Мер міста Іван Погоріляк планує завершити роботи до Дня міста, який відзначається в останню неділю травня. Євреї тут з’явилися лише в першій половині XIX століття. У 1840-му громада налічувала 76 осіб, а в 1880 році з тисяча двісті тридцять три жителів села 98 були юдеями.

У Перечині відновлять єврейський цвинтар

У Перечині відновлять єврейський цвинтар
У Перечині відновлять єврейський цвинтар

У 1893 році тут будують лісохімічний завод «Бантлін» для виробництва деревного вугілля, метилового спирту, смоли, ацетону і т.д. У містечко починають приїжджати фахівці – італійці, німці, угорці, словаки. За фінансової допомоги заводу в 1906-му був зведений римсько-католицький костел св. Августина. Ще раніше, в 1903-м, в центрі містечка з’являється кам’яна синагога, в приміщенні якої нині розташовано відділення «Ощадбанку».


Приблизно в ці ж роки відкривається перша аптека, власником якої був єврей на прізвище Шенвізнер. Фасад будівлі прикрашав діючий термометр, випущений до ювілею фармацевтичної фірми «Байєр». В цьому ж будинку аж до його націоналізації Радами жив сам аптекар, часто безкоштовно відпускав ліки незаможним землякам.

У Перечині відновлять єврейський цвинтар

Серед місцевих євреїв були шевці, кравці, годинникарі, точильники ножів і, зрозуміло, багато торговців. При цьому громада тільки зменшувалася – якщо в 1910 році в Перечині проживало 214 євреїв, то в 1930-му вже 176. Згідно з останньою передвоєнної перепису, в містечку налічувалося 199 євреїв з трьох з половиною тисяч населення.

Навесні 1944 року всіх євреїв зігнали в синагогу, після чого в товарних вагонах відправили в гетто Ужгорода. Звідти був один шлях – в Освенцим. Одна з місцевих українок згадує, як знайома єврейка подарувала її мамі швейну машинку, ложки та виделки з нержавіючої сталі, мішок в’язальної вовни, постільна білизна та одяг.

По всій видимості, після війни ніхто з місцевих євреїв не повернувся на малу батьківщину. Більшість загинули, хтось поїхав. Залишилися лише їхні будинки в центрі містечка – там, де був магазин Авраама Берга, сьогодні розміщується СЕС, а корчма Гершко Грінвальда використовується практично за призначенням – зараз тут ресторан «Кантіна». Будівля синагоги еволюціонувало спочатку в Будинок культури, а потім у відділення банку.

Ось тільки за кладовищем нікому доглянути – євреїв в Перечині давно немає, а місцеві жителі розбивають поблизу некрополя городи. Відтепер, як запевняє мер, ця практика буде припинена – спочатку навколо поховань зведуть огорожу, піднімуть всі повалені надгробки, потім прокладуть бетонні доріжки і зроблять ворота. Той випадок, коли краще пізно, ніж ніколи.

Борис Вайнер

Залишити відповідь