14 серпня вірники святкують Медовий Спас, або ж Маковія. Це перший із трьох існуючих Спасів. Після цього буде ще Яблучний та Горіховий.

Із цього дня починається Успенський піст, який триватиме 2 тижні і завершиться великим святом Успіння Пресвятої Богородиці. Тобто, із 14 серпня люди дотримуються певних заборон у їжі, не вживають м’ясо, молоко, яйця та інші похідні продукти.

Свій початок празник бере у Візантії із ІХ століття. За переказами, історія свята почалася в Константинополі, коли в місті вирувала страшна епідемія. Щоб зупинити хворобу, з храму Святої Софії винесли частину хреста, на якому був розп’ятий Син Божий, і освятили ним всі водойми і колодязі. Сталося диво – епідемія пішла з Константинополя.

Через це прийнято називати Маковія ще Спасом на воді. У храмах цього дня освячують воду, а також влаштовують хресні ходи до водойм.

Також у церквах освячують мед, який прийнято залишати опісля в храмі. Навіть є така приказка: “На Медовий Спас і жебрак медок спробує”. Але перед цим треба самому з’їсти ложку меду, запити трьома ковтками освяченої води, і хвороби не страшні.

Що ще освячують на Медовий Спас:

  • воду та мед, про які вже було згадано;
  • продукти бджільництва;
  • мак;
  • букетики з трав, які в народі називають “маковійчики”;
  • хлібобулочні вироби, які є символом сім’ї та дому;
  • а ще хрін та сіль.

Які існують заборони на свято Спасу та що не можна робити на Маковія, щоб не накликати біду на себе та свою сім’ю — читайте у нашій статті. 

Свято Маковія, як і будь-яке велике церковне свято, має багато заборонів та прикмет.

►Перш за все, у свято Спасу не можна нікому бажати зла, навіть ворогам, бо воно повернеться в примноженому розмірі. Також заборонено лаятися та лихословити, щоб не накликати на себе біду та нещастя. 

►Чи можна працювати на Маковея — Ні. У цей день заборонені будь-які роботи на городі, у полі та вдома. Всю важку роботу треба зробити напередодні. 14 серпня не можна будувати, копати, прибирати та шити. 

►До свята Спасу не можна їсти мед, поки він не буде освячений у церкві. Проте дозволено збирати новий мед та насіння вже достиглого маку. 

►Цього дня востаннє за рік купали худобу. Існувало повір’я, що якщо викупати домашнє хазяйство після свята Спасу, то на неї нападуть хвороби. 

►Також на Маковея не можна було робити шумні роботи, особливо біля пасіки за медом. За народними повір’ями, в цьому випадку можна було потривожити бджіл. Вони сильно образяться та не принесуть мед в наступному році. 

►На свято Спасу і після нього заборонено купатися в річках та озерах, бо можна потонути чи серйозно захворіти. 

►Починаючи з Медового Спаса важливо дотримуватися суворого обмеження в їжі. Дозволяється вживати лише рослинну їжу — фрукти та овочі, мед, горіхи, сухофрукти, та хліб. Не можна їсти м’ясо, рибу, яйця. Такі обмеження в харчування пов’язані з початком Успенського поста. 

►На Маковея існує заборона на голосливі вечірки та свята.

►Не можна з’ясовувати стосунки, сваритися та ображати одне одного. 

Не освячують на Маковія міцні алкогольні напої, м’ясні продукти (адже піст), гроші та інші матеріальні цінності.

Однією із традицій є допомагати оточуючим, тим, хто цього найбільше потребує. Цей період у народі ще називають Спасівка.

Залишити відповідь