" Ми не живемо у борг", - мер Сваляви Юрій Грига – про бюрократію, політику, воду, гроші, розвиток громади

З головою Свалявської ОТГ Юрієм Григою ми зустрічаємось зранку у робочому кабінеті. За нами час від часу на прийом заходять працівники апарату, голова відповідає на дзвінки та паралельно підписує необхідні документи. Жартуючи, Юрій Грига каже, що це вже звичайна робоча атмосфера – двері до кабінету голови закриваються хіба під вечір.

Ми спробували провести цей день з очільником громади, щоб зрозуміти, які виклики та завдання ставить перед собою політик, що він встиг зробити з командою за рік і спробували дізнатись про перспективи громади. Про важливі рішення, перші скандали та нетипові робочі ситуації – читайте далі.

– Юрій Грига понад рік тому та сьогодні –, беззаперечно, – дві різні людини. До місцевих виборів ви керували бізнесом, тепер – приймаєте рішення за і для громади. Які ідеї чи досвід з бізнесу ви принесли у міську раду і як їх реалізували?

– Господарювання чи в бізнесі, чи громаді – для мене різниці немає. Втім, пропрацювавши вже рік у стінах міської ради, я точно зрозумів, що місто – це надзвичайно складна конструкція, де є і бюрократія, і політика, і свої щоденні болі й святкові здобутки. Однак, і бізнесу, і місту потрібен керівник. Навіщо? Перш за все, щоб брати на себе відповідальність за всі рішення, щоб оперативно реагувати та усувати проблеми, щоб люди знали у чиї двері стукати, коли їм треба допомога.

На жаль, і у бізнесі, і у місті – є інша сторона медалі – люди. Я бачу, що не кожен житель громади розуміє, що і навіщо має робити голова, депутати. Ментально наші жителі звикли думати про місто як про «безхазяйну» структуру – сміття можна не прибирати, квіти та дерева нищити, стіни – малювати лайкою і так далі. Але я хочу змінити цю думку й показати кожному, що наша громада є і може бути успішною, красивою, безпечною й привабливою для життя – остатньо почати з себе і доглядати за нею як і за рідним будинком та двором. Як ми будемо розпоряджатись майном, об’єктами благоустрою, лікарнями, школами й садками – такий результат і матимемо для себе.

Мешканці Сваляви та прилеглих сіл часто звертаються до голови, щоб зауважити на проблему, дізнатись про плани та вказати, де потрібно пильнувати роботи краще. Юрій Юрійович каже, що у розмові про благоустрій та покращення життя міста не просто виокремити важливі та другорядні завдання.

– Про досягнення ще рано говорити і про них мають сказати люди. За цей короткий період я особисто отримую щодень багато викликів, не все виходить, як плануєш, та завдяки цьому здобувається величезний досвід. За цей рік ми провели поточний ремонт 24 вулиць громади, трьох вулиць обласного значення (Мукачівської, Першотравневої і Визволення), розпочато капітальний ремонт вулиці Шевченка у Сваляві – вважаю, що одне із ключових завдань виконано, – резюмує голова.

Крім того, завершили відновлення тротуару по вулиці Духновича, там провели коригування проєкту і розширили тротуар біля будівлі відділення поліції. Дякую працівникам КП «Виробниче управління комунального господарства» – своїми силами вони оновили сквер на вулиці Головній, неподалік від перехрестя з вулицею Мукачівською, а також облаштували відпочинкову зону на вулиці Духновича, навели лад на набережній річки Свалявки в центрі міста. Нарешті замінили інженерні комунікації на вулицях Лесі Українки та Франка, що дало змогу позбутися регулярних підтоплень частини цих вулиць.

Не оминаємо питання впорядкування трафіку в центральній частині міста, утилізації сміття, освітлення, облаштування доріжок й тротуарів.  Може комусь якісь із цих моментів можуть здаватись і дріб’язковими, але коли одну доріжку у місті комунальники не могли зробити по 10-20-30 років – це про щось тай говорить. Безумовно, бувають й позаштатні ситуації – десь щось прорвало, затопило, зламалось, не завелось і тоді доводиться екстрено реагувати й змінювати пріоритети у задачах. У планах – роботи ще більше, ніж зробили. Ми продовжимо облаштовувати навчальні заклади й медичні установи, будемо слідкувати за розробленням проектів та кошторисної документації для ремонтів доріг, працюватимемо над розвитком дозвілля, туристичних маршрутів і так далі.

– Ще одна болюча проблема жителів – вода. Нещодавно містяни активно обговорювали питання реконструкції та оновлення системи водопостачання. Чому її так занедбали і які етапи для покращення цієї ситуації ви вже окреслили?

