для них обох. Тобто, представника Балоги призначити губернатором, а представника Ланя першим заступником і дати ще декілька провідних посад як в ОДА, так і, приміром, в силових структурах, які підпорядковані президенту. Ну або навпаки: губернатором Ланя або когось із його оточення, а представникам Балоги ряд провідних посад. 

Та є ще інший варіант. Віктор Балога буде переконувати президента та його адміністрацію, що він створить більшість і без “Відродження”. Він просто пори рішення Тимошенко про підтримку Порошенка в другому турі може спокійно переманити в більшість фракцію “Батьківщини”, бо має вплив на Олександра Кеменяша. Тут проблемою може лише стати принципова позиція деяких депутатів від “Батьківщини”, які не підуть не так проти головної “шефині”, як проти совісті. 

Не виключений також варіант, що в облраді станеться повний переформат коаліції і окремі депутати оголосять про вихід із своїх фракцій і створять групу в облраді щодо підтримки президента та нового голови ОДА. І саме навколо цієї групи буде поступово формуватися коаліція більшості. 

Одним словом, на нас чекають цікаві події в обласному політикумі.

Та залишається питання, наскільки потрібно новому президенту створювати під себе коаліції більшості в місцевих органах влади. Так, вибори до місцевих рад будуть аж через рік. Але з іншого боку це – лише рік. Головним завданням для нового президента буде сформувати коаліцію в новому парламенті, а місцеві ради поки не є такими важливими.

Василь Поляк

Залишити відповідь