У кар’єрі кожного посадовця рано чи пізно настає момент, коли самому собі доводиться відповідати на просте питання – а чим, власне, мене запам’ятають на цій роботі?

28 жовтня, такий момент настав для Олексія Петрова, голови Закарпатської обласної ради з прикладкою “екс”.

Як саме Петров відповість собі на це питання, нам невідомо, однак закарпатцям він точно запам’ятався за кількома “ключовими досягненнями”. Це ремонт туалетів на українсько-угорському кордоні, взяття під особистий контроль “італійських контрабандних бусиків”, а також масове завезення на керівні посади приїжджих кадрів.

Закарпатська обласна рада звільнила свого голову Петрова

Сьогодні Закарпатська обласна рада звільнила свого голову Петрова

7,7 мільйонів гривень на реконструкцію двох туалетів

Петров – колишній працівник СБУ, найвищий його щабель у цій структурі – начальник департаменту контррозвідки. Етнічний росіянин, народився в Коломні в 1976 році.

У квітні 2020-го президент Зеленський своїм указом призначив Петрова, котрий не мав ніякого досвіду цивільної адміністративної роботи, головою Закарпатською ОДА.

На самому представленні серед своїх першочергових завдань новопризначений голова несподівано озвучив наведення ладу з туалетами на міжнародному пункті пропуску “Тиса”, що на українсько-угорському кордоні. “Я перевірю, що там плаває, звідки воно плаває, і хто винен у тому, що воно плаває”, – заявив Петров на телекамери й пообіцяв довести ремонт туалетів до кінця. І хоча ОДА до туалетів на кордоні не має жодного відношення (цим відає Держмитслужба), Петров дійсно неодноразово відвідував ті злощасні клозети й оприлюднював із цього приводу пресрелізи. А потім з’ясувалося, що на реконструкцію (навіть не будівництво з нуля) двох туалетів площею по кілька десятків квадратних метрів із бюджету виділили колосальну суму – 7,7 мільйонів гривень, або 290 тисяч доларів за тодішнім курсом.

З тим же українсько-угорським кордоном пов’язане ще одне “досягнення” Петрова – доручення утворити з силових структур мобільні групи і взяти під контроль перетин кордону вантажними й пасажирськими мікроавтобусами, що возять заробітчан та їхні речі із Італії в Україну і в зворотному напрямку.

Доручення явно виходить за межі повноважень голови ОДА, однак силовики слухняно взяли “італійські бусики” під ще один контроль, а в соцмережах відверто заговорили про банальний перерозподіл контрабандних потоків. Між іншим, це доручення тодішнього голови ОДА досі не скасоване.

Доручення Петрова про "італійські бусики"

Доручення Петрова про “італійські бусики”

Третє досягнення Петрова – незрозуміла, якась аж патологічна недовіра до місцевих кадрів. На всі керівні посади, заміщені в ОДА за період роботи Петрова, прийшли вихідці з інших регіонів, котрі до того ніколи не працювали на Закарпатті й часто взагалі не мали досвіду адміністративної роботи. Те ж саме відбулося і в інших обласних структурах, представництвах органів центрального підпорядкування (СБУ, обласній прокуратурі, Управлінні нацполіції, лісовому та мисливському господарстві, держгеокадастрі, Службі автомобільних доріг, обласній митниці тощо). Ця нездорова тенденція присутня в області й зараз. Ніколи, навіть за радянських чи чехословацьких часів, не було такого, що практично всі керівні посади на Закарпатті займали вихідці з інших регіонів.

При цьому всьому Петров переніс методи своєї попередньої роботи в ОДА. Працівники якої скаржилися між собою (у тому числі й автору цього матеріалу), що за ними стежать, читають приватне листування в соцмережах, перевіряють трафіки поїздок під час відпусток.

Зараз колишні союзники переконуватимуть Офіс президента, хто з них лояльніший

Зате у виконанні своїх прямих обов’язків голова ОДА не був таким успішним. Ось кілька промовистих цифр:

  • за підсумками 2020 року Закарпатська область втратила понад 60 мільйонів гривень через некомпетентність облдержадміністрації.
  • 23,7 мільйони резервного фонду, які Кабмін виділив Закарпаттю на ліквідацію наслідків паводка, область не освоїла й змушена була повернути в держбюджет.
  • Ще 15,5 мільйонів не використаних коштів Державного фонду регіонального розвитку так само повернули в Київ, ОДА не освоїла навіть 23,3 мільйони Дорожнього фонду на ремонт місцевих доріг.

Аналогічні “досягнення” і у відстоюванні інтересів “Слуг народу”. Партія президента, яку Петров очолив перед місцевими виборами 2020-го, посіла лише друге місце в обласній раді, поступившись локальному проєкту “Рідне Закарпаття”. А всі зусилля просунути в крісло мера Ужгорода свою людину (із залученням СБУ, гучними “викриттями підкупу голосів” та кримінальними провадженями) виявилися провальними – переміг Андріїв, котрого підтримувала “Батьківщина”.

Незважаючи на це, у грудні минулого року Петров став головою новообраної обласної ради. За нього крім “Слуг” проголосували депутати “Рідного Закарпаття”, а також опозиційні “Європейська солідарність” та “Батьківщина”.  Утім, такий неприродний союз не був ефективним. Союзники пересварилися через контроль над фінансовими потоками, про що Depo.Закарпаття детально розповідав.

У липні цього року Петров разом із “Командою Андрія Балоги”, ОПЗЖ, партією угорців КМКС та “За майбутнє” утворили інший союз, який переформатував більшість і усунув від влади “Рідне Закарпаття”, “Батьківщину” та “Європейську солідарність”.  Як і слід було очікувати, нове утворення так само не було стабільним. Петров не довіряв новим союзникам, і ті платили йому тією ж монетою. Це й стало причиною сьогоднішньої відставки, скандал із реформуванням комунальних закладів був для неї лише приводом.

Сам Петров у своєму пресрелізі назвав сьогоднішню сесію нелегітимною й повідомив, що вже звернувся до правоохоронних органів:

“Те, що відбувається, є порушенням усіх правових норм і має ознаки самоуправства. Я звернувся з цього приводу до прокуратури та поліції з метою реагування на ці дії”

Тим часом нова більшість, звільнивши Петрова, прийняла рішення провести наступне засідання через тиждень, 4 листопада. На ньому й буде розглянуто питання про нового голову.

Цілком зрозуміло, чим займуться в найближчі дні колишні союзники, а тепер затяті опоненти. Петров за допомогою самопроголошеного “префекта Закарпаття від Зеленського” переконуватиме Офіс президента у своїй незамінності й проситиме допомоги силовиків і судів для повернення на посаду. А власники “Рідного Закарпаття”, які у Верховній Раді входять у групу “Довіра” й стабільно голосують за всі ініціативи Зеленського, переконуватимуть той же Офіс віддати їм посаду голови Закарпатської обласної ради й гарантуватимуть, що разом із опозиційними “Європейською солідарністю”, “Батьківщиною” та ОПЗЖ і далі вірно служитимуть “Слугам народу”, як служили до переформатування більшості в липні цього року.

Хто переконливіше доведе Офісу свою лояльність, стане зрозуміло 4 листопада.

ДЖЕРЕЛО

Залишити відповідь