Через закриті кордони українцям стало складніше вирватися на заробітки до Європи, та й вибір вакансій за часів пандемії звузився.

Більшість тих, хто виїхав на заробітки в Європу там і залишилися під час епідемії (або ненадовго приїхали в Україну навесні, але потім знову повернулися в ЄС). Але виїзд нових заробітчан зараз сильно ускладнений.

Проте у 2021 році, ряд країн планує нововведення в плані трудової міграції.

Польща

Головним напрямком серед наших заробітчан залишається Польща – навіть в карантин для виїзду досить біопаспорта і запрошення від роботодавця.

У 2020 році частина підприємств (в основному ресторанно-готельний бізнес) закривалися під час пандемії, на частині скоротили зарплати, але попит на робочу силу з України, як і раніше залишається високим.

Судячи з останніх тенденцій і законодавчих змін, Польща і в 2021 році буде як і раніше відкрита для українських трудових мігрантів, продовжуючи спрощувати їх перебування в країні, говорить “ukrainian-news” Томаш Богдевіч, генеральний директор компанії з міжнародного працевлаштування Gremi Personal.

“Згідно з урядовими прогнозами, до 2030 року Польщі не буде вистачати близько 4 млн працівників. І це на тлі демографічної кризи і старіння населення. Пандемія показала, що незважаючи на те, що поляки залишаються без роботи, польські підприємства весь час потребують трудових мігрантів. Тому можна очікувати більше соціальних програм інтеграції українців в Польщі і нових законодавчих ініціатив, що полегшують і прискорюють доступ українців до ринку праці “, – говорить Богдевіч.

Як приклад можна привести поки ще проект внесення змін в закон про статус іноземців та деякі інші акти, спрямовані на спрощення отримання “Карт побиту” з метою роботи, що дозволить іноземцям швидше легалізуватися і приступити до роботи в Польщі.

А також проект закону про можливість спрощеної процедури надання ПМЖ в Польщі нащадкам українців (не етнічних поляків), що жили на території 1-ї і 2-ї Речі Посполитої.

Перша Річ Посполита – це держава, що існувала в 16-18 століттях і вона включала в себе майже всю територію України за винятком східних і південних областей.

Друга Річ Посполита – це міжвоєнна Польща, в яку входили західноукраїнські області крім Закарпаття та Буковини.

Тобто за цим законом (якщо його приймуть) велика частина населення України може претендувати на спрощену процедуру отримання права на постійне місце проживання.

Крім того, з 1 грудня 2020 го року в Польщі набули ряд змін в законі про іноземців, які важливо знати українцям, які збираються туди на роботу.

“Перше – Польща вводить терміни видачі рішень за робочими візами. Тепер цей процес триватиме до 15 днів або в особливих випадках максимально 60 днів (раніше люди могли чекати рішення місяцями, – Ред.). Документи на національну візу до Польщі можна подавати незалежно від місця прописки. Змінилися вимоги і до страхових компаній. Визнавати будуть тільки поліси організацій, cписок яких опубліковано Міністерством закордонних справ Польщі “, – розповідає Богдевіч.

Крім того, з Нового року в Польщі підвищують мінімальну погодинну ставку до 13,50 злотих нетто (100 грн). А це означає, що зарплата в середньому може збільшитися на 100 доларів.

В середньому низькокваліфіковані працівники на промислових і харчових підприємствах отримують 800-1000 доларів на місяць (22-28 тисяч гривень). Висококваліфіковані (зварювальники столяри, електрики) – 1000-1500 доларів на місяць (28-42 тисяч гривень) в залежності від досвіду і кваліфікації.

До роботи в Польщі, як і раніше можна приступити після проходження 10-денного карантину. Однак планується, що вакциновані зможуть перетинати кордон без необхідності його відбувати.

До речі, в польському уряді заявили, що іноземці зможуть безкоштовно вакцинуватись від коронавірусу в Польщі. Громадяни України, які легально живуть, працюють або навчаються в Польщі, отримають щеплення від COVID-19 на тих же умовах, що і громадяни Польщі.

Для цього потрібен документ, що підтверджує місце проживання в Польщі. Це може бути карта тимчасового або постійного проживання. Зробити щеплення зможуть навіть ті, у кого немає медстраховки. І вони будуть доступні для населення вже з 15 січня.

“Вакансій для українців в Польщі стільки ж, як і в минулому році. І підприємства, де працюють українці, функціонують стабільно на даний момент. Працівники потрібні на підприємствах харчової продукції – рибзавод, м’ясокомбінатах, виробництві заморожених продуктів. А також в логістиці і на складах . З Нового року очікуємо збільшення кількості вакансій на заводах електроніки, а також на заводах автопромисловості. Деякі підприємства вже починають готуватися до літнього сезону і до нас надходять заявки на робочі руки від підприємств, де виробляють морозиво “, – говорить Богдевіч.

