Головною проблемою щодо забору сміття з річок, визначення об’ємів, прокладення маршрутів вивезення залишаються погодні умови.
Повноводні річки ускладнюють доступ експертів до місць, де накопичилися затори.
А нещодавній зимовий паводок наніс непотріб з берегів та зон заплави річок, через що утворилися нові сміттєві корки або збільшилися вже наявні, частину відходів вода віднесла за кордон.
Як позбутися цього рукотворного лиха? Покрокове розв’язання проблеми обговорили в Закарпатській ОДА.
Насамперед наголошувалося: ведуться перемовини з Міндовкіллям щодо дозволу проведення робіт у заповідних зонах. Бо ж відомо, що вісім сміттєвих заторів утворилося на території національних парків. Тож заступник голови ОДА Ігор Шинкарюк зазначив: лісівникам потрібно розробити заходи, які матимуть мінімальний вплив на довкілля, у жодному разі не можна допустити суцільних вирубок дерев, застосовувати малу техніку.
А Віктор Бучанський, голова ГО «Екологічний рух «Кольорові баки» щойно повернувся з Угорщини, де збирають сміття з річок, зокрема й те, що припливло з України. Каже, велику частину робіт за кордоном проводять громадські організації. Природоохоронні виконують роботи з пошуку сміття, позначаючи їх на карті, відтак допомагають прибирати. Угорські водники надають техніку, а громадські активісти прибирають, сортують сміття: пластик, скло здають на переробку; деревину віддають малозабезпеченим мешканцям… Далі зазначив, що серед сміття, яке надходить в Угорщину з України, є й румунські та словацькі відходи. Заступник голови облдержадміністрації Іштван Петрушка повідомив, що в цьому напрямі триває діалог, також потрібно поглибити співпрацю з іноземними партнерами. У місцях, де річка затікає в Україну з Румунії, українські водники вже почали обстежувати й визначати об’єми іноземного сміття.
Але слід провести масштабну інформаційну кампанію й серед місцевого населення, щоб мешканці зрозуміли, якої шкоди завдає непотріб довкіллю. Розповідати про можливість сортування сміття й поінформувати, де є пункти прийому пластику, скла та іншої сировини, що підлягає вторинній переробці.
У планах також визначення місць, своєрідних пасток, на берегах річок, де можна було б акумулювати сміття, щоб не допускати його потрапляння за кордон. Установлення камер спостереження, щоб визначати, звідки непотріб потрапляє до річок.
У нараді взяли участь і керівники профільних обласних структур, а також начальник Басейнового управління водних ресурсів річки Тиса Олег Кисіль, директор Берегівського лісгоспу Богдан Шойного (на знімку) та інші.
Закарпатська область.
Фото прес-служби ОДА.