У пояснювальній записці означені основні результати виконання Програми за 2018 рік. Так, для створення належних умов з вивчення державної мови у закладах освіти з навчанням мовами нацменшин з 2014 року в Закарпатській області проводиться регіональний експеримент „Поглиблене вивчення української мови в 5 – 9 класах у загальноосвітніх навчальних закладах (класах) з угорською мовою навчання”. У 2017/2018 навчальному році в експерименті брали участь 47 шкіл, 149 учителів української мови і літератури, 2667 учнів.

Для системної реалізації проекту в 2018 році за кошти обласного бюджету, передбачені на виконання Програми, у сумі 170,0 тис грн було надруковано підручник для 8 класу закладів загальної середньої освіти (класів) з навчанням угорською мовою накладом 707 екземплярів.

Упродовж 2018 року педагоги області стали активними учасниками науково-практичних конференцій, семінарів, тренінгів, засідань за круглим столом з питань удосконалення освітнього процесу, впровадження у навчально-виховну практику закладів освіти з навчанням і вихованням мовами нацменшин новітніх педагогічних і наукових технологій, інтеграції національної освіти і культури у європейський освітній простір.

Для забезпечення реалізації прав і свобод нацменшин у сфері здобуття освіти всіх рівнів, відповідно до Правил проведення І, ІІ, ІІІ етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад із навчальних предметів у Закарпатській області, у разі потреби на всіх етапах проведення олімпіад забезпечують переклад завдань мовою нацменшин. Крім того, щороку проводяться І – ІV етапи олімпіади з угорської, а також із румунської мов та літератур для ЗЗСО з відповідною мовою навчання.

У закладах освіти області впроваджується мультилінгвальне (багатомовне ) навчання.

За підтримки культурних товариств і громадських організацій нацменшин для дітей щорічно організовується літній відпочинок у таборі рідної мови на території Угорщини та Словаччини, зустрічі шкіл-побратимів Закарпаття та сусідніх країн.

Словом, Програма є ефективною та потребує подальшої реалізації, оскільки її дія спрямована на зміцнення статусу української мови як державної, розширення її функціонування, створення і видання підручників нового покоління та навчально-методичної літератури, розширення словникової бази, поліпшення доступу до якісних освітніх послуг, запровадженню заходів з реалізації Концепції „Нова українська школа” тощо.

У паспорті Програми визначені джерела фінансування: обласний бюджет, районні бюджети та бюджети міст обласного значення. Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, усього,‒ 8095,0 тис грн.

Прес-служба облради

Залишити відповідь