Чеський Сенат схвалив суворіші умови надання грошової допомоги біженцям
У Чехії Сенат, верхня палата парламенту, майже одноголосно схвалив суворіші умови надання біженцям гуманітарної допомоги і медичного страхування.
Відтак після підпису президента і офіційної публікації й набуття законом чинності гуманітарна допомога, яку нині біженці отримують у сумі 5 тисяч крон, уже не буде виплачуватися тим біженцям, які отримають безплатне житло, харчування і основні гігієнічні потреби.
А для тих, хто цю допомогу буде отримувати, вона від другого місяця буде пов’язана також із вимогою мати в Чехії місце постійного перебування.
Крім того, бюро працевлаштування зможе попросити заявника прийти у відділення особисто, щоб підтвердити своє право на допомогу. Зазвичай біженець повинен прибути протягом восьми днів, інакше заявка буде відхилена.
Водночас поправка також чітко заперечує право на тимчасовий захист для громадян країн Європейського союзу — включно з біженцями, які мають угорське громадянство на додаток до громадянства України. Зміна подовжує термін розгляду заяви про тимчасовий захист до 60 днів і, навпаки, скорочує термін повідомлення біженця про зміну місця проживання до трьох днів. А ще прохачі про тимчасовий захист із України повинні будуть доводити, що вони забезпечені житлом, якщо вони не отримали житла, наданого крайовим центром допомоги.
Також зміни до закону передбачають, що чеська держава буде сплачувати за біженців медичне страхування не більш ніж 150 днів, за винятком дітей і осіб старшого віку.
Також пропонується змінити принципи виплати цієї допомоги
Палата депутатів, нижня палата чеського парламенту, тим часом схвалила ще низку змін, що стосуються продовження терміну виплати біженцям гуманітарної допомоги чи навчання їхніх дітей у чеських школах. Ці зміни ще має розглянути верхня палата, Сенат.
Одна зі схвалених у Палаті депутатів пропозицій передбачає, що біженці зможуть претендувати на допомогу і довше, ніж нинішні шість місяців після прибуття до Чехії — але сума цієї допомоги, необхідність отримання якої біженець буде мусити довести, має бути в розмірі встановленого в Чехії прожиткового мінімуму — нині це 4250 крон на місяць для дорослих і 3050 крон на місяць для дітей.
Палата депутатів схвалила й урядову пропозицію про можливість із наступного навчального року створювати для дітей українських біженців окремі класи у разі, якщо для них не вистачить місць у звичайних класах разом із чеськими дітьми.
Але директори шкіл були б зобов’язані якнайшвидше перевести українців у звичайний клас, як тільки з’явиться така можливість — задля інтеграції біженців школи мають якнайбільше залучати їх до мішаного навчання.
Працювати з українськими учнями в таких окремих класах могли б учителі, які не відповідають звичній у Чехії умові про знання чеської мови. Але й ці окремі класи мають займатися за чеськими освітніми програмами. А у звичайних чеських класах учням із України могли б допомагати асистенти вчителів зі знанням української мови. Але вони все одно повинні знати чеську на достатньому рівні, щоб мати можливість спілкуватися у школі.
Також зміни до закону про освіту передбачають, що біженці повинні почати обов’язкове відвідування школи в Чехії не пізніше як через 90 днів із дати надання їм тимчасового захисту.