10 хвороб, які загрожують дітям тяжкими ускладненнями, інвалідністю чи смертю.
Календар профілактичних щеплень визначає 10 інфекційних хвороб, від яких потрібне обов’язкове щеплення: гепатит В, туберкульоз, кір, паротит, краснуха, дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт і хіб-інфекція. Ці хвороби небезпечні тяжким перебігом, ускладненнями, подекуди інвалідизуючими на все життя, а інколи загрожують смертю. Наприклад, поліомієліт може зробити абсолютно здорову дитину паралізованою. Дифтерія і правець у нещеплених дітей за відсутності медичної допомоги – це 100% смерть.
Специфічного лікування від хвороб, яким можна запобігти вакцинацією, немає. Єдиний спосіб вберегтися – зробити дитині щеплення. Перші щеплення проти цих хвороб діти отримують ще до 1 року, далі – ревакцинація, тобто введення повторних доз вакцин, які посилюють імунітет до хвороб з переліку.
Крім обов’язкових щеплень, є рекомендовані. Такі щеплення можна зробити за власний кошт. Це вакцини від ротавірусної, менінгококової та пневмококової інфекцій, а також від вітряної віспи, папіломавірусу, COVID-19, гепатиту А й грипу. Про наявність та потребу введення тієї чи іншої рекомендованої вакцини можна дізнатись у свого сімейного лікаря.
Щеплення перед школою: які робити?
Календар профілактичних щеплень визначає чіткі терміни, коли потрібно щеплюватися.
Так, школярі різного віку мають отримати такі щеплення:
6 років
- 2-а ревакцинацію проти кору, паротиту, краснухи
- 5-а ревакцинацію проти дифтерії та правця
- 5-а ревакцинацію проти поліомієліту
14 років
- 6-а ревакцинація проти поліомієліту
16 років
- 6-а ревакцинація проти дифтерії та правця (і далі через кожні 10 років).
Щеплення перед садочком: які робити?
Останнє щеплення в дошкільному віці діти отримують у 18 місяців. Зазвичай до цього віку дітей не віддають до дитячого садочка. Тому вважається, що на момент вступу до дитсадка дитина має бути вакцинована від усіх 10 хвороб. Від деяких – кілька разів.
Так, до 18 місяців графік щеплення маленьких українців виглядає так:
- На першу добу життя – перша доза щеплення проти гепатиту В
- На 3-5 добу життя – щеплення проти туберкульозу
- У 2 місяці – перша доза щеплення проти дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту, ХІБ-інфекції та друга доза щеплення проти гепатиту В.
- У 4 місяці – друга доза щеплення проти дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту, ХІБ-інфекції.
- У 6 місяців – третя доза щеплення проти дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та гепатиту В.
- У 12 місяців – перше доза щеплення проти кору, паротиту, краснухи та третя доза – проти ХІБ-інфекції.
- У 18 місяців – четверта доза щеплення проти дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту.
Якщо в дитини перед вступом до дитсадка немає усіх обов’язкових щеплень – треба звернутися до сімейного лікаря чи педіатра, щоб отримати індивідуальних план вакцинації. Якщо пропустили одну чи декілька доз, серію вакцинації не починають знову, вводять лише ті дози, яких не вистачає.
Коли дітям не можна щеплюватися?
Протипоказання до вакцинації здебільшого тимчасові: це хвороба у гострій стадії. Коли дитина одужує, її можна щепити. Єдиним абсолютним протипоказанням до вакцинації є важка алергічна реакція після введення попередньої дози конкретної вакцини або її складових.
За наявності в дитини хронічних хвороб вакцинація обов’язкова, адже за хронічних станів інфекційні хвороби мають тяжкий перебіг та інвалідизуючі наслідки.
Де можна щепити дитину?
Щоб вакцинувати дитину – зверніться до сімейного лікаря чи педіатра у найближчому медичному закладі. Мати укладену декларацію із сімейним лікарем не потрібно.