Професор Федір Шандор пішов воювати з першого дня повномасштабного вторгнення Росії. Втім вирішив, що не покидатиме викладання для студентів.

«Трошки постріляли, потім продовжив лекцію далі», – інтерв’ю з Федором Шандором із передової (ВІДЕО)

Голіруч зупиняти ворожі танки, збирати рекордні суми на допомогу ЗСУ за кілька годин, одружуватися в окопах і народжувати в укриттях. Здавалось, війна уже не зможе здивувати нічим. Бо героїзм українців, їхня витривалість і життєлюбство нині – приклад для цілого світу.

Щоправда, віднедавна перелік прикладів унікальності нашого народу поповнив і професор Ужгородського національного університету Федір Шандор. Зараз він у складі закарпатського батальйону тероборони перебуває у зоні бойових дій на сході України. Та навіть це не є перешкодою для чоловіка, щоб викладати студентам. З окопів і під обстрілами, після нічних чергувань він читає лекції онлайн.

Для журналістів Федір Шандор дав інтерв’ю, перебуваючи на одному із найгарячіших – Ізюмському напрямку.

Як професор з Ужгорода опинився в окопах

А ви що? У формі?

«Безперервно читаю лекції. І 24-го лютого, коли пішов з товаришами у військкомат, саме мав три пари. Після пар у костюмі пішли записалися, і через годину вже були в казармах. Я читаю вузькоспеціалізовані лекції – у туристів, соціологів, психологів – тому важко знайти викладачів мені на заміну.  Тому, щоб не робити цього, я домовився із керівництвом вишу про роботу. Оскільки й так йшли онлайн-лекції у зв’язку з пандемією, то вже були напрацьовані звички, були можливості… Керівництво дозволило мені провадити лекційний процес, збитий у понеділок і вівторок. Тому, починаючи з першого дня війни і до сьогодні так», – розповідає через відеозв’язок пан Федір.

Наступного тижня лекційний процес уже завершиться. Натомість розпочнеться  заліково-екзаменаційна сесія.

До речі, спочатку професора навіть не зізнавався студентам, що читає для них лекції з окопів.

«Перші 40 днів із 70 я про це не говорив. Та оскільки я пересувався і не всюди був якісний інтернет, то врешті треба було попереджати студентів. А вони кажуть: «А ви що у формі?». Тоді розказав, що я у територіальній обороні. І якраз вони чули звуки зброї. Запитували, що це таке. Але це вже після пари. На парі говоримо лише про навчання і те, що стосується науки», – наголошує професор.

Коли Федір Шандор вирушав на війну, то знав, що буде покидати територію Закарпаття, відправляючись на східний напрям. Тож взяв з собою лише ті лекції, що не дочитав. «Конспект лекцій завжди зі мною», – каже він.

«Трошки постріляли, потім продовжив лекцію далі», – інтерв’ю з Федором Шандором із передової (ВІДЕО)

«Мені легше, адже я не лише професор, а й завідувач кафедри. Тому графік сам можу собі зробити. За правилами, професор має читати не більше одного предмета у день. То я, щоб не розтягувати на увесь тиждень, збив собі по три пари у понеділок і стільки ж у вівторок. Тому відчитав лекції у понеділок і вівторок – і далі тільки служба», – ділиться професор.

Замість сну – лекція для студентів

На проведення лекції Федір Шандор витрачає свій час, передбачений для відпочинку. Але він намагається максимально підлаштовувати усе так, щоб і захищати країну міг, і студентів знаннями збагачувати.

«Командири – адекватні. Тому можна було взяти чергування. Наприклад, зміна. Відчергував з 00:00 до 4 ранку. Або з 4 ранку до 8. І о 8 вже почати пару за рахунок свого вільного часу. За рахунок того часу, що я мав відпочивати. Але знаючи, що треба дочитати лекцію, у цей час я не відпочиваю чи сплю, а читаю для студентів. Усе гаразд. І керівництво не заперечувало, і я не ламав бойовий графік», – додає професор.

Часто читати лекції доводиться під реальними обстрілами. Так, пригадує викладач, було вже разів зо два.

«Тоді спустився у бліндаж і звідти вже дочитав пару без ввімкненої камери – тільки на голосовому режимі. Бо здебільшого я люблю, щоб студенти не спали на парах і прошу їх візуалізуватися. Тому я заставляю їх вмикати відеозв’язок. …Трошки постріляли, потім продовжив лекцію далі», – підсумовує професор.

Професор Федір Шандор відзначає: зараз на його лекціях збільшилась кількість студентів.

«Почали ходити навіть ті, хто раніше сачкував. Адже незручно – професор на війні, а він сачкує», – каже професор з окопів Федір Шандор.

Фото – зі сторінки Федора Шандора у фейсбуці

Залишити відповідь