30 січня в МОЗ заявили, що Україна увійшла до переліку країн, які отримають вакцини виробництва Pfizer/BionTech від коронавірусу під час першої хвилі розподілу в рамках глобальної ініціативи COVAX. Підтверджено поставки до України 117 тисяч доз вакцин. Також у період з середини лютого до кінця другого кварталу 2021 року Україна отримає від 2,2 до 3,7 мільйонів доз вакцин компанії AstraZeneca.

5 лютого глава МОЗ Максим Степанов повідомив, що Україна отримала підтвердження про постачання 12 мільйонів доз вакцин виробництва компаній AstraZeneca та Novavax. 10 лютого стало відомо, що Європейська комісія надає допомогу Польщі у питанні перепродажу Україні 1,2 млн доз вакцини AstraZeneca.

На порозі старту вакцинації від коронавірусу, Голос Карпат бесідував із головним лікарем обласної клінічної інфекційної лікарні Михайлом Поляком. Фахівець розповів, коли очікувати на вакцинацію та кому в першу чергу, коли очікувати на перші позитивні результати від вакцинації та чи довго нам ще жити в карантинних обмеженнях.

– Микола Амброзійович, якою є зараз ситуація із захворюваністю на коронавірус в області?

«Я  прихильник вакцинації. Тому, що тільки вакцинування - найефективніший метод для профілактики», - інфекціоніст України про ковідвакцинацію, її ефективність та загрози

– Якщо ми говоримо зараз за захворювання в області, то треба сказати що за останні три тижні ситуація погіршується. Тобто кількість хворих невпинно збільшується. Така ситуація тримається у всіх районах, але є такі, у яких хворих зараз особливо багато. Це, наприклад, Рахівський район, Іршавський. В Ужгородському районі також стабільно багато хворих.

Разом з тим збільшується кількість госпіталізованих. Дуже багато госпіталізованих в Рахівському, Іршавському районах, у місті Мукачеві, збільшується кількість госпіталізованих в Ужгороді у лікарнях, які відповідають за прийом хворих на СOVID-19. Це обласна клінічна інфекційна лікарня, обласна клінічна лікарня ім. Новака, центр легеневих хвороб, міська лікарня і районна лікарня. Кількість хворих збільшується щоденно і усі відділення інтенсивної терапії, відділення реанімації вже заповненні.

 – Чи буде погіршуватись епідеміологічна ситуація в майбутньому?

– Точно спрогнозувати не можна, цим займається епідеміологи. Як лікар-інфекціоніст повинен сказати, що причиною стали, звичайно, різдвяно-новорічні свята. В Закарпатській області, люди традиційно ходили колядувати. Це одна з причин, чому кількість хворих збільшилась. Далі, після свят, весілля. Хоча вони заборонені, але по селах і в райцентрах їх святкували. Треба визнати, що ці святкування теж стали одною із причин збільшення кількості хворих.

 – Яке Ваше ставлення до вакцинації від СOVID-19?

– Я прихильник вакцинації. Тому, що тільки вакцинування – найефективніший метод для профілактики будь-якого інфекційного захворювання, а не тільки для коронавірусу. Можемо згадати відомі інфекції, в тому числі недавній спалах кору в Україні, який був пов’язаний із низькою кількістю щеплених як на Закарпатті, так і у країні в цілому. Однією з причин була відсутність вакцини у достатній кількості, а також багато небажаючих вакцинуватись. Так може трапитись і по відношенню до будь-якого іншого інфекційного захворювання, якщо населення перестане вакцинувати дітей згідно календаря щеплень. Цей календар вміщує 10 обов’язкових щеплень, які потрібно робити у дитячому віці. Також у ньому є щеплення для дорослих, які потрібно робити через кожні 10 років. І якщо ми вже говоримо про СOVID-19 як про одне з інфекційних захворювань, то, звичайно, найефективнішим методом профілактики буде вакцинація.

– Які вакцини від коронавірусу відомі сьогодні?

– Для щеплення від СOVID-19 використовують близько 10 різних вакцин. Ці найбільш поширені вакцини, поки що, знаходяться у 3-ій клінічній фазі випробування. Але вже перші дві фази випробувань показали, що ці вакцини ефективні і такі країни як Великобританія, Німеччина, Франція, США вже почали їх використовувати. Якби ці країни не були впевнені у ефективності і якості вакцин, то вони б не стали вакцинувати своє населення. Вже після перших двох фаз випробувань, вони дають 80-97% ефективності.

Темпи розповсюдження захворювання і висока смертність вимагали виготовити вакцину дуже швидко. Вчені її винайшли і ввели в дію. Найбільш поширені вакцини, по-перше, це Pfizer/BionTech, що вироблена США і Німеччиною. Друга – це Moderna, виробництва США. Далі – це AstraZeneca, виробництва Швеції і Великобританії. Також, поширеними є китайські вакцини і вакцини російського виробництва, останні визнані лише в Росії. На сьогодні це основні препарати, які використовуються. При розробці цих вакцин виробники користуються різними методами виготовлення. Є цільновірусні вакцини, є ацелюлярні вакцини, є з використанням вірусних векторів і, найбільш передовий метод, це РНК-вакцини. Цей метод застосували при виготовленні вакцин, про які я згадував – Pfizer/BionTech і Moderna.

 – Коли планують розпочати вакцинацію і кого будуть прививати в першу чергу?

