Першому народному депутату України, якому Офіс генпрокурора оголосив підозру за “кнопкодавство”, бо голосував за сусіда, окрім штрафу, у разі доведення провини, загрожує і більш серйозна кара – втрата мандата.

Про це йдеться 12 лютого в сюжеті ТСН.19:30.

В Офісі генпрокурора ім’я не розголошували, втім, журналісти з’ясували, що це мажоритарник із групи “Довіра” Владислав Поляк. Напередодні він не прийшов, щоб отримати підозру. Але це не завадить передати справу до суду, запевнили в Офісі генпрокурора.

Громадський рух “Чесно” близько року тому зняв відео, на якому видно, як депутат Владислав Поляк голосував в оточенні колег. Поруч із ним було порожнє крісло, але на табло висвітився додатковий голос “за”. За другим разом депутат помітив, що його знімають, але це не стримало його від третього. Натиснув за себе, подивився на ложу преси і ще раз проголосував за відсутнього сусіда.

Того ж дня Генпрокуратурою було відкрито кримінальне провадження. Лише учора депутата Поляка викликали, щоб вручити підозру у вчиненні злочину, але він не прийшов. Не хоче спілкуватися і з журналістами.

Депутатська група “Довіра”, до якої належить Поляк, написала заяву – мовляв, поки вина не доведена судом, їхній колега вважається невинуватим : “Ми, як депутатська група, завжди готові до діалогу, однак закликаємо всіх зайняти виважену позицію, дочекатися офіційних повних результатів розслідування та не використовувати інформацію, яка може ввести в оману суспільство”.

Підозру відправили до Верховної Ради і додому до депутата. І невдовзі обіцяють передати справу до суду.

“У разі доведення вини, народному депутатові загрожує покарання у виді штрафу від 3 тисяч до 5 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян”, – заявили у Генпрокуратурі.

У перерахунку на гроші – від 51 до 85 тисяч гривень. Але це – не найбільша кара.

“Штраф це штраф, але покарання буде в межах діючого КПК. Якщо набирає силу рішення суду, вступає в силу, народний депутат перестає бути народним депутатом України. Фактично автоматично”, – повідомив голова Верховної Ради України Дмитро Разумков.

Депутат Поляк – перший, кому доведеться відповідати за кнопкодавство за новим законом, який ухвалили наприкінці 2019-го. Після його ухвалення кнопокодави стали обережнішими і винахідливішими.

Наприклад, депутат Ларін з Опозиційної платформи “За життя” сконструював дистанційний кнопконатискач із товстих книг і стосів паперу. За себе голосує рукою, за відсутнього колегу – книжкою. Результат – на табло.

Ще одну лазівку для кнопкодавів – останні ряди сесійної зали, найбільш закриті для об’єктивів камер, спікер Дмитро Разумков заблокував після скандалу із голосуванням за призначення міністра освіти. Тоді Сергій Шкарлет отримав рівно 226, а депутати із фракції “Голос” звинуватили ОПЗЖ у кнопкодавстві. Наявні докази у справі “Голос” передав до Офісу генпрокурора і чекає на розслідування. Найважливіший – запис із камер спостереження у сесійній залі – і досі не змогли отримати. Але справу обіцяють довести до кінця.

Глобально завадити депутатам голосувати за товариша допомогла би повна заміна системи Рада. Колись це намагався зробити тодішній спікер Арсеній Яценюк. Але під час презентації виявилося, що кореспонденту ТСН Олександру Загородньому вдалося перемудрити розробників і однією рукою натиснути дві кнопки. Систему забракували.

Тепер спікер Разумков каже, що хоче для контролю під час голосування запровадити відбиток пальця. Але справа це не швидка і не дешева. Тож поки що у боротьбі із кнопкодавами – сподівання на громадський контроль, прокурорів і суди. Більше читайте тут: https://tsn.ua/politika/shtraf-ne-naybilsha-kara-scho-zagrozhuye-nardepu-yakomu-pershomu-dovedetsya-vidpovidati-za-knopkodavstvo-1725413.html


Залишити відповідь