Самі заробітчани розповідають, що в Польщі дійсно найлегше знайти роботу, правда, є нюанси. І пов’язані вони, в основному, з низькими за європейськими мірками заробітками, які пропонуються нашим заробітчанам.

“Побувала на двох роботах – і всюди ситуація однакова. Платять мало, а орати треба день у день і по 12 годин, щоб щось відчути по грошах. Виходить в перекладі на гривні десь в районі 20-22 тисяч. Польща – не та країна, в якій можна саме заробити, тут просто можна працювати через брак роботи в Україні. Саме так що “заробити копійку”. Можливо, це пов’язано з карантином, так як багато країн особливо не пускають на заробітки, може все ще зміниться, але для мене Польща як страшний сон. але якщо вже так проблемно з роботою в Україні, то вибору іншого немає, так як масово зоробітчан приймає тільки Польща “, – розповіла нам українка Вікторія Компанієць.

Деякі повертаються в Україну, так нічого толком і не заробивши.

“Зараз багато не заробиш, обіцяють роботу і у вихідні, і по 12 годин, а за фактом тільки 8. А по 8 годин роботи привозити додому нічого – ціни в Польщі ростуть і все зароблене проїдається тут”, – каже нам українка Анна Яковенко, яка повернулася із заробітків.

“Заробітки давно не ті – працювати, щоб жити і утримувати себе. Їхати рекомендую тільки в ситуації безвиході. Зараз навіть поляки без роботи сидять, не те що українці. Беруть, але можуть скоротити без пояснень щодо епідситуації. Постійні гойдалки з документами”, – каже Катерина Кахляк.

Інші, навпаки, задоволені роботою в Польщі, особливо на тлі безробіття в Україні.

“Карантин невідомо коли закінчиться, а жити в Польщі реально краще, і всі заводи і фабрики працюють”, – говорить Ксенія Тараненко.

Деякі радять їхати вже навесні, а краще – після Великодня, коли, за прогнозами, може закінчитися карантин після вакцинацій.

“Краще влаштовуватися через перевірені або офіційні (з ліцензією) агентства. І роботу вибирати або за фахом, або спиратися на відгуки людей. І ще найкраще поїхати вже навесні, оскільки зараз вся Польща знаходиться в червоній зоні і захворіти ковідом стало простіше простого – зайшов в супермаркет, подихав в натовпі, а вдома виявляєш пропажу нюху. до того ж, на деяких підприємствах моніторять температуру “, – ділиться Артем Чорномор, який працює в Польщі.

“Я в Польщі не вперше, ось в цьому році вдруге потрапила на карантин. Але їхати цього разу в Україну не можу тому, що на карту подалася і дитина закінчує школу в Польщі. В даний момент в місті Колобжег, роботу знайти дуже важко , в основному тут готелі, це курортне місто. А в сезон – супер, роботи дуже багато. Так що в 2021 році, коли почнеться вакцинація, готелі також будуть набирати працівників “, – говорить Наталя Гузовський.

Німеччина

Частина заробітчан топтали доріжку через Польщу до Західної Європи, де платять удвічі більше.

За даними компанії Personal Service, 40% українців шукають роботу в Німеччині (для мігрантів там пропонуються зарплати в районі 50 тисяч гривень).

Тільки ось більшість їде за підробленими документами і влаштовується нелегально (в основному різноробочими і прислугою).

З березня 2020 року, ще до локдауна, Німеччина спростила працевлаштування громадян без європейського паспорта, але німці все ж рідко видають візи і при цьому вимагають довести знання німецької мови.

А влаштуватися легально без знання мови і робочої візи нереально.

У Німеччині на 2021 рік, коли відкриють ресторани та готелі, обіцяють багато вакансій в сфері обслуговування: офіціанти, прибирання номерів, допомога на кухні. Зарплата офіціантів і продавців – 1,2-1,8 тисяч євро (42-62 тисяч гривень).

“А вже зараз у Німеччині потрібні доглядальниці, плиточники, сантехніки, електрики і пакувальники. Реально заробити на наші гроші близько 50 тисяч гривень. У ряді випадків навіть не потрібно знання німецької мови. Українців набирають найчастіше саме на ці роботи, але в основному нелегально . хтось їде за підробленими польським документам, хтось – по румунським і угорським паспортами. Деякі їдуть до Німеччини за схемою нібито роботи на польську компанію, на ділі ж влаштовуються нелегально. Така тенденція збережеться і в 2021 році “, – говорить нам експерт з міграції Інна Миць.

З початком польових робіт будуть масово набирати на збір і сортування спаржі навесні, влітку – на збір ягід і фруктів, а восени на гарбузові ферми.

Також в Німеччині є робота для водіїв, медичних сестер і будівельників, середня зарплата – від 1,5 тисячі євро.

