До списку 100 найбагатших людей України увійшов тільки один закарпатець – Нестор Шуфрич.

Хоча він давно вже не живе в Ужгороді, “коріння” робить свою справу. А закарпатці, як і будь-хто на їхньому місці, пишаються земляком, коли, до прикладу, йдеться про його місце у спсиску найбагатших, і, навпаки, намагаються довести, що Шуфрич уже давно не місцевий, коли той втрапляє в якусь халепу. Тим не менш, в оприлюдненому рейтингу найбагатших людей України за версією журналу “Фокус” Нестор Шуфрич зайняв 33 сходинку, піднявшись на три позиції. Його статки оцінили в $260 млн.

Хто із закарпатців увійшов у ТОП 100 найбагатших людей України?

Фото: “Голос правди”

А ось у 2017 закарпатців було троє (щоправда, також із деякою натяжкою). Так, найвищу сходинку займав усе той же Шуфрич. У 2017 році він ьув на 41-му місці у списку зі 156 мільйонами доларів. Основне джерело доходів має як міноритарний акціонер “Нафтагазвидобутку” (більшість акцій там належить Рінату Ахметову). Він же користується одним з найдорожчих літаків, зареєстрованим на офшорну компанію. Вартість крилатої машини – $50 млн. 

Хто із закарпатців увійшов у ТОП 100 найбагатших людей України?

Фото: my.ua

Того ж 2017 року року до списку потрапив Олег Боярин. Його автомобільний завод під Ужгородом не раз викликав інтерес і журналістів, і експертів, колег. Дивно, що такий завод не було започатковано раніше (працює з 2001 року). Він практично щороку створював інформаційні приводи, освоюючи все нові і нові моделі. Статки Боярина були значно скромніші, ніж у попередника – $40 мільйонів (92 місце).

Крім того, у додатковому спискові (іноземці, що пов’язані з Україною) фігурував ще один виходець з Закарпаття – Алекс Ровт (уроджений Олександр Кисельов) – американський мільярдер, власник ряду великих підприємств у сфері хімічної промисловості. Там масштаби зовсім інші – півтора мільярда. Народився в місті Мукачево. У 1974 році закінчив Львівський торгово-економічний інститут за спеціальністю “Товарознавство”. Незабаром після цього переїхав в Угорщину, де працював вантажником, продавцем, товарознавцем, завідувачем продовольчого магазину, начальником районного управління оптово-роздрібного збуту.

Хто із закарпатців увійшов у ТОП 100 найбагатших людей України?

Фото: Денис Чередов

Наприкінці 1970-х років заснував IBE Trade Corp. У 1985 році емігрував в США, де змінив прізвище і став активно розвивати свій бізнес, спираючись на старі зв’язки в СРСР. З 1988 року – менеджер, незабаром співвласник і президент IBE Trade Corporation. У 2008 році американський журнал Forbes включив Ровта в список 400 найбагатших людей планети, оцінивши його капітал у $ 1,57 млрд. За даними Міжнародної асоціації виробників мінеральних добрив (IFA), в 2008 році IBE Trade Corp. контролювала до 13% продажів світового ринку аміаку і близько 7% аміачної селітри. Активний член “радянської” єврейської громади в США, відомий як великий благодійник. Резиденція Ровта знаходиться в нью-йоркському Брукліні.

Як справжнього багатія хотілося б згадати колишнього гендиректора Аграрної біржі, екс-генерального директора “Хліб Інвестбуду” і Державної продовольчо-зернової корпорації, ужгородця Роберта Бровді. Роки три тому у політичному, бізнесовому та навіть мистецькому житті Закарпаття його ім’я вибухнуло і звучало дуже часто. Більше того: йшлося про початок його серйозного впливу на хід подій в області.

Хто із закарпатців увійшов у ТОП 100 найбагатших людей України?

Фото: groza-news

Так, до прикладу, його називали “замовником” спроби зміщення з посади міського голови Ужгорода Богдана Андріїва. Він стає власником чималої кількості будівель в історичному центрі міста. Так, за посередництвом депутата міськради тавірного друга Івана Волошина він став власником зруйнованої в процесі реконструкції пам’ятки “Корона”, спаленого універмагу “Україна”, колишнього ресторану “Червена ружа” (раніше – “Київ”, “Берчені”), а також будинку на пл. Театральній, 7-а. Його слід бачать і в процесі руйнування кінотеатру “Ужгород”, оскільки з подіями теж пов’язаний Волошин. Бровді скуповує інформаційні ресурси області й, одночасно, інвестує чималі кошти в створення власного меценатського іміджу. Він заснував культурно-мистецьку ініціативу “Бровді Арт”, став керівником Фундації розвитку закарпатського мистецтва і головою оргкомітету конкурсу “Срібний мольберт”.  Щоправда, наприкінці минулого року розгорівся неабиякий скандал між Бровдієм та Волошином (котрий, до слова, запросто міг би бути в списку найбагатших людей області), тож про справжні статки обох тепер говорити не доводиться.

