Напередодні дня тиші, 20 листопада, на вулицях Ужгорода з’явилися поодинокі білборди із ознаками прихованої антиреклами  проти одного із кандидатів у міські голови – висуванця від партії «Слуга народу» Віктора Щадея. На білборді синього кольору зобразили напис – «Віктор, скільки ужгородців винні твоїм спонсорам». На згаданих білбордах немає інформації про замовника, тираж тощо. Станом на першу половину дня, 20 листопада, такі борди були зафіксовані на перехресті вул.Легоцького-Заньковецької, на вул.М.Бобяка, на Слов’янській набережній біля Боздоського парку.

Антиреклама на білбордах та газети без вихідних даних - Ужгород напередодні дня тиші

«Формально, порушення Закону немає, адже на бордах нема прізвища кандидата, – резюмує координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Закарпатській області Ярослав Гулан. – Втім факт наявності таких бордів є ознакою порушення стандарту демократичних виборів, очевидно, що мова може йти про сплановану антирекламу проти кандидата Віктора Щадея. Вести агітацію проти когось у день тиші чи день голосування – незаконно. Так само, як і проводити антиагітацію коштом не із виборчого фонду».

Також, як повідомляє спостерігачка ОПОРИ, 19 листопада до Ужгородської міської територіальної виборчої комісії надійшла скарга від представника штабу Богдана Андріїва стосовно білбордів із ознаками «чорного піару» на адресу чинного міського голови Ужгорода. Як повідомив ОПОРІ представник штабу кандидата Богдана Андріїва, в Ужгороді зокрема виявили вантажівки обклеєні плакатами із ознаками “чорного піару” в адресу чинного міського голови. Як видно на фото, яке надав представник штабу, на плакаті зображене фото Богдана Андріїва із логотипом партії «Опозиційний блок» та напис – «Минув лише 1 рік, правду не приховаєш. Трансформації по-Андріївськи».

«Щодо згаданих білбордів – тут питання, чи вони оплачені із виборчого фонду. Закон дозволяє вести агітацію проти кандидата, але, знову ж таки, матеріальні витрати на неї мають бути використані із виборчого фонду», – додає Ярослав Гулан.

Антиреклама на білбордах та газети без вихідних даних - Ужгород напередодні дня тиші

Також представник штабу поскаржився Ужгородській міській ТВК і на поширення агітаційної листівки «Ужcity».

Відповідно до частини 4 статті 160 Кримінального Кодексу України дії, передбачені частиною другою або третьою цієї статті, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб або членом виборчої комісії чи комісії з референдуму, членом ініціативної групи референдуму, кандидатом або його довіреною особою на виборах, представником політичної партії чи місцевої організації політичної партії у виборчій комісії чи комісії з референдуму, уповноваженою особою політичної партії чи місцевої організації політичної партії, офіційним спостерігачем на виборах або референдумі, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

Згідно з частиною 2 статті 53 Виборчого кодексу друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про підприємство, що здійснило друк, або інформацію, що друк здійснено з використанням обладнання відповідного кандидата або партії (організації партії), яка висунула кандидата (кандидатів), їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, та замовника відповідних матеріалів.

Відповідно до частини 5 статті 57 Кодексу забороняється поширення завідомо неправдивих відомостей про кандидата, партію (організацію партії) – суб’єктів виборчого процесу. Засіб масової інформації, що оприлюднив інформацію, яку кандидат, партія (організація партії) вважають явно недостовірною, не пізніш як через три дні після дня оприлюднення таких матеріалів, але не пізніш як за два дні до дня виборів зобов’язаний надати кандидату, партії (організації партії), стосовно яких поширено недостовірні відомості, на їхню вимогу можливість спростувати такі матеріали: надати такий самий ефірний час відповідно на телебаченні чи радіо або опублікувати в друкованому засобі масової інформації наданий кандидатом чи партією (організацією партії) матеріал, який має бути набраний таким самим шрифтом і розміщений під рубрикою “Спростування” на тому самому місці шпальти в обсязі не меншому, ніж обсяг повідомлення, що спростовується. Спростування повинно містити посилання на відповідну публікацію в друкованому засобі масової інформації, передачу на телебаченні або радіо та на факти, що спростовуються. Спростування має бути оприлюднено без додатків, коментарів і скорочень та здійснюється за рахунок коштів засобу масової інформації.

За коментарями звертайтеся:

Ярослав Гулан, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Закарпатській області

Залишити відповідь