Потік заробітчан з нашої країни до Європи не припиняється. Середній вік українського заробітчанина – 30-40 років. За експертними оцінками, Україну щорічно покидають від 2 до 3 мільйонів громадян.

За словами першого віце-прем’єра – міністра економіки Олексія Любченка, Україна є лідером в Європі за кількістю працездатного населення, яке працює за кордоном.

На жаль, так склалося, що молоді, активні, освічені українці створюють економічне зростання європейцям. А вітчизняні урядовці й політики сушать голови, де взяти гроші на пенсії, соціалку і хто в майбутньому працюватиме в Україні. 

Президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник констатує: зарплата у всіх країнах Європи збільшується. В Україні також мають намір підвищити мінімалку. Це добре, але… В Європі зростає економіка. А в Україні поки цього, фактично, нема. Це означає, що ріст мінімалки вдарить, зокрема по малому й середньому бізнесу. І по дірявій державній казні. Ще й ціни традиційно рвануть догори. Хоча вони й так непритомні в нас. Та чого влада не зробить заради власного рейтингу? Адже подається все так, наче чиновники з власних кишень дістають кошти на підвищення пенсій та зарплат.

Влітку ряди заробітчан останніми роками активно поповнюють українські освітяни: масово їдуть працювати до сусідів-європейців. Так, із початку 2021 року, порівняно з літом 2020-го, кількість українських вчителів, які влітку їдуть на заробітки, зросла. За три місяці літніх канікул вони там заробляють 3-$5 тисяч.

Кількість вчителів, які працюють на канікулах у Польщі, за рік зросла на 15%, повідомили в Аналітичному центрі компанії з міжнародного працевлаштування Gremi Personal. Улітку, під час сезонних робіт, українські освітяни становлять близько 5% від загальної кількості українських трудових мігрантів. Педагоги шукають вакансії, де можна швидко і добре заробити в літній сезон. Працевлаштовуються на підприємства харчової промисловості (м’ясокомбінати, рибзаводи, кондитерські фабрики), заводи електроніки, логістичних складах, у готелі та ресторани, каже директор Департаменту рекрутації Gremi Personal Анна Джоболда.

А дехто у Польщі може заробити до $5 тисяч за місяць. Тамтешні роботодавці активно запрошують на роботу різноробочих; пакувальників, стоматологів, терапевтів, електриків, будівельників, доглядальниць, нянь, токарів, швачок, зварювальників, прибиральників, інформує портал Robota.ua. Так, стоматологу у приватній клініці Польщі пропонують зарплату від 120 до 145 тис грн на місяць; українському терапевту – 75 тис грн на місяць; швачка може заробляти 25 тис. грн; зварник – до 52 тис. грн; різноробочі – близько 30 тис. грн; прибиральникам складів пропонують до 33 тис. грн; будівельникам – близько 45 тис. грн. на місяць; електрики – 40 тис. грн.

Варто зазначити, раніше посол України в Республіці Польща Андрій Дещиця повідомив, що в країні нараховується близько 1,5 мільйона українських трудових мігрантів (офіційно). Багато хто відкриває в Польщі свої власні підприємства і кількість таких бізнесів зростає…

А в Чехії українським заробітчанам пропонують ще вищу платню, аніж у Польщі – від 30 до 90 тисяч гривень на місяць. Чеські підприємці активно шукають на роботу українців. Найбільше потребують різноробочих на харчових виробництвах, складах та електриків. За даними рекрутингової компанії, Чехія у 2021-у збільшила квоту для працівників з України до 40 тисяч осіб на рік. Роботодавці більше надають перевагу саме нашим співвітчизникам. Пояснюють: українці більш працьовиті, швидко навчаються і в них майже відсутній мовний бар’єр.

…Експерти стверджують: чимало заробітчан додому не повернуться. І через низькі зарплати, і через вічні експерименти нашої влади з пенсійним законодавством, податковим… З нескінченними реформами, від яких мало толку.

А на початку незалежності Україна була у значно вигіднішому економічному становищі, ніж, приміром, згадана Польща. Наша країна мала шанс перетворитися в одну з найрозвиненіших країн Центральної та Східної Європи. Але спотворена система політичної влади, домінування груп впливу, неякісна робота державних органів влади не дали цьому статися. Замість розвитку країна отримала вибух корупції, тіньові і навіть кримінальні процеси в економіці й управлінні, олігархат, бідність, трудову міграцію…

І тепер ми безнадійно доганяємо цю ж Польщу та інші країни колишнього соцтабору. І невідомо, коли доженемо…

Ольга ЧОРНА. 

Залишити відповідь