Сьогодні у Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка провели панельну дискусію на тему «Інформаційні війни: як протидіяти дезінформації». Захід організували завдяки Центру протидії дезінформації при РНБО та проєкту «ТАТОhub – Ужгород».
Експерти зустрічі детально обговорили важливі питання сьогодення, серед яких російські наративи, маніпуляцію угорським питанням, інформаційно-психологічні операції та створення колективного «інформаційного імунітету» українців.
Василь Сличко, фахівець Центру протидії дезінформації при РНБО зазначив, що в першу чергу слід вживати правильне формулювання в контексті війни Росії проти України і тільки так: «З 24 лютого ми чули безліч формулювань про миротворчу операцію Росії в нашій державі, про те, що якби вони не напала, то це б зробили ми. Всі ці тези є вкрай маніпулятивними і вживаються часто, проте, завдяки і медіа-спільноті, правду не вдалося приховати і Росію визнають агресором майже всі країни світу. Одним з найголовніших наративів виправдання нападу на Україну, з боку Росії, залишається те, що наша держава несла загрозу, тому і прийняли рішення провести «спеціальну операцію».
У свою чергу, Дмитро Тужанський, голова ГО «Інститут центральноєвропейської стратегії» розповів, що згідно останніх досліджень ключовими факторами продовження військових дій з боку Росії залишається те, що Україна нібито не хоче домовлятися, не хоче миру та не звертає увагу «на жести доброї волі» з боку країни-агресора. Всі ці нісенітниці озвучують серед широкого загалу своїми заявами російські високопосадовці, які намагаються знайти свою «цільову аудиторію».
«Такі заяви не для нас та не для Заходу. Росія програла інформаційну війну після 24 лютого у Європі та США, а зараз відігрується на решті світу. Зокрема це відчутно по заявах, що буцімто Україна завдяки зброї, отриманої від Заходу, стрілятиме по території Росії. За дивним збігом обставин, Росія часто «висмикує» такі маніпуляції на основі думок крайніх правих та крайніх лівих, які, якби не було парадоксально, часто співпадають».
Крім того, експерти підняли й маніпуляції питанням закарпатських угорців, адже в соціальних мережах часто публікують провокативні пости, під якими збирають тисячі коментарів, тим самим піднімаючи паніку, основ для якої немає.
«Російська пропаганда таргетує за етнічним принципом в контексті розпалювання ворожнечі. Вона робить усе, аби створити неправильне уявлення в українців, щодо етнічних угорців», – додав Дмитро Тужанський.
Фахівці наголосили на тому, що основним джерелом дезінформації зараз слугують не медіа, а соціальні мережі, де й закидають купу пропагандистських публікацій. Якщо людина бажає отримувати дійсно правдиву інформацію, то повинна покладатись таки на офіційну інформацію, опубліковану в перевірених джерелах.
Вікторія КОПИНЕЦЬ