Що таке транскордонне співробітництво? Як знайти партнера за кордоном? Скільки програм транскордонної співпраці діє на Закарпатті? Які можливості для громад з‘являться з 2022 року?

Відповіді на ці запитання  змогли почути представники закарпатських територіальних громад, які взяли участь в інформаційній сесії управління єврорегіональної співпраці Закарпатської обласної державної адміністрації. Захід організувала та модерувала команда регіонального офісу «U-LEAD з Європою» в Закарпатській області.

«Ідея проведення такого заходу з’явилася після ознайомлення з інформацією про діючі програми транскордонного співробітництва на території Закарпатської області та не надто активну участь у них громад Закарпатської області. Невдовзі стартує низка нових проєків. Ми маємо можливість та час, щоб налагодити ефективну роботу громад області в цьому напрямку. Сьогодні ми зробимо перший крок для цього», – відзначив Микола Сюсько, керівник Регіонального офісу U-LEAD в Закарпатські області.

За інформацією регіонального офісу U-LEAD на території Закарпатської області діяло 3 програми транскордонного співробітництва:

  • Польща-Білорусь-Україна – в області впроваджується 16 проєктів на суму 6,7 млн. євро.
  • Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна – 40 проєктів на суму 10,6 млн.євро
  • Дунайська транснаціональна програма – 8 проєктів на суму 855 тис.євро.

Також в області діяла операційна програма Румунія-Україна, в рамках якої у Закарпаській області впроваджується 15 проєктів, загальна вартість яких становить близько 3 млн. євро.

Олександр Білак, керівник управління єврорегіональної співпраці Закарпатської ОДА, розповів про нові програми, які вже розпочалися, або невдовзі стартують. Також експерт підкреслив необхідність громадам мати партнерські організації за кордоном, без яких не вдасться взяти участь в програмах.

Так, з 2022 року стартує прийом заявок для участі в програмі Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2021-2027. Загальний бюджет нового програмного періоду складе близько 60 млн. євро. 

«Хочеться подякувати за приділену увагу до транскордонного співробітництва. Це той елемент, який у Закарпатській області громади повинні використовувати для свого розвитку. Сьогоднішній захід дозволить краще розкрити цю тему та презентувати нові можливості для громад», – зазначив Олександр Білак.

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає потребам громадян, та розширює можливості громад.

Залишити відповідь