Але, щоб не склалося думки, що закарпатці – люди бідні, Depo.Закарпаття коротко згадає пару мільйонерів минулих років. До прикладу, у 2008 році газета “Коомментарии” опублікувала рейтинг багатіїв Закарпаття. Тож із тодішніми своїми статким до списку потрапили.

Віктор Балога, статки $550 млн. Контролював ТОВ “Закарпатська продовольча група” і ТОВ “Корона-Люкс”, основними видами діяльності яких є оптова торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, а також торгівля продуктами харчування через власну мережу магазинів й оптових баз. Компанії мають десятки магазинів і кілька торговельних центрів в області. Також до групи Балоги входили компанії різних профілів діяльності – від продажу бензину до будівництва: ТОВ “Барва”, ТОВ “Торговий дім “Октан”, “Мукачівська автобаза”, ТОВ “Авто М”, ТОВ “Мукачівський інститут меблів”, ТОВ “Матрікс Мукачево”, ТОВ “Гарт” тощо. Всі фірми зареєстровані на дружину. 

Герберт Фінк, статки $250 млн. Контролював концерн “Ено” – одну з найбільших в Україні деревообробних груп (виробляє меблі з масивної деревини, м’які меблі, деревостружкові плити і т.д.). Головні активи: “Ено меблі”, ЗАТ “Довжанський лісокомбінат”, ТОВ “Новодовжанський лісокомбінат Лтд”, ЗАТ “Ужгородський фанерно-меблевий комбінат”, ЗАТ “Мукачівський меблевий комбінат” тощо. Понад 90% продукції експортується до більш ніж 20 країн світу. З моменту заснування співпрацює зі шведською меблевою групою Ikea.

Месроп Сарданян, статки $180 млн. Співзасновник ТОВ “Вест-Сервіс-Ужгород”, що займається оптово-роздрібною торгівлею паливно-мастильними матеріалами (у тому числі населенню), нафтопродуктами, газом для комунально-побутового використання й автомобільного транспорту на газонаповнюючих станціях у Закарпатській області та за її межами. Компанії належать майже два десятки автозаправних станцій, магазин-офіс і три склади паливно-мастильних матеріалів. Навесні 2006 року АМКУ дозволив ТОВ “Вест-Сервіс-Ужгород” купити автозаправні комплекси в Закарпатській області в ТОВ “ВКФ “Вектор” – 11 АЗС і ТОВ “СК Петроліум” – 4 АЗС.

Роман та Іван Романюки, статки $170 млн. Співзасновники ТОВ “ЗакарпатЄвроТранс”, якому належить ВАТ “Мукачівське автотранспортне підприємство 12106”. Компанія є одним з найбільших регіональних експедиторів, здійснюючи перевезення автомобілів і вантажів в Україні, а також у країнах Європи, Азії й СНД. Транспортний парк підприємства налічував 22 вантажні тентові автопоїзди Mercedes-Benz Actros і 30 автовозів Mercedes-Benz 1844. Крім цього, “ЗакарпатЄвроТранс” є торговельним представником виробника напівпричепів Fliegl на території Західної України й сертифікованим сервісним центром італійської фірми ROLFO. До складу групи як окремий напрямок бізнесу входить продаж імпортних автомобілів. Компанія володіє понад десятком автосалонів у Закарпатській області.

Згідно з інформацією податківців, у 2019 році на Закарпатті свої доходи задекларували 66 мільйонерів (у 2018-му – 31), сума оподатковуваних ними доходів склала 320,6 млн грн, з них до бюджету надійде 7,4 млн грн. Найбільще мільйонерів – у м. Ужгород (24) та м. Мукачево (14). В основному мільйонери декларували доходи, отримані від операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого та/або нерухомого майна, дохід від надання майна в лізинг чи оренду, вартість успадкованого чи отриманого у дарунок майна, доходи, одержані з джерел за межами України. Не виключено, що до списку найбагатших людей України могли би потрапити й інші закарпатці. Якось не віриться, що капітали кожного з доброго десятка загальновідомих найбагатших людей нашої області опустилися нижче за $34 млн (саме стільки в останнього фігуранта журналу). 

Залишити відповідь