Рік – це не просто 365 днів. Це неймовірна купа подій, планів, звісток. За рік на Закарпатті відбулося чимало традиційних фестивалів, різних кадрових змін, було прийнято багато важливих для краю рішень.
Щодня на нашому сайті з`являються кілька десятків новин від поліції, рятувальників, міської ради…. Ми намагаємося висвітлити майже всі події, які відбуваються у нашому краї. Однак, чим саме запам`ятався рік, що йде?
Закарпатський Кореспондент підсумовував, що вагомого трапилося на Закарпатті цього року.
Уже з початку року Закарпаття накрила негода. Через сильні снігопади та ожеледицю в області зросла кількість дорожньо-транспортних пригод, чимало автомобільних шляхів області були тривалий час заблоковані, однак рятувальникам та правоохоронцям краю вдалося ліквідувати усі наслідки негоди.
Також вже у січні Ужгород сколихнув корупційний скандал фігурантом якого став екс-заступник міського голови Ужгорода Іштван Цап, якого зрештою відсторонили від посади та «посадили» під домашній арешт.
Січень 2017-го минув, звісно, не без протестів «пересічників». Ініціативна група проводила акції протесту на словацькому кордоні з вимогою привести облікові митні ставки платежів при розмитненні автомобілів до рівня європейських країн, наших сусідів.
Із хорошого – в Ужгороді запрацювала виїзна бригада паліативної допомоги, працівники якої допомагають сотні невиліковно хворим ужгородцям, а ще в місті затвердили Програму відновлення історичного центру Ужгорода.
Вже на початку року, у січні, у краї відбулося кілька яскравих фестів. Серед них, традиційний найбільший винний фестиваль країни «Червене вино» у Мукачеві та фестиваль «Костилівка колядує», що пройшов на Рахівщині.
У лютому на Закарпатті спалахнув ще один корупційний скандал: інспектора відділу «Солотвино» Мукачівського прикордонного загону викрила на хабарництві Служба безпеки України спільно з військовою прокуратурою Ужгородського гарнізону та внутрішньою безпекою Держприкордонслужби.
Танення снігу, льодоходи і льодові затори на річках, а ще й дощ – раптова відлига на Закарпатті знову накоїла біди. Підтоплені і дворогосподарства, і будинки, були й навіть такі, що не витримали – і впали. Все це нахлинуло на область у лютому, за підрахунками рятувальників у області було підтоплено майже півтисячі дворогосподарств. Ужгород у період танення снігу перетворився теж на суцільну калюжу, а льодохід на Ужі пошкодив опору пішохідного мосту.
Із хорошого, ужгородський фехтувальник Анатолій Герей разом із Богданом Нікішиним, Володимиром Станкевичем та Максимом Хворостом вибороли бронзу на етапі Кубка світу у німецькому місті Ганденгайм.
Із фестивалів у лютому на Закарпатті вже традиційно відбулися «Ужгородська палачінта», фестиваль гентешів у селі Геча та «Медовуха-фест» в Ужгороді.
У березні обласний центр Закарпаття став виглядати дещо краще, адже Ужгород очистили від кілька сотень носіїв зовнішньої реклами. Ідеться про незаконні рекламні конструкції – щити, розтяжки, брандмауери, штендери, сітілайти тощо, розміщені з порушенням вимог Порядку розміщення зовнішньої реклами в Ужгороді та без дозвільних документів.
Не обійшлося у березні і без хабарників. Наприклад, за клопотанням прокуратури було відсторонено від виконання обов`язків головного державного інспектора Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області, якого затримали під час одержання хабара.
А у центрі Ужгорода група молодиків зірвала акцію на підтримку прав жінок, точніше акцію, яка була спрямована на підтримку ратифікації Стамбульської конвенції, міжнародного документу, який захищає права осіб, які страждають від насильства. Місцеві «праворадикали» зірвали акцію та погрожували її учасникам.
