Кампанія з вакцинації на українсько-угорському кордоні завершилася 31 серпня, але навіть ті мешканці Закарпатської області, які вакцинувалися на самому початку її старту в липні, досі не отримали пластикові угорські сертифікати (так звані “карти імунітету”) про вакцинацію.

Про це повідомили не менше 10 співрозмовників редакції Infopost.Media з різних куточків Закарпатської області, які вакцинувалися період з середини і до кінця липня. 

Covid

До слова, загалом за 2 місяці на українсько-угорському кордоні вакцинувалися майже 21 тисяча громадян України із закарпатською пропискою.

“Ми вже півтора місяці як вацинувалися, але картку так і не отримали”, – розповіла нашому виданню ужгородка Ольга.

Те ж саме нам розповіли мешканці Мукачева та Берегова, які провакцинувалися на українсько-угорському кордоні вакциною Janssen (Johnson & Johnson) в рамках кампанії угорського уряду.

Аналогічні скарги можна прочитати масово у соцмережах за останній місяць.

Що видають відразу після вакцинації, а що треба чекати

Відразу після того, як ви отримали дозу вакцини Janssen (Johnson & Johnson) у мобільному пункті щеплення на українсько-угорському кордоні, вам мали видати паперове свідоцтво про вакцинацію трьома мовами – угорською, українською та англійською. 

На підставі цього свідоцтва кожен вакцинований може отримати 2 інші документи – власне сертифікати про вакцинацію.

Один з цих сертифікатів – внутрішній (не міжнародний) угорський сертифікат про вакцинацію, який має вигляд пластикової картки угорською та англійською мовами. Інший сертифікат – європейський міжнародний сертифікат про вакцинацію (EU Digital COVID Certificate), який має вигляд паперової книжечки з QR кодом.

Дуже важливо розрізняти ці 2 сертифікати, і не забувати, що кожен з них видається не на підставі один одного, а саме на підставі того первинного паперового свідоцтва про вакцинацію на кордоні.

Саме пластиковий угорський внутрішній сертифікат мають видати в консульствах Угорщини в Ужгороді та Берегові усім провакцинованим у мобільних пунктах щеплень на кордоні. І саме цей сертифікат всі так чекають більше місяця.

Надати пластикову картку вакцинованим обіцяли протягом місяця після дати вакцинації у Генеральному консульстві Угорщини в Ужгороді. Для цього треба було написати листа на електронну адресу [email protected] – обов’язково вказавши своє прізвище та ім’я латинськими буквами, як у закордонному паспорті та номер паспорта.

“Наші співробітники якнайшвидше надішлють вам відповідь про те, чи надійшла ваша картка до Генерального консульства та як можна її отримати”, – повідомляли у консульській установі.

За інформацією від угорських дипломатів, наразі таких пластикових сертифікатів надіслано в угорські дипустанови в Україні для видачі 5790 (нагадаємо, що загалом вакциновані в рамках угорської кампанії 20690 закарпатців), з яких уже видано в Ужгороді 1742 та у Берегові 127. 

Тобто і справді вкрай мало, порівняно із загальною кількістю вакцинованих, – у 4 рази менше. Затримку з виробництвом та видачею цих пластикових сертифікатів у Генконсульстві Угорщини в Ужгороді нам пояснили бюрократичними і технічними причинами, адже ці сертифікати виготовляються в Угорщині в порядку черги і згодом надсилаються вже в Україну.

Міжнародний європейський сертифікат про вакцинацію у вигляді паперової книжечки з QR-кодом (EU Digital COVID Certificate) можна отримати в будь-якому так званому угорському ЦНАПІ (kormány hivatal, угорське “єдине вікно” адміністративних послуг), які розташовані мережею по всій Угорщині. Таке мобільне вікно протягом серпня навіть працювало поруч з мобільним пунктом вакцинації на українсько-угорському кордоні.

Пластикова картка і туризм

Станом на кінець серпня в самій Угорщині пластикову “картку імунітету” отримало трохи більше 6,5 млн осіб. Найбільше – жителі Будапешта (78%), а найменше – у прикордонних регіонах Саболч-Сатмар-Берег та Боршод-Абауй-Земплен (55-56% населення).

Про це повідомила Бернадетт Сел, незалежний депутат парламенту Угорщини, за даними від Офісу уряду в Будапешті.

Зазначається, що відсутність пластикової картки суттєво вплинув і на туризм в Угорщині. Адже до липня більшість курортів дозволяло користуватися послугами басейнів або готелів лише за наявності “карти імунітету”. У червні в Угорщині було зафіксовано приблизно 60% відвідувачів спа-центрів та термальних лазень, у порівнянні з 2019 роком. 

Водночас, на початку серпня Угорщина скасувала практично всі обмеження для туристів, які заїжджають в країну наземним транспортом. 

Vedettsegi2

Плутанина і що робити провакцинованим

Очевидно, плутатина з сертифікатами виникла не тільки через затримку з видачею одного з них, пластикового, а й через брак роз’яснень щодо всіх документів, які видаються або мають бути видані за результатами вакцинації в межах угорської кампанії на кордоні, адже йдеться аж про три документи.

Але дуже важливо розуміти наступне:

По-перше, уже це первинне паперове свідоцтво про вакцинацію, яке видають відразу після щеплення на кордоні трьома мовами, уже є рівносильним сертифікатам вакцинації. Зокрема виключно з цим документом кілька наших співрозмовників змогли заїхати без проблем зокрема в Румунію та Францію.

По-друге, усім вакцинованим на кордоні в рамках угорської кампанії не потрібно чекати пластикового внутрішньоугорського сертифікату, аби отримати міжнародний європейський сертифікат.

Більше того, і це по-третє, для громадян України, які вакциновані в рамках угорської кампанії з вакцинації на кордоні, цей пластиковий угорський сертифікат наразі й не потрібен, з огляду на те, що Угорщина максимально послабила усі карантинні обмеження. Потреба в ньому може з’явитися у випадку, якщо Угорщина змінить внутрішні карантинні правила і доступи до певних послуг на основі цих пластикових карток. 

Взагалі, логічно було б очікувати, аби навіть попри зміну карантинних обмежень всередині Угорщини, офіційний Будапешт утотожнив силу внутрішніх угорських пластикових сертифікатів з європейськими міжнародними цифровими сертифікатами і власне паперовими свідоцтвами про вакцинацію, які видавалися відразу після щеплення на кордоні.

Автори: Андрій Клоц* та Дмитро Тужанський,

спеціально для InfoPost.Media 

Залишити відповідь