– Тут варто зауважити, що проблему з очищенням та подачею води ми вирішуємо системно, інформуємо про це жителів громади у соцмережах на сайті. Щороку чистять відстійники, щороку замінюють комплектуючі. Ще частіше моніторять стан якості води, систему подачі. Втім, ситуація потребує глобальних змін, просто відремонтувати кран, частину ділянки – не означає вирішити проблему у цілому. Мені дуже шкода, що на болючій рані наших мешканців хтось хоче робити піар для себе.

Наша команда фахівців міської ради вже працює над стратегією, куди включено й питання реконструкції систем очищення води, впорядкування її регулярної подачі до кранів жителів громади. Запрошую тих, кому дійсно не байдужа ця ситуація долучатись з конкретними пропозиціями, а не критикою. Серйозною вадою, на жаль, є несистемний підхід до розв’язку проблем. На певному етапі головування помилково вважав, що можу одразу одним махом вирішити все. Відтак шарпались від однієї проблеми до іншої. Для успішного виконання роботи треба розважливо, обґрунтовано обирати цільовий напрямок. Треба разом з громадою розробляти
план і не звертати з нього, не боятись комусь не вгодити, а робити.

– Із передачею на місця додаткових функцій влади працювати стало легше?

– І так і ні, – усміхаючись каже голова. – Безумовно, додалося питань, які потрібно вирішувати. До нас перейшла реєстрація місця проживання, юридичних осіб, громадських об’єднань, майнових прав, постійно збільшується кількість послуг, які надаються через ЦНАП. Зросла фінансова відповідальність перед громадами. Ми працюємо над формуванням потужної команди, яка зможе якісно реалізувати стартегію розвитку міста, затверджені програми. Стан доріг, благоустрій населених пунктів та якість надання житлово-комунальних послуг – це дійсно ті критерії, за якими у нас оцінюють роботу влади. Нові можливості децентралізації мають нам
допомогти стати кращими.

– У контексті передачі влади звісно, розмова торкнулась і роботи депутатів, апарату ради та не лише. Вже рік депутатський склад не може погодити старост сіл, що увійшли до новоствореної Свалявської ОТГ. Немає у громаді й заступників голови. Юрій Грига не заперечує існування цієї проблеми, каже, що політика – це мистецтво домовлятись. Але у таких домовленостях на першому місці мають бути інтереси громади, а не особисте переслідування вигоди.

– Склад виконкому, список помічників – ми досі його не затвердили. Звісно, працювати у неповному складі колективу важче, обов’язків непризначених людей ніхто не відміняв і ми мусимо делегувати їх тим, хто вже працює у громаді. У кріслі мера зовсім не так затишно, як звикли думати чимало людей. Тут не варто ідеалізувати людей, позаяк, як сказав котрийсь із мудреців, ідеальних людей на світі нема, є тільки ідеальні наміри. Тут не варто плекати ілюзій і думати, що завтра все буде так – як ти собі запланував. Депутатський корпус – це не команда відданих друзів чи запеклих ворогів. Це частина дуже різноманітної Свалявської громади зі своїми поглядами, планами, інтересами.

Я навчився сприймати людей такими, якими вони є, тобто багатогранними. Є люди, які готові потайки встромити тобі ніж у спину, або несподівано прийти на допомогу, коли цього зовсім не чекаєш. Я вірю, що нам все ж вдасться досягнути діалогу та розуміння і з місцевими депутатами, і з представниками нашого регіону в Верховній Раді, адже ми гуртуємось заради добробуту наших людей. Дякую народним депутатам Михайлу Лабі, Миколі Тищенку, голові Закарпатської обласної ради Олексію Петрову, всіх, хто підтримує нашу роботу та ініціативи – не перерахувати.

– Нові села, які нещодавно увійшли до складу громади – лише звикають до статусу та змін. Як вирішуються проблемні питання в доєднаних громадах, чи не відчувають себе сільські мешканці обділеними, в той час як місто розвивається?

– Я не ділю нікого з жителів на міських чи сільських. Ми – одна громада, отже і здобутки, і проблеми у нас спільні. Я постійно тримаю зв’язок з представниками прилеглих сіл, жителями громади – така комунікація дуже допомагає зрозуміти реальні проблеми людей, вибудувати певні пріоритети в роботі та знайти шляхи
вирішення проблем чим скоріш.

– Якою виявилася перша зима для нового мера? І як ви готуєтеся до прийдешньої?

– Міська рада в межах своїх повноважень та фінансових ресурсів здійснює утримання та обслуговування доріг місцевого значення. Цей колосальний напрямок роботи виконує відділ благоустрою та житлово-комунального господарства, мають виконувати і майбутні старости, часто нам допомагають підприємці, власники габаритної техніки – дякую кожному, хто щирою працею доводить, що наша громада дружна та єдина! Звісно, ми не знаємо якою буде цьогорічна зима, але я вже попросив керівників комунальних установ, інженерів
перевірити техніку, ми готуємо суміші для посипання доріг. Сподіваюсь, ця пора року мине без пригод.