Також у березні вулицями Ужгорода крокувала Хресна хода, цього року понад тисяча вірників приєдналbся до дійства.
Березень виявився багатим на так звані протести. Напередодні Міжнародного дня лісів молодь Закарпаття вийшла на площу Народну, аби привернути увагу громадськості та обласних депутатів до проблеми вирубки лісів в області, адже у 2016-му поліція краю зареєструвала понад 90 фактів незаконної рубки, найбільше у Рахівському та Тячівському районах.
І про хороше: “Но типирь!”, “Отвічаву”, “Бога ти” – до триріччя створення “Нашої Файти” закарпатські гумористи випустили мобільний додаток з кумедними закарпатськими стікерами, які припали до душі чималій кількості користувачів соціальних мереж.
У квітні краян шокували нові тарифи на газопостачання, які зросли у всій країні, однак на Закарпатті ціна за газ стала чи не найвищою з усіх. На воду тарифи в Ужгороді у квітні теж у черговий раз зросли, що викликало значну хвилю обурень у містян.
У квітні в Ужгороді, перед будівлею ОДА вже традиційно розквіт справжній писанковий сад, який цього року вражав містян своїми масштабами та став відомий на всю Україну.
Із курйозів: наприкінці березня до Ужгорода завітала відома письменниця Оксана Забужко. Після від`їзду пані Оксани, до неї звернувся Геннадій Москаль із проханням «не розповідати страшилки про Закарпаття засобам масової інформації», мовляв, письменниця своїми висловлюваннями у інтерв`ю «розхитує ситуацію в краї».
Також у квітні в Ужгороді вперше відзначали Міжнародний день ромів, представники ромської національності у різнобарвних національних костюмах зібралися на головній площі міста. Там вони співали народні пісні та виконували національні танці під оплески перехожих.
Цьогорічний «Сакура-фест» просто вражав своїми масштабами та розмахом, як туристів, так і містян, адже цьогоріч свято перетворилося просто на якийсь «фестиваль фестивалів»: гастрономічні ярмарки, ярмарки генд-мейду, музичні дійства, театральний фестиваль, фестиваль вина… Такою була цьогорічна «Сакура».
У травні, у рамках «дорожнього експерименту», в обласний бюджет Закарпаття надійшли 6 мільйонів 489,8 тисяч гривень від перевиконання Закарпатською митницею ДФС щомісячних планових надходжень за квітень, які мали витратити на ремонт та облаштування автошляхів області.
В Ужгородську мерію подали проект рішення про дострокове припинення повноважень міського голови. Його зареєстрували та оприлюднили на офіційному сайті міської ради, як і інші проекти рішень, що пропонуються на розгляд сесії. У супровідній записці до проекту було вказано, що це нібито ініціатива групи мешканців, які керувалися діючим Положенням про місцеві ініціативи в Ужгороді. Але, як бачимо, ця ініціатива не отримала підтримки та не дала ніякого результату.
А от працівники Управління захисту економіки в Закарпатській області Нацполіціі спільно з прокуратурою області та Управлінням СБУ викрили групу чиновників, до як входили мер Чопа, депутати і начальники відділів міської ради, які вимагали та отримали $ 4 тис.
В Україні стали недоступні «Вконтакте» та низка інших російських сервісів. Таке рішення уряду збурило чимало закарпатців, котрі активно обговорювали його у соціальних мережах.
У травні на Закарпаття масово з`їжджалися туристи. Цей місяць вражав кількісті фестивалів та подій міжнародного значення. Фестиваль середньовічної культури «Срібний Татош», на який цього року з’їхалося чимало учасників із різних країн, Міжнародний чемпіонат бограчу, вже традиційний фестиваль вогню «Fire life fest» та інші свята закликали закарпатців та гостей краю до веселощів. А ще до Ужгорода приїхав найвідоміший український рок гурт – «Океан Ельзи», концерт зібрав тисячі прихильників музикантів і став чи не наймасовішим заходом року на Закарпатті.
