“Готуй сани влітку” – відома приказка, яка зараз набула неабиякої актуальності. Війна в країні ускладнила і без того нелегке питання обігріву взимку.
Опалювальний сезон 2022-23 вже називають найважчим. Тому доречно підготуватися до нього заздалегідь.
Газ
5 серпня на засіданні уряду прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що Україна готова до нового опалювального сезону майже на 60%. Наразі закачано вже 12,1 млрд кубів газу. У планах – до жовтня ще накопичити 2,5 млн. тон вугілля.
Разом з тим, за його словами цей опалювальний сезон буде найскладніший.
Нагадаємо, всіх українців автоматично перевели до нового постачальника природного газу. Від травня замість регіональних постачальників, типу “ЗАКАРПАТ ГАЗЗБУТ”, послуги надає державна компанія “НАФТОГАЗ”. І якщо, ще минулих років ця компанія пропонувала закупити газ по вигідній ціні на майбутнє (на місяць, рік), то зараз таких тарифів немає.
На офіційному сайті компанії вказано, що клієнти будуть отримувати послуги за однією з найвигідніших цін на ринку — 7,96 грн/куб. м (з ПДВ, без вартості транспортування). Чи підніметься ціна, не відомо, але днями Верховна Pада встановила мораторій на підвищення тарифів на газ і тепло.
А що стосується субсидій, то попри повномасштабну війну з росією, громадяни України без неї не залишаться, принаймні про це заявив 15 липня, прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
«Ще одне питання, яке безпосередньо стосується опалювального сезону – це тарифи та субсидії. Як і обіцяли, всі тарифи цієї зими залишаються без змін. Також уряд продовжить виплачувати субсидії українцям, які потребують допомоги з оплатою комунальних платежів», – зазначив він.
Електрика
Чимало закарпатців вже перейшло на обігрів електрикою. Електричні котли, теплові насоси, тепла електро-підлога, електричні радіатори та “дуйчики” можуть допомогти пережити зиму.
Найвигіднішим приладом для обігріву електрикою наразі є кондиціонер. Ціни на кондиціонери з функцією обігріву стартують від 8 тисяч гривень, працюють на площі від 20 квадратних метрів та використовують небагато електроенергії.
Один з найсучасніших та економічних методів обігріву електрикою – теплові насоси. Вони актуальні для приватних будинків на стадії будівництва. Ці сучасні конструкції використовують тепло з землі чи води і переносять його в оселю. Проте вартість самого обладнання та його установки бюджетною назвати не можна, але в майбутньому ви зможете заощаджувати на комірному.
Важливо: Зверніть увагу, щоб повністю обігріватися електрикою, потрібно мати нову надійну електропроводку.
Знову ж таки, згідно інфляційного з прогнозу НБУ попри мораторій на підвищення тарифів в Україні все таки зросте вартість “комуналки”, але йдеться зростання приблизно з другого півріччя 2023 року.
Тверде паливо
Мабуть, найактуальнішим серед закарпатців, що мають власні будинки стало тверде паливо. Вугілля, дрова, паливні брикети + сучасний твердопаливний котел можуть забезпечити вас теплом взимку. Чимало закарпатців також відновили в будівлях старі кахельні печі, або ж встановили каміни.
Найпопулярніша сировина для опалення – дрова, та їх кількість все ж обмежена, тому з кожним роком ціни на цей вид отоплення зростають, а ресурси зменшуються.
Наразі ціна по Закарпаттю на дрова твердих порід (бук, дуб, ясінь) від 1500 грн за кубічний метр.
Ще 2 місяці тому, один з лісгоспів на Мукачівщині пропонував дрова по тарифам нижче, але зараз ціни явно збільшились:
Що стосується неофіційних продавців, деякі з них завищують ціни до 8-9 тисяч гривень за 4 “куба”.
“Ми купили машину дров, ГАЗ-66, за 7 тисяч гривень. У такій машині десь 4-5 кубів. Ціна в порівнянні з минулим роком суттєво виросла”, – розповів Mukachevo.net житель Іршавщини.
Варто звернути увагу, що всі прилади для обігріву дровами, потребують особливої уваги (постійно потрібно докидати дрова). Виняток – твердопаливні котли довготривалого горіння. Ціни на них стартують від 25 тисяч гривень.
Порада: для такого котла краще купувати неколоті дрова, цілі поліна будуть довше горіти.
Ще кілька порад
Перше на що варто звернути увагу – утеплення оселі (енергозберігаючі вікна, утеплення фасаду, утеплення даху та підвалу). До слова, найбільше тепловтрат відбувається через дах.
- Якщо у вас немає можливості змінити старі дерев’яні вікна на енергозберігаючі, утепліть їх поролоновими стрічками, або іншими підручними матеріалами.
- Якщо ви плануєте обігріватися електрикою, встановіть двохтарифний лічильник.
- Не викидайте на смітник старі меблі (не лаковані, не фарбовані), столярку, піддони та інші дерев’яні відходи. На смітнику вони займуть місце, а в разі, якщо у вас твердопаливний котел чи камін, можна використати їх для опалення.
- Ізолюйте кімнати, якими ви не користуєтеся.
- Існують різні гаджети для обігріву, як наприклад простирадло з підігрівом, але їх потрібно купувати тільки у перевірених продавців та суворо дотримуватися правил експлуатації.
- Найпростіша та найпоширеніша порада – запастися товстими в’язаними шкарпетками, теплими домашніми костюмами, светрами та шапками. Окрім того, варто витягнути ковдри. Ними також можна завішувати вікна, аби зменшити втрати тепла.
Також пропонуємо послухати, чим планують обігрівати свої оселі закарпатці та гості краю: