Чим більше ми живемо поруч із коронавірусом, тим більше помічаємо симптомів та наслідків. Зараз ведуться суперечки між фахівцями щодо впливу вірусу на психіку людини. Психологи Надія Молнар і Вікторія Симулик розказали про випадки в кар‘єрі та власну думку щодо зв’язку стресів з коронавірусом.

Коронавірус і психологія: чи є зв’язок і як взяти себе в руки

Надія Молнар – практикуючий психолог, має свій професійний блог, проводить сеанси. Розказує, що психологічні загострення в пацієнтів спостерігала минулої весни, коли карантин ввели вперше. На питання: чи бачить зв‘язок вірусу з психологією, відповідає: «Це нормальна реакція на стрес. Люди втрачали роботу, хворіли, були соціально ізольованими, переймалися за майбутнє. Ніхто достеменно не знав, чим це все закінчиться. Невизначеність завжди провокує тривогу. Хтось вміє справлятися з нею, інші йдуть в симптоми».

Відзначає, що сьогодні майже не помічає в практиці переживань щодо пандемії.

  • Все-таки минув рік. Ми потрохи адаптовуємось. Бізнес переходить в онлайн режим, зустрічі з друзями відбуваються в Zoom. Та й можливість вакцинації зменшує тривожність та приносить хоч якусь визначеність.

Зі свого боку радить дбати про своє психічне здоров’я на постійній основі, а не тільки в кризових ситуаціях. Потурбуватись про свої базові потреби: їжа, сон, безпека. Є багато способів знайти внутрішню рівновагу: спорт, медитація, релігія, спілкування з близькими, психотерапія, музика. А коли буде зовсім складно,  пам’ятати – нічого не вічне. І це колись закінчиться.

Коронавірус і психологія: чи є зв’язок і як взяти себе в руки

Вікторія Симулик – спеціалістка з соціально-психологічної допомоги постраждалим від насильства, фахівчиня соціальної роботи та практичної психології. Вікторія теж відмічає, що більше випадків зустріла саме на початку карантину:

  • З початком пандемії запити на консультування включали в себе наступне: важкість адаптації до невизначеності, підвищена тривожність, загострення психосоматичних проблем, апатія, субдепресивні стани тощо.

Щодо зв’язку коронавірусу та психології людини фахівчиня відмічає, що «погоджується як із твердженням, що вірус вносить свої корективи в біологію, так і з тим, що постковідний синдром включає симптоми хвороби, як: задишка, головні болі, підвищена температура тіла, проблеми з серцево-судинною системою тощо, так і з боку ментального здоров’я – депресія, тривожні розлади, панічні атаки, порушення сприйняття, розлади сну тощо». 

Вікторія рекомендує не забувати, що здоров’я – це не лише відсутність хвороб або фізичних дефектів, а стан повного фізичного, психічного та соціального благополуччя. Виховувати в населенні  культуру вирішення негараздів, а саме – звертатись до лікарів, психологів та соціальних працівників. 

Якщо ви зараз надмірно стурбовані, апатичні, маєте постійний поганий настрій, роздратовані, само по собі воно нікуди не зникне і не пройде. Тому потрібно реагувати і звертайтеся до психолога чи психотерапевта. Самолікування в цьому випадку не найкращий варіант. Тому, головний посил – помічати, реагувати і діяти. 

Анастасія Шапар

Залишити відповідь