Офіційний представник інтересів Будапешта в Україні, Надзвичайний і Повноважний Посол Угорщини в Україні Ерно Кешкень продовжує жонглювати словами на межі дозволеного, інтерпретуючи на власний розсуд рішення Венеційської комісії щодо ст.7 Закону України “Про освіту”, легітимізуючи поняття автономії для угорської нацменшини Закарпаття та області загалом і, по суті, демонструючи узгодженість, якщо не маніпульованість дій політичних керівників угорців Закарпаття з урядом сусідньої країни, яка під власний інтерес останнім часом по суті політично шантажує Україну блокуанням її європейського та євроатлантичного поступу.
Про це йдеться в опублікованому сьогодні інтерв’ю Е.Кешкеня УНН.
З-поміж іншого, Е.Кешкень наполягає, що мовна частина освітнього закону має формуватися, по суті, не виходячи з інтересів України, а під диктовку офіційного Будапешта. При цьому, Е.Кешкеня не влаштовує той факт, що Венеційська комісія вказала у відсутності потреби змінювати ст.7 під інтереси угорської меншини, а лише визнала необхідність її імплементації узгоджено з нацменшинами. “Венеційська комісія пропонує внесення змін до статті 7, і консультацію по суті питання з національними меншинами”, – наполягає, вслід за позицією свого уряду, посол Угорщини.
Попри те, що на Закарпатті ніколи не проходив референдум про його автономію, посол дозволяє собі спекулювати термінологією. Що ж до автономії для угорців Закарпаття, то акцентує, що в контексті подій на Донбасі вона просто тепер не на часі, не виключаючи таких вимогу у ближчому чи більш віддаленому майбутньому, що є абсолютно несприйнтним для України:
“Наші політики говорять про те, що нічого поганого в автономії немає, що це прийнятна модель в Євросоюзі. Але угорці Закарпаття, які є громадянами України, теж враховують сформовану на сході ситуацію, тому зараз ніхто не вимагає автономії.
Тобто угорська громада в Закарпатті автономії для себе не хоче?
Ми бачимо те, що на цьому зараз не акцентують. Але повторюю, в автономії нічого поганого немає, і у автономії є багато видів. Зараз Україна в особливому становищі, війна на сході, тому останнім часом мова про це не йде. Між іншим, хотів би звернути Вашу увагу на те, що в грудні 1991 року, коли проходило голосування про незалежність України, одночасно пройшло голосування про автономію Закарпаття і автономії Берегівського району. Більшість в країні підтримало незалежність. Тоді ж 78% жителів Закарпаття підтримали автономію для області, а 82% – для Берегівського району. І до сих пір не отримали нічого.”
При цьому, що суттєво, представник Угорщини в Україні посилається, як на союзника, на голову Закарпатської ОДА Геннадія Москаля, відомого своєю проугорською позицією, часто – всупереч інтересам України в регіоні: “Часто в цьому бачать сепаратизм. Не треба в цьому бачити сепаратизм. Навіть сам губернатор Закарпаття Геннадій Москаль каже, що в Закарпатті ніякого сепаратизму немає.”