Як зекономити електроенергію та видатки зі своєї кишені на її оплату? Цим та подібними питаннями перед початком опалювального сезону цікавиться все більше закарпатців, Особливо враховуючи воєнний стан та необхідність заощадження енергоресурсів, до чого постійно закликає і влада. Сьогодні ці питання з проханням надати реальні рекомендації та прорахунки ми адресували постачальнику електроенергії ТОВ «Закарпаттяенергозбут» (Група Tolk). Нам відповідає директорка товариства Наталія Німець.

Пані Наталю, скажіть відверто, чи реально економити електроенергію так, щоб це відчути по видатках із гаманця?

Звичайно. Потрібно тільки відноситися до цього питання з усією відповідальністю, виконувати рекомендації, про які ми постійно говоримо, і це справді буде відчутно «по грошах». Ось подивіться, як роблять європейці, в яких вартість електроенергії здебільшого вища, ніж в Україні: вони ретельно слідкують за тим, щоб вимикати освітлення в приміщеннях, які не використовуються, вони купують електроприлади тільки класу споживання «А» та «А++», у них по всіх кімнатах встановлене лед-освітлення і так далі. На жаль, ми чомусь не дуже слідкуємо за цим, забуваємо вимикати освітлення, коли виходимо з помешкання, і так далі, а потім дивуємося, коли отримуємо рахунки на оплату. В цьому питанні потрібна самодисципліна та навчання, батьки повинні самі виконувати поради, а також говорити дітям про те, як важливо заощаджувати, і тільки так досягнемо результату.   

Давайте конкретно поговоримо про те, що реально зробити для економії вже й одразу.

Насамперед ми рекомендуємо споживачам, за можливості, встановити зонний прилад обліку. Що це таке, багато хто знає, але поясню: при встановленні двозонного приладу обліку споживання ділиться на два періоди. Вдень, з 7:00 до 23:00 год, споживач платить за електроенергію за повним тарифом, а і нічний час (з 23:00 до 7:00 год) застосовується коефіцієнт 0,5 до тарифу, тобто споживач буде платити наполовину менше. Як це використати?

Зробити споживання більш економним можна, якщо вмикати енергомісткі прилади переважно вночі. Це першочергово стосується пральних, сушильних, посудомийних машин, бойлерів, хлібопічок, пароварок, системи електроопалення, кондиціонування тощо.

Пані Наталю, але е досить складно, адже доведеться вставати вночі й вмикати чи вимикати щось із обладнання, або ж вночі гримітиме пральна машинка, і в панельному багатоквартирному будинку це чути, сусіди скаржитимуться…

Все назване мною сучасне електрообладнання в переважній більшості «розумне», тобто дозволяє програмувати споживання та час роботи. Наприклад, обираючи пральну машину, краще звернути вагу на ту, в якій передбачена функція відкладеного старту ( ви спокійно програмуєте її роботу на період після 23.00) або брати скороварку із таймером вмикання тощо. Це по-перше.

По-друге, звернімо увагу на статистику: в Закарпатській області, якщо не помиляюся, близько половини – сільське населення, отже, це приватний сектор. Якщо ці люди вмикають пральну чи сушильну машинку вночі, вона нікому не заважає. І якби навіть частина із цієї кількості прала вночі, то вже суттєво економила б власні кошти!

З третього боку, навіть якщо ви не запрограмуєте на нічну роботу такі електроприлади, то все одно той же холодильник чи електричний бойлер для підігріву води працюватиме зі знижкою в 50 %, і це вже суттєво для гаманця.

Тому ми завжди говоримо: економити можна, найважливіше – потрібно мати бажання розумно споживати електроенергію…

Якщо підсумувати ці два питання – зонний прилад обліку та переведення споживання в нічний режим – якою може бути реальна економія електроенергії?