БЕЗВІЗ! У червні, як не дивно, всю країну, а зокрема і Закарпаття сколихнуло те, що Європа ввела безвізовий режим для України. Закарпатці масово кинулися робити біометричні паспорти, а на до Ужгорода, як відомо, приїхав Петро Порошенко та кілька інших посадовців.
Що стосується справ місцевих, то наприкінці червня небайдужі ужгородці вийшли на вулиці із певним протестом проти руйнування історичної спадщини у центрі міста. Поштовхом до протесту стало руйнування так званого «будинку Фунданича» на одній із центральних вулиць. Ужгородська місцева прокуратура відкрила справу за фактом знищення історичного будинку, який внесений до історико-архітектурного опорного плану міста, як об`єкт культурної спадщини з відповідним охоронним статусом.
У липні ж область сколихнув черговий корупційний скандал. Керівник навчального закладу вимагав неправомірну вигоду від абітурієнтів, які мали намір навчатися у медичному коледжі і подали документи на вступ. В межах провадження було встановлено, що за вступ посадовець вимагав одну тисячу доларів США з однієї особи.
Із гарного та приємного: у липні в Ужгороді пройшов традиційний вже 8-й Закарпатський Парад Наречених. Більше півсотні учасниць протягом дня демонстрували свої креативні образи, а зіркове журі, у складі якого відомий холостяк Іраклі Макацарія, шоколатьє Валентин Штефаньо, журналіст Віталій Глагола та ін., визначало найоригінальніші та найцікавіші з них у 10 номінаціях.
В області закінчилася вступна кампанія 2017. До найбільшого вишу краю цьогоріч вступили 4300 осіб. Це на 250 студентів більше, ніж у минулому році.
А у промисловій зоні с.Рокосово (Хустський район) урочисто відкрили новий асфальтний завод, побудований Товариством з обмеженою відповідальністю «ПБС». Сучасне виробництво, яке відповідає всім технічним та екологічним вимогам, звели всього за 38 днів. Воно має рекордну для області потужність – 160 тонн асфальту на годину, який насамперед використовуватиметься для ремонту траси державного значення «Мукачево – Рогатин», а також для інших автодоріг області.
Уже традиційно, до Дня Незалежності України, в Ужгороді відбулося музичне дійство від Закарпатського заслуженого академічного народного хору – “Молитва за Україну”. На світанку у центральній частині міста зібралося чимало поціновувачів духовної музики, які прийшли відзначити День Незалежності та помолитися за світле майбутнє нашої країни.
І знову про корупцію: слідчими слідчого відділу прокуратури Закарпатської області спільно зі співробітниками УЗЕ в Закарпатській області задокументовано злочинну схему за фактом систематичного вимагання та отримання неправомірних вигод начальником відділу ПАТ “Закарпатгаз” від фізичних та приватних підприємців області за безперешкодне погодження та підключення до газифікації комерційних та приватних об’єктів.
Саме у вересні в Україні почав розгоратися так званий «мовний скандал» через славнозвісну статтю нового Закону України «Про освіту». Цей скандал повною мірою торкнувся і Закарпаття, адже саме у нашій області чимала кількість угорських та румунських шкіл. Наприклад, міністр закордонних справ Угорщини з трибуни Генеральної Асамблеї ООН засудив прийнятий Україною закон про освіту, за яким з 2020 року навчання в країні стане повністю україномовним. Петер Сійярто заявив, що закон порушує право на використання мови національними меншинами та звернувся до верховного комісара ООН з прав людини з вимогою провести розслідування.
