<strong>Перші прибудинкові майданчики закритого типу з’явилися на Шахті</strong>

У мікрорайоні Шахта запрацювали два майданчики загального користування із закритими контейнерами для побутових відходів. Жильці прилеглих будинків відчиняють їх за допомогою чипів – ще донедавна стихійні сміттєзвалища з купою бруду перетворилися на впорядковані та охайні місця. Щоправда, не всі містяни усвідомлюють, що за послугу треба платити, тому можуть викинути пакети зі сміттям просто з машини – куди вже приземлиться. Диву даєшся, до речі, з таких людей: кілька десятків тисяч доларів на дорогий автомобіль є, а сотні гривень на вивіз сміття не вистачає. Тишком-нишком роблять це, ще й не на своїй території. Про те, як вдається таки досягати результату в умовах спільного господарювання, розмовляємо з головами ОСББ буд. № 3 та № 5 по вул. Руданського Світланою Федорівною Дьоміною та Валерієм Олександровичем Власенком.

<strong>Перші прибудинкові майданчики закритого типу з’явилися на Шахті</strong>

Розпитуємо про типові для ОСББ в Ужгороді проблеми, а також про локальні, характерні для їх будинків та прилеглих до них територій. 

С.Ф. Дьоміна. Досвід спілкування з іншими головами ОСББ показує, що для багатьох будинків важливий ремонт даху. Ми цю проблему вирішили ще кілька років тому. Поміняли також вікна, двері в нашому 45-квартирному будинку. Залежно, хто і на якому етапі створив ОСББ, такі питання тепер і розв’язує. Нас, до прикладу, зараз хвилює питання оформлення прибудинкової території, її благоустрою та прибирання. Крім того, на внутрішньоквартальній території дуже розбиті дороги. От ми сьогодні збиралися й обговорювали питання, які треба вирішити. Наш депутат Арсен Мелкумян допомагає, підказує. Ось і цей пілотний проект з вивезення сміття, який уже почав працювати, завдяки йому став можливим. Поставили нові контейнери, закрили їх. Два тижні, як усе встановлено – і вже видно результат. Сміття навколо стало набагато менше. Все виглядає акуратно.

Знаєте, скільки депутатів тут у нас балотувалося – саме Арсен не підводить, допомагає. Він відповідає за цей мікрорайон – і його наполегливу роботу видно.

<strong>Перші прибудинкові майданчики закритого типу з’явилися на Шахті</strong>

В.О. Власенко. Наше ОСББ створене 2016 року – маємо вже досвід. Ділимося ним з тими, хто пізніше приступив до створення об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Називаю нашу територію Шахта-Центр. У нас тут і спортивні майданчики, і футбольне поле, де постійно проводять змагання, як почнеться сезон, і дитячий спортивний майданчик, який, до речі, треба закріпити за кимось (міська рада повинна вирішити це питання), і волейбольне поле. На цій території збираються батьки з малечею з усіх будинків і тут відпочивають, діти граються. Всім дуже добре. Але. Щоб дійсно це місце відповідало такій назві, треба вирішити одну проблему. Вже багато років ми ведемо мову про внутрішньоквартальну дорогу. Її руйнували регулярно, доки було централізоване теплопостачання. На Благоєва, де тепер магазин «Тиса», була районна тепломережа (котельня). А під нашою дорогою проходять лінії теплотраси. Тож коли щось виходило з ладу під час іще загальної схеми теплозабезпечення, піднімали оті плити залізобетонні, щоб ремонтники комунальних служб могли дістатися до труб – варили їх, латали. А над плитами був асфальт. І його з цієї причини періодично руйнували. Тому стільки ямок, ям і ямищ там у нас зараз. Свого часу багато допомагала Андріана Сушко, наша попередня депутатка. Три рази тут у нас був мер. Він хотів це зробити. Але потім виникли інші обставини. Тож оцю дорогу біля нашого будинку нам дуже треба відремонтувати. Поновити також тротуари. Ми навіть ескіз зробили кольоровий – я передав його Арсену Мелкумяну.

У ході розмови з’ясовуємо, що мало які ОСББ у місті пройшли процедуру оформлення прибудинкової території, а це важливо, оскільки навіть під час її прибирання виникають питання, де це повинно робитися силами КШЕП, а де зусиллями жильців. Світлана Федорівна, яка готується до проходження цієї процедури, розповідає про соціальний центр для людей похилого віку неподалік їхнього будинку, куди час від часу приїжджають іноземні делегації, допомогу привозять. Так неприємно, коли воно все обтрепане навколо. Там теж треба тротуари. Коли ми зверталися до КШЕП з проханням прибрати цю територію, нам сказали, що вони прибудинкову територію не прибирають. А вона ж не оформлена, тому і виникають такі казуси, – ділиться голова ОСББ наразі невирішеними проблемами. Розпитуємо про особливості процедури.