Давайте підрахуємо. Наприклад, якщо ви живете в квартирі й споживаєте протягом місяця до 250 кВт⋅год, вам рахують електроенергію за ціною 1,44 грн за кіловат-годину. За умови, якщо ви навчилися переводити споживання у нічний режим, тобто вмикаєте електрообладнання вночі, як я вже це казала, то сміливо третину від цього обсягу рахуємо за нічним тарифом. Отже, без зонного лічильника за 250 кіловат ви заплатите 360 грн (по 1,44 грн за кіловат-годину). А при встановленні тарифного приладу обліку приблизно 167 кіловат вам порахують за повним тарифом (240,48 грн), а третину – 83 кіловати – зі знижкою в 50 %, тобто ця кількість вам обійдеться в 59,76 грн (а не 119,52 грн). Ви заплатите в підсумку за місяць не 360 грн, а 300,24 грн. За рік це вже понад сімсот гривень, і це заощадження тільки за допомогою електролічильника в маленькому помешканні при незначному споживанні…

А тепер підрахуємо економію для приватного будинку, в якому встановлено багато електрообладнання і який споживає, наприклад, 900 кіловат в місяць та отримує рахунок у 1512 грн (900 х 1,68 грн). При встановленні зонного приладу обліку й переведенні споживання на ніч економія може становити 252 гривні (600 кВт в денний період – 1008 грн, 300 кВт у нічний зі знижкою 50 % – 252 грн). Тобто, фактично за рік однофазний двозонний прилад обліку окупиться.

У будинках, які обладнані електроопалювальними установками, теплими підлогами, водонагрівачами, де споживання електроенергії в рази більше, економія може бути ще відчутнішою.   

Ви ще згадували про освітлення. Невже так вигідно? Але ж енергозберігаючі лампи дорогі…

Дорожчі, ніж звичайні, але вони  в рази економніше витрачають енергію, ніж навіть люмінесцентне освітлення, а термін їх служби у багато разів перевищує тривалість роботи ламп розжарювання.

А тепер пригадайте, як часто ви змінюєте звичайні лампи в квартирі? Щонайменше двічі на рік, а то й частіше. До всього,  вони не такі яскраві, як хотілося б. За підрахунками фахівців, енергозберігаючі лампи використовують у 5-6 разів менше електроенергії, ніж звичайні, а світлодіодні – і в десять разів менше. До всього енергоефективні лампи служать у кілька разів довше! Тож вигода очевидна!

Про енергозберігаючі побутові прилади з маркуванням «А» чи «А+» ви вже згадували. Яка їхня економія?  

Наскільки я маю інформацію, холодильник такого класу споживатиме на 30-50% менше електроенергії, ніж пристрій такого ж об’єму марки «В». І так всі інші, можна підрахувати економію, якщо вивчити інструкцію та вирахувати роботу такого приладу в кожній родині.

Які ще поради можете надати споживачам?

Ми завжди рекомендуємо вимикати пристрої, якими не користуєтеся, з розетки, бо вони споживають електроенергію і в режимі очікування. Так, не дуже багато, але в підсумку за рік може набігти й сотня-дві кіловат-годин.

Також не слід залишати прилади, що працюють від акумулятора (наприклад, мобільні телефони), увімкненими довше, ніж потрібно для повної зарядки акумулятора.

Холодильник та морозильник слід регулярно розморожувати – економія може сягнути 10-15%. А при неповному завантаженні пральної чи посудомийної машини перевитрати електроенергії становитимуть так само в межах десяти відсотків, тому краще дочекатися, коли назбирається необхідна кількість брудного посуду чи одягу. А ще й увімкнути машинки вночі…

Ще одна цікава статистика: на третину заповнений мішок для збору пилу збільшує на 40% витрати електроенергії! Чи ви знали про це?

Ці та інші поради щодо економії електроенергії можуть тільки здаватися несуттєвими, але в підсумку вони заощаджують багато електроенергії! За підрахунками фахівців, якщо дотримуватися всіх цих нехитрих правил, можна заощадити й до 30 відсотків суми у рахунку за спожиту електроенергію!

Ці всі поради доступні, вочевидь, в інтернеті…

Безперечно, і таких порад ще чимало, кожен може задатися питанням і пошукати інформацію. Ми  ж із вами зараз наводимо приклади обладнання, щоб споживачі зрозуміли економію з огляду на конкретні цифри. Можливо, вони й не вражають одразу, але якщо кожен замислиться над енергоощадними заходами, то економія для всієї країни буде гігантською! Ми ж зараз із вами робимо дива, збираючи кошти на байрактари чи супутники, чому б так само не зробити диво, заощадивши для держави велику кількість енергоресурсів?     

Зрештою в нинішніх складних умовах, у яких опинилася країна, питання вдумливого та ощадного використання електроенергії – питання державної ваги.  

Пані Наталю, спасибі за розмову!

Наталія Петерварі

Стаття опублікована в газеті «Новини Закарпаття»

Залишити відповідь