24 листопада в Ужгороді відбувся громадський Форум з обговорення важливого стратегічного документу щодо розвитку міста у сфері сталої енергетики до 2030 року, який розробляється в рамках європейської ініціативи Угода Мерів. Організатором заходу виступила Ужгородська міська рада, співорганізатором – ГО «ЕКОСФЕРА».

У 2016 році місто Ужгород взяло курс на енергоефективність і вже на сьогодні міська рада зробила для цього конкретні кроки. Передусім здійснила реструктуризацію свого виконавчого органу, створивши відділ енергоефективності та тарифів, а також дві відповідальні посади енергоменеджерів. Це люди, завданням яких є досягти енергоефективності у всіх сферах життєдіяльності міста: бюджетній сфері, житлово-комунальному секторі, транспорті (міському та приватному), сфері обслуговування, загальноміських мереж освітлення та у промисловості й на підприємствах. У місті вже діє система муніципального енергоменеджменту, за якої ведеться щоденний моніторинг енерговитрат (газу, електроенергії, води) в усіх бюджетних установах. Для бюджетних установ здійснено експрес енергоаудит, завдяки чому зрозуміло які саме заходи з енергомодернізації потребує кожен з об’єктів.

Наразі Ужгородська міська рада працює над розробкою Плану дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату (ПДСЕРК) міста до 2030 року, який стане основним стратегічним документом розвитку міста у сфері енергетики. Документ розробляється спеціально створеною робочою групою, членами якої є працівники профільних управлінь та відділів виконкому міської ради, а також інші зацікавлені сторони, зокрема представники громадських організацій. Експертну допомогу у розробці документу надає група досвідчених експертів у сфері сталої енергетики ГО «ЕкоКлуб» з Рівного, якою керує Дмитро Сакалюк.

На громадському Форумі була представлена кліматична частина Стратегії, зокрема оцінка вразливості Ужгорода до проявів зміни клімату. Відмічено, що у місті є найбільш вразливими зелені зони – їх не вистачає на кожного мешканця, особливо у житлових кварталах, а також більшість зелених насаджень потребують заміни. Також у цій оцінці наголошується на тому, що місто є дуже вразливим до теплового стресу, тобто до раптових хвиль тепла, коли протягом тижня-двох у літній період може триматися надвисока температура атмосферного повітря. Для пом’якшення таких проявів місто повинно подбати про стан міських водойм – річки Уж, озер, утворених на місцях кар’єрів – які створюватимуть сприятливий мікроклімат в умовах високих температур та приваблюватимуть мешканців міста. Також у місті потрібно споруджувати більше фонтанів та бюветів з водою.

Щодо заходів з енергоефективності, які повинні стати пріоритетними для міської влади, то ці заходи повинні бути спрямовані на транспортний сектор у місті, зокрема, повинна бути розроблена нова концепція розвитку транспорту (автотранспорту: громадського, муніципального, приватного; електричного; велосипедного тощо) та інфраструктури. Також потрібне залучення різних механізмів стимулювання підвищення енергоефективності у житлово-комунальній сфері.

З чорновим варіантом документу  можна буде ознайомитись вже у січні 2018 року. Тоді ж очікується, що погоджений з усіма зацікавленими сторонами документ буде затверджений Ужгородською міською радою.

Для довідки: у 2016 році Ужгородська міська рада приєдналась до європейської ініціативи муніципалітетів «Угода Мерів», підписавши її та взявши на себе зобов’язання до 2013 року скоротити викиди вуглекислого газу в атмосферу на 30 %, скоротити енергоспоживання у місті на 30 %, розвивати відновлювальні джерела енергії у місті на 30 %, порівняно з теперішнім станом. А також пом’якшити негативний вплив змін клімату на місто та його мешканців.  Шляхи досягнення взятих на себе зобов’язань повинні бути відображені в основному документі – Плані дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату міста. Підходи до розробки цього документу обговорювались на Форумі.

 

Прес-служба ГО «ЕКОСФЕРИ»

В Ужгороді обговорили План дій з сталого енергетичного розвитку та клімату міста до 2030 року

В Ужгороді обговорили План дій з сталого енергетичного розвитку та клімату міста до 2030 року В Ужгороді обговорили План дій з сталого енергетичного розвитку та клімату міста до 2030 року

Залишити відповідь