Редакція Новини Закарпаття.Інфо полізала просторами ФБсторінок, щоб почути, що думають про пам’ятник, який відкрили у Мукачеві Мілошу Форману.

“Цей пост не сподобається багатьом френдам, але коли є що сказати, то треба висловитись.

Забігаючи наперед, скажу, що я не є ані великим шанувальником міні-скульптурок, ані відвертим противником. Ще донедавна вони собі просто існували десь поруч — не заважали, ну і добре. Якось було байдуже, навіть, що всі вони встановлені самовільно, без відповідних дозволів та погоджень.

Але протягом останніх днів у турборежимі коїться щось дивне — встановлено два монументи біля знакових міжвоєнних пам’яток Ужорода та Мукачева. І не просто «біля», а безпосередньо перед чільними фасадами споруд — у зонах найсприятливішого візуального контакту з цими будівлями. Ці несанкціоновані стовпи порушують структуру видового розкриття пам’яток архітектури, грубо втручаючись у сектори сприйняття об’єктів та створюючи частковий екрануючий ефект. Вони заважають як огляду пам’яток, так і їх фотографуванню. Інакше, як візуальним сміттям, не можу назвати ці штуки.

В одному випадку йде мова про стовп з міні-скульптурою президента Першої Чехословацької республіки Масарика перед Масариковою школою в Ужгороді — у кварталі Малий Ґалаґов, який у процесі внесення до попереднього списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Інший випадок у Мукачеві — суцільний абсурд. Перед бомбезною ар-декошною будівлею кінотеатру архітектора Людовита Ельшлеґера встановлено стовп із присвятою режисеру Мілошу Форману («Пролітаючи над гніздом зозулі»), який начебто проживав у цьому місті. Насправді ж Форман у Мукачеві ніколи не жив — цей закарпатський міф вже спростовувала сама дружина режисера.

Що відбувається? Встановлюються монументи фейкам, що формують якісь нові цінності, витісняючи справжнє культурне надбання та викривляючи історичну пам’ять. Встановлюються бездумно, без врахування контексту оточення та впливу на пам’ятки архітектури. Встановлюються самовільно, без погоджень та дозволів органів охорони культурної спадщини. Карфаген повинен бути зруйнованим, – написав Олег Олашин

Реакція соцмереж на відкриття пам’ятника режисеру Мілошу Форману у Мукачеві

Під постом відразу з’явилися коментарі!

Реакція соцмереж на відкриття пам’ятника режисеру Мілошу Форману у Мукачеві

Залишити відповідь