За кілька годин – ми повертаємось до міської ради. Юрій Грига бере невелику перерву в розмові – приймає керівників установ та відділів, знову розбирає стос паперів на столі й вже починає планувати наступний робочий день. У голови нема прийомних днів чи годин відпочинку – він сміливо робить паузи у бесідах, щоб вислухати жителів громади, які прийшли у приймальню. Уважно та не перебиваючи він нотує основні проблеми й залучає до роботи відповідного фахівця з апарату ради.

– Відомо, що найважча ноша для керівника – це борги, недостатність фінансування. Власне про їх наявність у громаді Ви оголосили в одному зі своїх перших звернень до мешканців громади. Чи змінилася ситуація на сьогодні? Які вбачаєте шляхи економії?

– У бюджетних установах Свалявської територіальної громади працівники вчасно отримують заробітні плати. Громада не має кредитних зобов’язань, тобто ми витрачаємо не більше, ніж заробляємо і не живемо, як кажуть, «у борг». Ми вжили чимало заходів для економії бюджетних коштів, наприклад, створили на базі двох дошкільних закладів пральні, куди звозять для прання і прасування постільну білизну з усіх дошкільних закладів громади. Ми провели кадрові зміни у тих комунальних підприємствах, керівники яких не впоралися з поставленими перед ними завданнями щодо покращення роботи очолюваних ними колективів. Ми хочемо працювати на результат.  Ми вже подбали про новий трактор і контейнери для збору сміття, проводимо комплекс робіт із наведення ладу на міському полігоні ТВП. А ще – постійно модернізуємо мережі вуличного освітлення та розширюємо абонентську базу, щоб отримувати більші доходи для налагодження ефективної роботи.

– Як витратити кошти більш-менш зрозуміло. Як заробити?

– У цьому плані я чималі надії покладаю на розроблену стратегію громади. У ній ми з фахівцями окреслили основні цілі та етапи розвитку громади, визначили методи їх досягнення, необхідні ресурси та терміни. Ми провели чимало робочих зустрічей з представникам агрофірм щодо оренди земельних ділянок комунальної
власності під сільськогосподарські угіддя, що тривалий час не використовуються. А ще – успішно стартували з реалізацією проєкту «Курорт «Свалявські джерела», який має привернути увагу бізнесових кіл до курортно-рекреаційного потенціалу громади і дати імпульс більш інтенсивному розвитку інфраструктури гостинності на
території Свалявської ТГ. Переконаний, що «Курорт «Свалявські джерела» стане драйвером розвитку нашої територіальної громади.

– Владу сьогодні не сварить хіба що ледачий. Не шкодуєте, що стали міським головою?

– Ні. Я розумів куди йду й шукати причин чи ображатись на критиків – не маю часу, – жартуючи каже Юрій Грига. – Моя робота – це про рутинні проблеми громади: дороги, освітлення, благоустрій, школи, парки, сміття, воду. Але з поміж цих справ я хочу чітко показати й донести до кожного усвідомлення того, що ми усі – ГРОМАДА. Ми – власники свого міста. Ми є господарем у хаті, а не якийсь «пан-голова».

Так, досі нас сварять, частина містян звертається до влади з категоричною вимогою зробити все і вирішити усі питання за них. Але свідомих жителів стає все більше – вони розуміють, що ще не народилася така влада, яка могла би всім негараздам дати раду. Тож, як мовиться, хочемо жити добре – беремося за віжки самі, ініціюймо ці зміни. Приємно, коли як представник влади приходиш до людей у під’їзд, а вони чітко зазначають, що можуть зробити самі, а в чому треба підособити. На мою думку, саме співпраця, взаєморозуміння між владою і громадою є невід’ємним фактором поступу і розвитку.

– До речі, а у родині змінилась обстановка: як тепер делегуєте з дружиною сімейні справи, проводите час разом?

– Доводиться делегувати, куди ж без цього. Хвала Богу, маю чудову дружину, дітей – вони мене розуміють, підтримують. Інколи я щиро чекаю того моменту, коли переступлю поріг дому, сяду за стіл і зроблю глибокий видих. Таке буває у кожного з нас. І в той момент я найбільше дякую Всевишньому за те, що маю куди повертатись, маю де шукати сил та натхнення, маю роботу, корисну для людей. Кожна моя вільна година – це година для родини – лише так я не втрачаю віру та сили у день завтрашній.

ДЖЕРЕЛО

Залишити відповідь