Католицьке Різдво Христове відзначається щороку 25 грудня. Згідно із законодавством України, 24 грудня – робочий день, але скорочений, 25 грудня – субота, 27 грудня (понеділок) – вихідний день.
Різдво католицьке і православне – в чому різниця?
В першу чергу, потрібно розуміти, що дата двох свят не збігається – православний відзначають народження Христа 6-7 січня, а католики – 24-25 грудня. Все тому, що літочислення у віруючих західного і східного обряду різне.
Є різниця і в сприйнятті – для католиків Різдво – найважливіше свято в році, а для православних – Великдень. Піст, який передує святу, у православних суворіший, ніж у католиків. Проте, і ті, і інші віруючі дотримуються правил Адвенту – місяця, коли потрібно підготувати до торжества і душу, і тіло.
Як святкують католицьке Різдво: історія і традиції
Достовірно невідомо, чому віруючі відзначають Різдво саме 25 грудня. Існує легенда, ніби обчислення пішло від 25 березня – дати зачаття Господа.
Згідно з традицією, 24 грудня, коли на небі зійде перша зірка, вся сім’я збирається за святковим столом. Страви дозволяються тільки пісні – риба, фрукти, горіхи, каші і тд. Всього їх повинно бути 12 – за кількістю апостолів. Перед тим, як вживати їжу, кожен член сім’ї повинен прочитати уривок з Євангеліє і помолитися Господу.
Наприкінці всі учасники дійства ламають різдвяний хліб, передають один одному і загадують бажання – за аналогією з Христом, який ділився їжею з учнями. 25 грудня вже можна подавати на стіл індичку і м’ясо – Різдвяний піст католики перестають виконувати за день до свята.
Католицьке Різдво в Україні: що не можна робити
Крім традицій, існують і заборони, які не можна порушувати, щоб не гнівити Господа. Правила діють однаково для всіх, навіть якщо ви не сповідуєте католицизм. Отже, 24-25 грудня заборонено:
- носити старий одяг;
- прибирати в будинку і займатися рукоділлям;
- сваритися, ображатися і пліткувати;
- важко працювати фізично;
- відмовляти в допомозі і милостині.
Також після святкування заборонено прибирати зі столу їжу до самого ранку – вважається, що ті, хто ігнорує заборону, накликають на себе злидні.