У 2021 році експерти прогнозують збільшення потоку українських нелегалів до Німеччини. А значить, з боку посередників буде більше шахрайства та фактів експлуатації.

Про те, що українські нелегали масово “переселяються” через Польщу до Німеччини, пишуть і польські ЗМІ.

За словами прес-секретаря прикордонної служби на Одері Іоанни Конечняк, українці серйозно ризикують, адже якщо їх спіймають на нелегальній роботі і депортують, вони не зможуть приїхати вдруге. Більш того, німецька поліція також конфіскує у них гроші, отримані за нелегальну роботу.

На нелегалів влаштовують рейди та в самій Німеччині. У вересні за запитом прокуратури в місті Наумбург 800 поліцейських перевірили десятки квартир і компаній в п’яти федеральних землях. Вони шукали іноземців, які нелегально працювали, в основному на м’ясопереробних комбінатах.

За інформацією прокуратури, німецько-польське злочинне угруповання за допомогою агентств тимчасового працевлаштування за останні півроку перекинуло близько сотні чоловік в Німеччину. Ще півсотні працювали на підставі підроблених документів громадян ЄС. Посередники заробили на цьому близько 1,5 млн євро.

Зараз німецька поліція розслідує близько 1,5 тисячі випадків незаконного перебування та працевлаштування на території країни. Багато з них – українці, більшість влаштувалися на роботу через посередників польських компаній в Україні.

Чехія

У Чехії подвоять квоту на працевлаштування для українців – до 40 тисяч. Також спростять схему отримання дворічної робочої візи – саме зволікання з документами віднаджують заробітчан від Чехії.

А там зараз не вистачає робочих рук на будівництвах, у сфері послуг та медицини.

В середньому зарплата від 80 до 110 крон за годину (105-145 грн), на будівництві заробити можна до 1,5 тисяч євро на місяць (52 тисяч гривень). Покоївки і помічники на кухні отримують від 700 євро (25 тисяч гривень).

Також роботодавці шукають робітників на заводи і водіїв (близько тисячі євро).

Головною затримкою для роботи в Чехії, де заробітки вищі, ніж в Польщі, залишається довга процедура отримання робочої візи.

“Робота в Чехії є. І не тільки на будівництвах. Наприклад, уже на січень горять вакансії на заводи, на упаковку, в магазини, зарплата – від 33 тисяч гривень. Або, наприклад, є створення успішної кар’єри по догляду за кіньми в стайні на фермі . Але набирають персонал виключно щодо чеських віз, від 3-х місяців. через брак співробітників частина роботодавців підвищили зарплату, приблизно на 100 євро “, – розповів нам співробітник кадрового агентства Олег Балюк.

Заробітчани зізнаються, що за тисячу євро через посередників можна підпільно купити чеську візу, яка офіційно коштує 35 євро.

“Офіційно їхати в Чехію можна для життя і перспективи, для заробітку не дуже, в усякому разі, на перших порах”, – говорить Максим Татарчук, який працює на будівництві під Прагою.

Українці розповідають, що на частині підприємств умови під час пандемії погіршилися і з них вичавлюють всі соки.

“Люди по 14 годин 7 днів на тиждень за 120-130 крон на годину (160 грн) працюють. Нелегалів часто набирають на упаковки, на склади. Я так свої здорові ноги на складах залишила. Навіть операції не допомогли”, – скаржиться львів’янка Галина Іванів.

“Хотіли емігрувати до Чехії, стали шукати роботу за тримісячної візі, як би на розвідку з’їздити, щоб графік був адекватний і був час озирнутися, що до чого. В результаті так “лоханулись” з вибором місця роботи, що прям істерика. Влаштувались на склад , графік роботи по 12 годин 6 днів на тиждень орати. Але так як гроші за документи заплачені, віза вклеєна, діватися нікуди. Приїжджі без знання мови – це як “гарматне м’ясо”, просто на “передову”, куди не хоче йти ніхто з місцевих. І головне ще, щоб заплатили за працю. Знайомий так відпрацював по тримісячній візі в Чехії, а зарплату всю не виплатили “, – зізнається заробітчанка Олена.

“У Чехії дійсно дуже дивна ситуація. За копійки роблять з людей рабів. Люди працюють стоячи на ногах на складах по 12-16 годин на добу (а якщо менше – поїдеш додому з порожньою кишенею). Робота нон-стоп без присісти-перекурити. дивно, що вже стільки років ніяк не змінюють такі жахливі умови праці. до речі, можуть ще й не заплатити, несподівано сказавши, що не вироблена норма. Отримати візу на два роки складно через треш в консульстві “, – поділилася Катерина Герасимчук яка живе в Празі.

Дізнавалися “ukrainian-news”.

Залишити відповідь