У селі Есень Ужгородського району мешканці протягом десятиліть вивозять комунальні відходи на околицю населеного пункту край дороги, що веде на кладовище.

На Ужгородщині померлих проводжають в останню путь  минаючи купи сміття та витримуючи нестерпний сморід

Місцева рада час від часу відгрібала сміття від дороги бульдозерами, – повідомляє karpat.in.ua

Унаслідок адміністративної реформи сільрада припинила функціонувати й село Есень стало частиною Чопської територіальної громади. Однак у неї до вирішення проблеми поводження з відходами наразі не доходять руки. Тож мешканці села були змушені проводжати в останню путь своїх близьких, минаючи купи сміття, які через дощ та вітер поступово заполонили вже й частину дороги.

Покласти край такій ситуації вирішив місцевий осередок Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) села Есень та депутат ради територіальної громади від КМКС ПУУ Евеліна Балінт. За їхньої ініціативи Ужгородський районний осередок ТУКЗ-КМКС звернувся до підприємця Віктора Копача з проханням за допомогою своєї техніки відсунути великі купи комунальних відходів подалі від дороги. А крім того, закликав селян долучитися до прибирання залишків сміття з дороги 14 травня.

«Комунальні відходи звозять сюди вже протягом 26 років, – каже депутат обласної ради, голова Ужгородського районного осередку ТУКЗ-КМКС Лівія Балог.

– Захаращення шляху до кладовища стало найбільшою проблемою місцевих. Ідеться не лише про дорогу, але й мешканців вулиць, розташованих поруч. У соцмережах люди скаржаться та просять допомогти.

За ініціативи Евеліни Балінт, депутата ради територіальної громади від КМКС, ми почали шукати шляхи подолання проблеми. Мушу зазначити: те, що робимо нині, – лише вершина айсберга, адже в довгостроковій перспективі питання поводження з відходами треба вирішувати цивілізовано. Староста села та голова територіальної громади Валерій Самардак повинні якнайшвидше покласти край такій ситуації. Наприклад, місто Чоп має сміттєвий полігон, туди так само, як із Тячева, можна звозити й відходи із Есеня. Хочу звернутися до мешканців села, аби вони спонукали старосту вирішити питання таким чином».

Депутат ради Чопської територіальної громади Евеліна Балінт додає: «Ми оголосили про акцію з прибирання 14 травня в соцмережах. Закликали місцевих мешканців прийти і зробити щось спільно для навколишнього середовища. Хочу також подякувати підприємцю, який нам допомагає, та всім селянам, які долучилися до прибирання».

Голова місцевого осередку Товариства угорської культури Закарпаття села Есень Лівія Молнар та її чоловік Дюла Молнар, учитель місцевої школи, стали головними організаторами акції.

Селяни зібрали в мішки сміття, яке залишилося на дорозі після бульдозера.

Підприємець Віктор Копач, депутат ради Холмківської ОТГ від КМКС ПУУ, погодився б засипати відходи зверху землею, але це б мало сенс лише за умови, якби сюди більше не вивозили сміття.

Місцевий мешканець Бейла Надь, будинок якого розташований за кілька метрів від сміттєзвалища, розповідає, що влітку тут нестерпний сморід. Він не лише завдає незручностей, але й може бути шкідливим для здоров’я. На думку Бейли Надя, такий стан дороги до кладовища – ганьба для села Есень та місцевих мешканців.

Оскар Балог, голова фракції КМКС ПУУ в раді Чопської територіальної громади, додав:

«Керівники місцевого самоврядування в грудні отримали 40 тисяч гривень премії за вирішення проблем нашої територіальної громади, яка об’єднує місто Чоп та сім навколишніх сіл. Коли я порушив це питання на засіданні ради, мені відповіли, що в Хусті одержали ще більшу премію. Я нічого не маю проти премій і не шкодую грошей, але думаю, можливо, у Хусті щось зробили заради цього. Довгостроковим вирішенням проблеми було б не викидати тут більше сміття, а вивозити його на чопський сміттєвий полігон. Чи відбудуться зміни, стане відомо завтра, адже в Есені буде день вивезення відходів. Сподіваюся, що сміття більше не викидатимуть край дороги», – зазначив керівник фракції.

Залишити відповідь