Чимало українських водіїв, які подорожують Європою, занепокоєні інформацією, що з’явилися влітку у багатьох ЗМІ. А саме про те, що з 1 січня 2018 року водійські посвідчення, видані в Україні, перестануть діяти на території ЄС.

Приводом для занепокоєння став коментар начальника головного сервісного центру МВС України Владислава Криклія. Він, зокрема, розповів, що водії з України, які мають посвідчення без зазначеного строку дії, вже зараз мають проблеми в деяких країнах ЄС. Іноді вони навіть не можуть перетнути кордони. А нібито з 1 січня 2018 року навіть так звані “міжнародні” водійські права старого зразку, видані в Україні, у ЄС вважатимуться недійсними.

Згодом цю інформацію спростували. Однак осад залишився. Тим паче, що чимало водіїв, які подорожують до Угорщини та інших країн ЄС, справді вже неодноразово отримували “попередження” від поліції про необхідність заміни посвідчень. Хоча до масових штрафних санкцій справа поки не доходила.

Утім, за словами Владислава Криклія, такі випадки все ж мали місце. Наприклад, коли в Італії українець спробував взяти автомобіль на прокат на основі «ламінованого» документа. А потім водія зупинила поліція і, побачивши документ без терміну дії, виписала штраф у 250 євро.

Згідно з Міжнародною конвенцією про дорожній рух, посвідчення водія справді повинно мати термін дії. Але обов’язковою ця вимога стала лише 29 березня 2011 року. І, відповідно, стосується посвідчень, виданих державами-учасницями саме після цієї дати. Згідно зі статтею 43 конвенції видані раніше документи і надалі мають визнаватися на території країн-підписантів.

Угода про асоціацію з ЄС містить положення щодо приведення Україною водійського посвідчення у відповідність до стандартів Євросоюзу. А саме про це йдеться у директиві, що набула чинності у січні 2013 року. У цьому документі записано:

“Будь-яке право на керування, надане до 19 січня 2013 року, не може бути скасоване або жодним чином не закріплене положеннями цієї директиви”.

Однак директива постановляє, що водійські посвідчення для категорії В можуть бути чинними максимум 15 років, для професійних категорій водіїв – 5 років.

На практиці нововведення мають стосуватися насамперед тих водіїв, які є громадянами країн-членів ЄС і постійно проживають в іншій країні. Тобто не мало б торкнутися українських громадян, які здійснюють короткострокові поїздки до країн Європи.

Але ж неодмінно зачепить тих, хто має подвійне громадянство. А таких на Закарпатті чимало.


Мешканка м. Виноградів Ержебет розповіла Mukachevo.net як здійснюється процес обміну старих “ламінованих” українських водійських прав на посвідчення європейського зразку в Угорщині.

– Я вже кілька років перетинаю кордон на автомобілі, що зареєстрований в Угорщині, з українськими правами. Жодних проблем поки що не було. Однак за цей час вже кілька разів отримувала попередження від представників прикордонної поліції, які перевіряли мої документи. Але коли мого знайомого поштрафували на 30.000 форинтів (приводом були не лише українські права, а й дрібне порушення правил паркування) вирішила змінити посвідчення.

Перший етап – це довідка від лікаря, яка коштувала 7300 форинтів (приблизно 730 грн). Її може видати звичайний дільничний лікар в Угорщині. В першу чергу, перевіряється зір, здійснюється миттєвий аналіз на цукор, вимірюється тиск – загалом звичайна перевірка стану здоров’я людини. Якщо людина є хронічно хворою, то ця перевірка має це виявити. В тому числі, якщо людина поводиться неадекватно або є надто збудженою, лікар виявить це під час розмови, що триває не менше 15 хвилин. Тому довідка від психіатра не потрібна. За довідку можна сплатити у ощадкасі на пошті. Слід зазначити, що черга була досить великою, але просувалася швидко. Чекала близько півгодини.

Наступний етап – потрібно телефоном звернутися до центрального офісу з виготовлення документації. Знаходиться він у Будапешті (на фото. – ред.). Зазвичай записатися можна на будь-яку вільну дату. Вам повідомляють номер черги та точний час.

Послуги коштували 6200 форинтів (620 грн). З собою потрібно принести паспорт (посвідчення особи) та картку про прописку,  посвідчення водія, довідку від лікаря. І заповнити звичайну форму анкети. При цьому у віконці не питають практично нічого і жодних іспитів здавати не потрібно. Єдине, що дуже ретельно перевіряють власне водійське посвідчення. Якщо права отримані незаконним шляхом і містять елементи підробки, то це неодмінно виявлять. Адже відомі випадки, коли при перевірці було виявлені посвідчення, що містили неправдиві дані. Тож будьте обережними, адже якщо права є фальшивими, то у такому випадку власнику може загрожувати штраф від 40.000 форинтів і більше.

Нотаріально засвідчений переклад водійських прав мені не знадобився. На місці також зробили миттєву фотографію. Весь процес зайняв близько 40 хвилин. Нове посвідчення можна отримати вже за кілька днів у будь-якому місті, найближчому населеному пункті до місця фактичного проживання, наприклад, у Ніредьгазі або Вашарошнамені. Звісно потрібно буде “обміняти” їх на українські, які необхідно здати.

Так, поїздка до Будапешту та сплата за всі послуги є недешевим задоволенням – загалом все обійшлося мені у 2000 гривень. Однак, вважаю, що це варто того. Адже тепер маю посвідчення європейського зразка і в мене не виникатимуть неприємні розмови з правоохоронцями в Європі. Звісно, можна було дочекатися і отримати нові українські водійські посвідчення, які анонсують як європейські. Це вийде значно дешевше. Але наразі  зробити це ще досить проблематично. Та й остаточно невідомо як на них будуть реагувати поліцейські в різних країнах…

Залишити відповідь