На 89-му році життя помер перший президент незалежної України Леонід Кравчук.
Джерело: “Укрновини” з посиланням на джерело в колі сім’ї першого президента
Деталі: Повідомляється, що Кравчук помер 10 травня о 17.00 після тривалої недуги.
Перший президент незалежної України Леонід Кравчук сьогодні, 10 січня, відзначає своє 80-річчя.
10 цікавих фактів з життя екс-президента.
Батько
Леонід Макарович народився в 1934 році на хуторі в Рівненській області, яка тоді була в складі Польщі. Його батько – військовослужбовець польської кавалерії – загинув в 1944 році на фронті. Леоніда виховував вітчим і мати. Вона померла від інсульту, коли Кравчуку було 46 років.
Дружина
Кравчук усе життя прожив зі своєю дружиною Антоніною Михайлівною Мішурою, з якою у шлюбі вони вже 56 років, рік тому відсвяткували Смарагдове весілля. Дружина першого президента – науковець, кандидат економічних наук, педагог.
Натурник
В юності Леонід Макарович був натурником для пам’ятника Щорсу в Києві. “Будучи студентом університету Шевченка, я гуляв з другом по Хрещатику. Підходить до мене чоловік, представляється архітектором Лисенко і пропонує попозувати для його роботи. Мовляв, я підходжу за зовнішніми даними”, – згадує Кравчук в коментарі “Сегодня”.
Він погодився і протягом двох місяців ходив у майстерню скульптора. “Як це роблять? Сідаєш на козла дерев’яного, тобі кажуть, як ноги тримати, і ліплять”, – привідкриває завісу таємниці над створенням шедевру Леонід Макарович. За роботу натурником Кравчук отримував непогані на той час гроші і, за його словами, годував на них пів-гуртожитка.
Кравчучка
Перший президент України удостоївся увічнення у народній назві візка для перевезення вантажів – кравчучки. Вдалу конструкцію візків створив інженер-конструктор київського авіазаводу Олексій Сергєєв. Вона сподобалася дачникам і дрібним оптовим торговцям, які їздили за товаром за кордон. В період його президентства використання кравчучок придбало масовий характер.
Голодомор
Вперше згадка про голод в Україні в 1932-1933 роках (тоді ще не вимовлялося слово “голодомор”, а його причиною вважалася посуха) на офіційному рівні прозвучала в 1987 році з вуст першого секретаря ЦК компартії України Володимира Щербицького. Кравчук був тоді завідувачем відділу агітації і пропаганди ЦК КПУ. Саме йому доручили зайнятися матеріалами 1933 року.
“Не можу сказати, що захворів, але після відвідування архівів ночами мені снилися жахливі сни, – згадує Кравчук. – Опрацювавши 15 тисяч документів, у тому числі фотографій, побачив, який це був жах для селян. І тоді політбюро ухвалило сміливе рішення видати – вперше в Україні – книгу про Голодомор”.
Саме тоді, зізнається Кравчук в інтерв’ю Forbes Україна, він відчув, що “така країна, з такою ідеологією, з такою практикою, не може довго жити”.
Пошта
У 1992 році в Австрії використовували поштову марку із зображенням Леоніда Макаровича і написом “Президент України Леонід Кравчук”. Це був єдиний штемпель Австрії з зображенням правителя іноземної держави.
Держдача
Кравчук – єдиний український президент, який відмовився від державної дачі, каже що сам збудував собі двоповерховий будинок в елітному селищі Конча-Заспа. Окрім того, він отримав півгектара землі у приватну власність, які рішенням Київради були виділені п’ятьом членам родини першого президента.
Ця земля, після вилучення в будинку відпочинку “Конча-Заспа”, була надана Кравчукам під забудову, ідеться у розслідуванні Української правди.
Він також досі користується послугами авто, охорони і кухаря від держави.
Китай
Леонід Кравчук з 2006 року є почесним президентом товариства “Україна-Китай”. Кажуть, що це не випадково. Мовляв, Китай став був першою державою, що визнала незалежність України. Товариство “Україна-Китай” сприяє встановленню ділових контактів між різними компаніями та установами обох країн, реалізує ряд спільних гуманітарних проектів, які ознайомлюють українців з історією, традицією і культурою Китаю, а також допомагає вивчити китайську мову.
Здоров’я
У інтерв’ю “Фактам і коментарям” Кравчук зізнався, що за все життя всього два рази лежав у лікарні: В перший раз мені видалили апендицит, а другий випадок пов’язаний з аварією на ЧАЕС”.
Кравчук як завідувач відділом агітації і пропаганди ЦК Компартії України був одним з організаторів евакуації людей з Прип’яті, отримав свою дозу радіації. “У мене по всьому тілу почали з’являтися фурункули. Лікарі порекомендували хірургічне втручання, переливання крові, і я ліг у лікарню, – згадує він. – Через півроку мене обстежили, сказали, що все в порядку”.
Полювання
Кравчук – завзятий мисливець. Але для нього полювання – “не вбивство, а спілкування з природою”.” У лосів, оленів, косуль та кізок стріляти не можу, шкода”.