І знову про освіту. У жовтні міністр закордонних справ і зовнішньої торгівлі Угорщини Петер Сіярто відвідав Ужгород і зустрівся з головою обласної державної адміністрації Геннадієм Москалем. Однією з тем розмови стало «мовне питання», яке не на жарт схвилювало закарпатців. Під час зустрічі Петер Сіярто наголосив, що підтримка угорської громади на Закарпатті (так само, як і в регіонах інших сусідніх країн, де компактно проживають угорці) для Угорщини дуже важлива, тому непорозуміння з цього приводу власне і виникають.
У жовтні, у Будапешті, під посольством України організували акцію “Самовизначення для Закарпаття”, протест проти якої висловило МЗС України.
Крім цього, у жовтні область відвідав і Генеральний прокурор України Юрій Луценко. Відомо, що за останній рік за корупційну діяльність на Закарпатті затримали одного із заступників мера Ужгорода, мера Чопа, кількох суддів. Із цього приводу пан Луценко зазначив, що вважає, що за останній рік прокуратура на Закарпатті явно активізувалася. Усі справи щодо затримання осіб за корупційну діяльність вже знаходяться у суді.
У листопаді Ужгород та Берегово відвідала міністр освіти Лілія Гриневич. Очільниця МОН представила на Закарпатті новий Закон «Про освіту» та плани Міністерства щодо імплементації мовної статті.
Щодо справ ужгородських – у листопаді в місті зруйнували не так давно встановлений знак «Я люблю Ужгород». Це спричинило в Ужгороді чималий скандал, адже на фотозону із міського бюджету було виділено «кругленьку» суму. Також мерія оприлюднила записи кількох камер відеоспостереження, які проглядають площу Поштову в обласному центрі Закарпаття. На кадрах помітно, як до літер наблизилася група з 5 осіб і тривалий час перебувала біля нього. Очевидно, саме це і є винуватці. Деталі з’ясовує поліція, а пошкоджений напис “Я люблю Ужгород” демонтували.
Також у листопаді правоохоронці провели на території області спільну масштабну спецоперацію. Генеральний прокурор України Юрій Луценко стверджував, що спільна спецоперація на Закарпатті покінчила з неприйнятною ситуацією незаконного використання земельних ділянок неподалік держкордону.
Останній місяць року на Закарпатті почався із візиту до Ужгорода міністра закордонних справ України Павла Клімкіна. Під час свого візиту міністр відвідав закарпатське місто Берегове, де поспілкувався з тамтешніми представниками влади, депутатами, громадськими діячами та відвідав школи з угорською та українською мовами навчання. Основною метою візиту Павла Клімкіна до Закарпаття було обговорення нового Закону про освіту, а зокрема його статті про мову навчання для представників національних меншин, яке останнім часом палко обговорюється у суспільстві.
На Воловеччині, працівники освітньої та медичної галузей вийшли на протест щодо ситуації, яка склалася із заборгованістю по виплаті зарплати. Зрештою, за інформацією голови Закарпатської ОДА заборгованість по заробітній платі вдалося погасити наприкінці грудня.
На жаль, у грудні Закарпаття «накрила» негода. Внаслідок сильних опадів на території Закарпатської області відбулось підтоплення у 5 районах краю. Загалом по області місцевими стоками підтоплено понад тисячу гектарів сільгоспугідь, на відкачці води працювали 17 насосних станцій. Через негоду декотрі з міст в області навіть залишилися без водопостачання.
Однак на кінець місяця наслідки негоди вдалося успішно ліквідувати, і область почала активно готуватися до відзначення новорічно-різдвяних свят.
Таким був рік для Закарпаття. Маємо надію, що наступний рік принесе для нашого року тільки хороші звершення та події.
Редакція Закарпатського Кореспондента вітає вас із прийдешніми новорічними святами. Бажаємо, аби наступного року у ваших оселях завжди було тепло та затишно, аби комунальники вправно та злагоджено виконували свою роботу, аби у крані була вода, всі ліфти були справними, а дороги відремонтованими. Будьте здоровими, дбайте про себе та близьких! Незабутніх вам пригод та щастя у Новому році!