На Закарпатті розгорівся гучний земельний скандал: місцеві чиновники, спільно з посадовими особами сільської ради в обхід закону позбавляють ветеранів війни з Росією права на отримання земельних ділянок.

  Про це розповів Владислав Пугінський, доброволець та голова ГО “Спілка учасників АТО Великоберезнянщини”, який також є представником Ради ветеранів України по комунікаціях з Головним управління Держгеокадастру у Закарпатській області.

  У кінці минулого року троє ветеранів АТО (один з яких є інвалідом війни) звернулися до Держгеокадастру зі заявами про передачу їм у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Ділянки, з приводу яких зверталися ветерани, перебували у державній власності.

Обікрали і принизили: на Закарпатті чиновники відбирають у ветеранів землю
Схема розташування ділянок, які намагалися отримати ветерани (позначені червоним кольором цифри 1, 2, 3)

  Жодної відповіді на звернення протягом місяця Держгеокадастр не надав. У зв’язку з цим та згідно ст. 118 ЗК, що закріплює принцип “мовчазної згоди” ветерани замовили розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок без надання такого дозволу. Оскільки закон передбачає, якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання про виділення ділянки уповноважений орган (у даному випадку – Держгеокадастр, – прим.авт.) не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то зацікавлена особа у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою.

  Отже, ветерани уклали договір із землеупорядною організацією, яка має у своєму складі кваліфікованого фахівця, розробили необхідну кваліфікацію та подали її на затвердження до Держгеокадастру.

  Проте цього разу чиновники з Держгеокадастру не відмовчувалися, а відповіли відмовою обґрунтовуючи її тим, що документація, надана ветеранами, нібито не відповідає вимогам (але яким саме – не зазначили), а щодо цих же ділянок звернулася Оноківська ОТГ з клопотання про передачу землі у комунальну власність. Звернення ж Оноківської ОТГ у Держгеокадастрі вирішили задовільнити, та відвести ділянки у комунальну власність.

  Таке рішення начальник ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області є незаконним, оскільки порушує ст. 19 Конституції та п) 14 ст. 12 Закону “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, де зазначено, що ветерани мають першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва. Тож начальник ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області Завальнюк Іван Юрійович всупереч закону надав перевагу юридичній особі (Оноківській сільській раді) перед ветеранами АТО.

Обікрали і принизили: на Закарпатті чиновники відбирають у ветеранів землю
Обікрали і принизили: на Закарпатті чиновники відбирають у ветеранів землю
Додаток до Наказу начальника ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області Завальнюка І. Ю. про передачу ділянок у комунальну власність Оноківській ОТГ
Обікрали і принизили: на Закарпатті чиновники відбирають у ветеранів землю

  Важливо зазначити, що у наказі Завальнюка про передачу ділянок у комунальну власність не вказані кадастрові номери ділянок. Тож швидше всього, у зверненні Оноківської сільської також кадастрові номера були відсутні. Це є безпосереднім порушенням вимог до заяв про надання ділянок. Таким чином ці звернення не повинні були б бути задоволені за будь-яких умов.

  Також інформація у Додатку до Наказу Завальнюка, а саме у графі 6 “Відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку”, свідчить про порушення чиновниками з Держгеокадастру ст. 117 ЗК. Оскільки інформацію щодо обтяжень можливо дізнатись тільки тоді, коли зареєстроване право власності в Єдиному реєстрі речових прав, тобто, відповідно до ст. 117 ЗК Держгеокадастр повинен був зареєструвати за собою, як за державною юридичною особою право власності на земельну ділянку, а вже після цього передавати її у комунальну власність.

  Проте для начальника закарпатського Держгеокадастру ні вимоги закону щодо змісту документів, ні щодо першочергового права ветеранів не є цікавими.

  На обурливі звернення ветеранів Завальнюк у приватній розмові відповів, що їм необхідно звернутися до Оноківської ОТГ, яка обов’язково виділить земельні ділянки. І цей факт є дуже цікавим, оскільки подібна шахрайська схема функціонує по всій Україні. Її суть полягає у тому, що у випадку, якщо ОТГ таки виділить ветеранам землю, то це рішення потім можна легко скасувати, оскільки самій ОТГ ділянки були виділені з порушенням.

  Але повернімося до Оноківської ОТГ. Головою Оноківської ОТГ є така собі Марія Коваль-Мазюта. Саме вона лобіювала виділення ділянок у комунальну власність в обхід ветеранів. Для цього вона навіть публічно тисла на Держгеокадастр:  

Обікрали і принизили: на Закарпатті чиновники відбирають у ветеранів землю

  На фото скріншот допису Марії Коваль-Мазюти у Фейсбук. У цьому дописі вона фактично вчиняє тиск на Держгеокадастр та порушує закон, публікуючи персональні дані ветерана, якому виділили земельну ділянку.

  Власне кажучи, цей наказ Держгеокадастру був останнім, яким ветерану виділили землю. Після цього – тільки незаконні відведення землі у власність ОТГ.

  Владислав Пугінський припускає, що голова Оноківської ОТГ могла вступити у змову з чиновниками із Держгеокадастру, зокрема зі заступником начальника Іваном Голубом, з метою налагодження шахрайської схеми по відведенню землі. За цим фактом ветеранами будуть подані заяви про злочин до правоохоронних органів. Наразі ж правопорушення тривають і місцеві чиновники в обхід законів “дерибанять” державні землі, а ветерани, які проливали за цю землю кров, мусять поневірятися по судах та правоохоронних органах. 

Олександр Смаглюк, спеціально для “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

Залишити відповідь