<strong>Перші прибудинкові майданчики закритого типу з’явилися на Шахті</strong>

В.О. Власенко. Я вже оформив прибудинкову територію. Якщо інші теж це зроблять, то буде видно, де чия територія. Тоді можна буде з’ясувати, хто буде відповідати за залишок території.

Прибудинкова територія – це та, яка біля будинку. Друга категорія – прилегла територія: від фундаменту до бордюру дороги. Вона не оподатковується. Я пішов в архітектурно-проектувальне бюро міськвиконкому, сів з фахівцем – і ми на карті подивилися межі, оформили їх. На сесії міської ради нам дали дозвіл на розробку проектної документації. Після цього з рішенням сесії пішов у земельний відділ. Там мені оформили потрібну документацію – дві папки ось такі. Коли все це було готово, я зі своєю заявою передав їх на наступну сесію, щоб ці документи затвердили. Тобто власність залишається комунальною, але вона в ОСББ на постійному користуванні. Тому розміщення магазину чи будь-чого іншого  в нашому будинку тепер треба погоджувати з нами. А нам краще, щоб більше відпочинкових зон було для наших дітей, онуків.

С.Ф. Дьоміна. Якщо в будинку орендує приміщення, наприклад, майстерня чи ще хтось, вони теж мають платити свої внески на утримання будинку, бо ці приміщення у структурі будинку, хоч вони й не житлові. Зараз у нас оплата 3 грн з квадратного метра житлової площі. У кожного ОСББ свої розцінки, бо й свої особливі обставини та потреби. У ці три гривні входить: бухгалтерський супровід, може бути також і юридичний, освітлення місць загального користування, прибирання території. Всі рішення приймаються на загальних зборах. Накопичені гроші використовуємо за потребою. Цього року, приміром, плануємо зробити відмостку навколо будинку. Десь якась труба прорве – оце з тих грошей спільних. Можна піднімати тариф удвічі, але це нереально в нинішніх умовах. Десь ставлять і 5.5 грн – кожен виходить зі своєї ситуації.

В.О. Власенко. У нас планується капітальний ремонт 10 під’їздів. А це приблизно 50 тисяч кожний при нинішніх цінах на матеріали та вартість робіт, тобто пів мільйона загалом. А в мене за місяць збирається з усього будинку (106 квартир) десь тисяч 19 на все про все.  Здавалося б, нереально. Але ми придумали, як це вирішити. Збираються мешканці конкретного під’їзду, оцінюють стан  свого під’їзду, вирішують, що саме треба зробити, знаходять підрядника, роблять все своїм коштом, а тоді суму, яку кожна квартира витратить на ремонт під’їду, на правлінні вирішують списувати до нуля: людина не сплачує внески доти, доки ця сума не вичерпається.

<strong>Перші прибудинкові майданчики закритого типу з’явилися на Шахті</strong>

Розпитуємо про те, хто і як сприяє ужгородським ОСББ у вирішенні їхніх питань.   

С.Ф. Дьоміна. Добре би було, щоб була міська програма з ремонту під’їздів, подібна до тої, коли допомагали лагодити дахи будинків: 30-40 % фінансування покривало місто. Приходив підрядник, складав кошторис, жильці давали свою частину, мерія свою. Але це вже після війни, ясно.

Щодо наших смітників, то ми написали звернення до нашого депутата – Арсена Мелкумяна. І ось завдяки співпраці міської ради з ТОВ «АВЕ Ужгород» та мешканцями нашого мікрорайону маємо добрий результат. Це не відразу сталося. Ми кілька разів збиралися, обговорювали різні нюанси. Представники АВЕ теж кілька разів нас збирали, радилися. Виявилося, що навіть не всі наші жильці підписали договори з АВЕ, хоч весь цей час користувалися смітниками. Примусили їх підписати – інакше не дали б електронний чип. Ми задоволені роботою АВЕ – добре вивозять сміття.

Скоро тут будуть установлені камери спостереження. Тоді тих, хто викидатиме сміття в неустановленому місці, буде штрафувати муніципальна варта. Люди дуже позитивно реагують на таке позитивне вирішення питання зі смітниками. Поступово порушники теж звикнуть і добре подумають, чи варто їм це робити, бо штраф передбачений в розмірі 10 тис грн. Тобто це поступовий процес.    

Голови ОСББ розповідають, що їхня співпраця з депутатом постійна. Допомагає з різними питаннями. Зараз через воєнний стан це складніше – казначейство проводить далеко не всі виплати. Проте знаходять вихід із різних ситуацій. Ми хочемо результат, каже Валерій Олександрович, тому коли є якась проблема, не соромимося – набираємо нашого депутата.   

Розмовляла Вікторія Мага

Залишити відповідь