– У другій половині лютого ми повинні отримати перші вакцини по програмі COVAX. Вони будуть виделені безкоштовно, в тому числі і для України. Це вакцини Pfizer/BionTech, Moderna і AstraZeneca. В якій кількості остаточно, зараз не можемо сказати, але згідно програми COVAX маємо отримати біля 8 мільйонів доз. Ними можна буде привити 4 мільйони людей, тому що протягом одного місяця потрібно вакцинуватись два рази.

Україна розробила свою програму вакцинування ще у грудні минулого року. Комісія з вакцинокерованих інфекцій за участі МОЗу, розробили план імунізації населення України від СOVID-19. Також, до участі в розробці документу були долучені фахівців із Центру громадського здоров’я України, Всесвітньої організації охорони здоров’я та ЮНІСЕФ. Цей документ розраховує, скільки людей потрібно прививати. Зазначається цифра у 21 мільйон осіб – це десь 50% населення. Планом затверджено 4 етапи вакцинації протягом 2021-22 років.

В першу чергу вакцинувати будуть медичних працівників, які самі будуть проводити вакцинацію та медичних працівників клінік, які надають стаціонарну медичну допомогу хворим на СOVID-19. Потім – працівників лабораторій, які проводять дослідження на СOVID-19; всіх співробітників екстреної медичної допомоги, в тому числі і водіїв; людей, які перебувають у спеціалізованих закладах (інтернатах, будинках престарілих тощо) та працівників цих закладів; військовослужбовців, які беруть участь в операції об’єднаних сил. Цей контингент буде складати максимум до 400 тисяч осіб, яких потрібно привити в першу чергу.

 – Чи буде ця вакцинація ефективною?

– Щоб ефект від імунізації став помітним, потрібно привити не менше 50 відсотків населення країни. Але, все-рівно, зараз ми не знаємо, скільки цей імунітет буде триматися. Для того, щоб це дослідити потрібен час. Зараз визначається різний період, потягом якого зберігається імунітет після перенесення СOVID-19. Є різні цифри, але вчені дійшли до єдиного висновку, що імунітет може триматись і 6-8 місяців, в залежності від віку людини.

 – Чи дозволить вакцинація скасувати чи послабити карантинні заходи?

– У найближчі два роки карантинні заходи скасовувати не будуть. Носіння масок, тримання дистанції, використання дезинфікуючих засобів і миття рук – мають увійти у наше життя і свідомість надовго. Справа в тому, що вірус мутує і утворює нові штами. Вже з’явилися британський штам, мексиканський штам, новий африканський штам. І тому, по-перше, ми не можемо бути впевнені, що розроблена вакцина буде однакого ефективною від усіх штамів. По-друге, якщо цей вірус так швидко мутує, то нові штами можуть з’являтись щорічно і тоді щороку потрібно буде виготовляти нову вакцину.

Це так, як з грипом. Вірус грипу мутує щороку, у різних частинах земної кулі з’являються нові штами. Тому центри грипу збирають нову інформацію протягом року і потім, на основі цих даних, виробляють нову вакцину. Так може бути і з СOVID-19. Поки що пройшло мало часу, щоб досконало дослідити вірус і тому карантинні обмеження скасовувати ніхто не буде.

 – Микола Амброзійович, що Ви можете побажати краянам в час пандемії і перед вакцинацією?

– Ті, хто поки що не перехворіли, або у кого не хворіли хтось із родичів, не зовсім розуміють, яку шкоду завдає це захворювання. Воно вражає усі, без винятку, органи і системи в організмі. Це називається постковідний синдром. Ті, хто перенесли СOVID-19, потім ще на протязі довгого часу кашляють і мають задишку. Інколи потрібно 2-3 місяці, щоб людина знову прийшла в норму і мала ту силу, те натхнення, яке було в неї до інфекції.

Серед нас є скептики, які говорять, що говорять коронавірус – це вигадка і такого захворювання не існує. Нещодавно на це захворювання перехворів і я. Вберегти себе практично не можливо. На роботі можна, бо ти знаєш що приходиш і одягаєш маску, костюм, постійно миєш руки, користуєшся дезинфекційними засобами. Тому медики на роботі не інфікуються, а інфікуються у побуті, маршрутках, в місцях скупчення людей і там, де не дотримуються карантинних обмежень. Нажаль люди не бачать, як страждають важкі хворі, котрі знаходяться у відділеннях інтенсивної терапії.

Тому я просто закликаю всіх, будьте розумними. Повірте, що карантинні обмеження здатні захистити вас та вашу сім’ю. Особливо, я звертаюсь до молодих. Задумайтеся ті, у кого не молоді батьки, дідусь, бабуся. Для них це захворювання дуже небезпечне. В групі ризику люди після 60-років, які мають захворювання серцево-судинної системи, гіпертонію, хронічні захворювання бронхової системи, цукровий діабет. Вони загострюються під час інфікування СOVID-19 і призводять до важкого перебігу хвороби. Люди помирають. Тому не нехтуйте простими правилами: правильно носити маску, тобто на носі; мити руки, коли повернулись з вулиці, після транспорту чи якщо тримались за щось; якщо немає можливості помити руки одразу, то користуйтесь дезінфектором; намагайтесь уникати скупчення людей і тримати соціальну дистанцію 1,5 метра. Це дуже прості правила, але вони допоможуть Вам захистити себе.

Залишити відповідь