Настав час дивовижних історій і світлин 😊 Початок онлайн подорожі в «капсулу часу» на понад століття назад – в обіцяну Свалявщину.
Szolyva, Svaljava, Schwallbach, Сваліве, Свалява… Що ви знаєте про місто, яке ще в XII столітті угорські королі дарували різним магнатам? Землі, де розміщена Свалявщина, в глибині років були прикордонням, тому (на думку деяких істориків) цей регіон був і під владою Галицько-Волинського князівства, а з часом – Австро-Угорської імперії. Жителі тогочасної Свалявщини ще й взяли участь у визвольній війні угорців проти Габсбургів, що мало для них неприємні наслідки – після поразки піддані жорстоким репресіям і передані у власність королівської казни. Однак, в той же час регіон подаровано графові Шенборну-Бухгаймові. Нащадки цього феодала господарювали в Сваляві понад 200 років. І господарювали непогано!
У кінці 18-го, на початку 19-го століть, Свалява стає значним господарським центром: відкрита ґуральня, одержано право на проведення ярмарків, будуються мости та дороги. Але справжнє багатство цих земель – надра, сповнені цілющою мінеральною водою, джерела якої граф Шенборн здавав в оренду. На цих джерелах зводились милі фешенебельні лікувальні санаторії, які і зараз дивовижно виглядають на світлинах понад столітньої давності.
На околицях Сваляви Неліпинські вуглекислі лужні води набули такої слави, що їх почала відвідувати і аристократична знать. Це сприяло заснуванню упорядкованих купель. Вони постійно розширювались та модернізувалися і невдовзі стали визнаним популярним курортом. Такі собі свого часу «спа-салони».
На жаль, (як це відбулося з багатьма об’єктами в Закарпатті), у радянські часи місце відпочинку й оздоровлення для заможних швидко «прикрили». В одноповерховому готелі помістили школу, а із палацу зробили… звичайний господарський склад.
На цих відібраних 30-ти світлинах Свалява та її околиці в дочехословацький період. Далі буде… 😉

Mykhailo Markovych, ФБ

#архівнефотовідмарковича

Залишити відповідь