18-річна австрійська актриса Геді Кіслер у 1933 році вперше продемонструвала на екрані оголене тіло та імітувала оргазм. Кінострічка чеського режисера Густава Махати “Екстаз”, щойно з’явившись у прокаті, одразу спричинила суперечливі реакції, повідомляє “Експрес”, передають “Вікна”.
Поціновувачі кіномистецтва захоплювалися вдалим використанням музичного супроводу та звукових ефектів, прекрасно обраним тлом для зйомок та блискучою грою актриси, яка виконувала головну роль. Окремі сцени фільму знімали в околицях міста Хуст на Закарпатті, яке тоді входило до складу Чехословаччини як автономна область Підкарпатська Русь.
Кінострічка здобула нагороду на Венеціанському кінофестивалі.
Але консервативна частина суспільства, зокрема представники католицької церкви, різко засудила появу такого “вульгарного” фільму. Національний легіон пристойності у США вважав “Екстаз” неприйнятним для демонстрації в кінотеатрах, і ця заборона діяла до початку 1940-х років.
Під час прокату у різних країнах (фільм був виготовлений у трьох версіях — із дубляжем французькою, німецькою та чеською мовами — окремі обурені громадяни позивалися до суду через образу пристойності афішами фільму, на яких була зображена напівоголена головна героїня — 18-річна австрійська актриса Геді Кіслер.
Геді Кіслер у ролі Єви. Mein Film,1933 рік
“Власники і директори деяких кінотеатрів були звинувачені в поширенні “бруду і безсоромності”. Прокурор стверджував, що для підлітків фотографії навряд чи є художніми. Захисник на це відповів, що у такому випадку треба заборонити молоді відвідувати музеї, оскільки зображені Тиціаном і Рубенсом жінки теж можуть вразити неповнолітніх”, — писала в травні 1933 року віденська газета Illustrierte Kronen Zeitung.
Критики фільму вважали аморальним і сам сюжет, який розповідає про нещасливий шлюб молодої жінки, яка утікає від багатого нелюба на батьківську ферму у горах, де зустрічає своє справжнє кохання. Та найбільший скандал викликали сцени купання в лісовому озері та епізод першої зустрічі головних героїв фільму, яким режисер дав біблійні імена Адам і Єва. Упродовж майже 10 хвилин на екрані демонструвалося оголене тіло головної героїні — вперше в історії кінематографу. А в одній з наступних сцен виконавиця головної ролі імітувала оргазм. І хоча у кадрі були тільки обличчя актриси та зрідка китиця її руки, але й цього було достатньо для звинувачення в аморальності.
Зустріч головних героїв фільму. Mein Film, 1933 рік
Актриса Геді Кіслер переживала через негативну реакцію батьків — її мати була відомою піаністкою з Будапешта, а батько, уродженець Львова, очолював банківську установу у Відні.
“Після попереднього перегляду фільму вона вимагала вирізати надто відверті кадри, але режисер Густав Махати переконував, що публіка повинна це побачити”, — писала Illustrierte Kronen Zeitung.
На час виходу фільму у прокат Геді Кіслер уже була зарученою із найбагатшим промисловцем Австрії, власником підприємств із виготовлення патронів, мільйонером Фріцом Манделем, за якого невдовзі вийшла заміж. Він відреагував на появу відвертих кадрів у фільмі вкрай негативно .
“Чоловік Геді Кіслер витратив багато грошей, щоб видалити його із прокату. На його прохання їй довелося відмовитися від будь-якої подальшої діяльності в кінематографі”, — повідомляло тогочасне спеціалізоване видання Mein Film.
В розмові з журналістами Геді Кеслер часто згадувала про ті кілька тижнів, які провела на зйомках у Карпатських горах.
Кадри фільму “Екстаз”, зняті у Підкарпатській Русі. Mein Film, 1933 рік
“Протягом двох тижнів ми знімали в Карпатах найкрасивіші сцени. Довелося докласти багато витривалості і терпіння, щоб так довго залишатися в цьому нудному і пустельному регіоні. Ми жили буквально, як первісні люди. Оскільки сонячна погода тут буває лише декілька годин, а вранці та ввечері все огортає густий туман, ми дорожили кожною хвилиною, щоб безперервно знімати”, — розповідала Геді Кіслер журналістам видання Mein Film.
У 1936 році актриса повторила в житті те, що зробила її героїня в “Екстазі”: втекла від чоловіка. Йдучи з дому, вона підсипала снодійне хатній робітниці та одягнула на себе усі подаровані їй чоловіком коштовності. Наступного року вона добилася розлучення і розпочала кар’єру в США.
Найвідомішими голлівудськими роботами актриси стали фільми “Алжир”, “Леді в тропіках”, “Тортилья — Флет”, “Небезпечний експеримент”.
В особистому житті актриса не сумувала — вона виходила заміж ще п’ять разів та мала загалом трьох дітей.
Померла актриса у 2000 році в Флориді, коли їй виповнилось 86. Відповідно до заповіту її кремували, а прах розвіяли над Віденським лісом.