На Закарпатті починає набирати обертів епідемія коронавірусу. Реанімації області переповнені важкими пацієнтами, починає збільшуватися смертність. Ба більше, лікарі кажуть, що в регіон з Європи потрапив новий штам COVID-19.
При цьому місцеві жителі недбало ставляться до карантинних заходів. Навіть під час локдауну на Закарпатті працювали ресторани, а люди, знаючи про те, що інфіковані, ходили по магазинах і в гості.
Детальніше про це читайте в матеріалі OBOZREVATEL.Смертність зростає
Слідом за Буковиною, Прикарпаттям та Вінниччиною Закарпатська область також опинилася серед лідерів за захворюваністю на коронавірус. За даними на 24 лютого, середу, на Закарпатті виявлено 389 нових випадків, це п’яте місце по країні. Однак за смертністю – 13 осіб – область лідирує. Напередодні тут від COVID-19 померло 15 осіб – це був абсолютний рекорд в області майже за рік.
Обласне керівництво запросило для консультації головного санітарного лікаря Віктора Ляшка. В ОДА зазначають, що найбільше пацієнтів госпіталізують зараз у самому Ужгороді, а також в Іршавському і Виноградівському районах. Багато хворих і в Берегівському, Рахівському та Тячівському районах.
Зараз в області школи знову закриті, учні пішли на дистанційне навчання.
Прийшов новий штам коронавірусу
Лікар-інфекціоніст обласної інфекційної лікарні в Закарпатті Степан Карабиньош каже, що основною причиною такого різкого погіршення ситуації і високої смертності є мутований вірус COVID-19.
“З Європи пішла друга хвиля захворювання, причому до нас прийшов уже новий штам. Вірус змінився, ми це спостерігаємо зараз. У перші дні після прибуття пацієнт начебто ще почувається нормально, він адекватний. А потім настає різке погіршення, сатурація падає до 68, його переводять у реанімацію, на ШВЛ – і все. Люди згорають за кілька днів”, – розповідає OBOZREVATEL Карабиньош.
Лікар зізнається, що протягом року боротьби з коронавірусом він відпочивав лише кілька днів.
“Я перебуваю в такому хронічному стані втоми. Пам’ятаю, після Нового року ще були свята й у відділенні було всього 12 пацієнтів. Це так мало, що ми не знали, що й робити. А потім за кілька днів усе відділення заповнилося. Реанімація заповнена на 100%, та й у звичайних палатах уже немає місць. Медсестрам доводиться виходити додатково. На весь поверх, де постійно перебувають 33-35 хворих, у нас усього дві медсестри. А їм потрібно всім поставити крапельниці, зробити уколи”, – каже лікар.
Зараз у лікарні зламалася киснева установка і медики викручуються як можуть.
Окрім нового штаму, головна причина розгулу коронавірусу полягає в тому, що місцеві жителі не дотримуються ні карантину, ні локдауну.
Усі розслабилися, маски не носять
Також причиною такого спалаху COVID-19 в області вважають сусідство з країнами Європи – Словаччиною, Угорщиною, Чехією.
“У нас прикордонний район, фактично транзитний. Через нас проходять усі вантажні перевезення з Європи, туристи, іноземці.
Також на новорічні та різдвяні свята приїжджали заробітчани, можливо, вони також завезли вірус сюди. До того ж закарпатці дуже релігійні, по неділях вони обов’язково ходять до церкви, там мало хто дотримується маскового режиму“, – говорить OBOZREVATEL місцевий соціолог Віктор Пащенко.
Щодо останнього локдауну в січні, то за словами Пересоляка, його в області дотримувалися 50 на 50: “Половина магазинів і ресторанів працювали, половина – ні. З іншого боку, який сенс закривати маленькі магазинчики, куди за день зайде два десятки покупців, коли в супермаркетах і аптеках відразу по 20-30 осіб стоять. Адже ніхто не дотримувався соціальної відстані, всі відразу заходили в аптеку, на вулиці не чекали”.
За словами Пащенка, закарпатці занадто розслабилися після грудня, коли хвороба пішла на спад: “Відчувалося, що люди вже втомилися. Тому в області на Новий рік проводили корпоративи, на Різдво ходили в церкви, в гості, гуляли. Вже ніхто не сприймав локдаун так, як це було навесні. Та й малий бізнес сильно постраждав за минулий рік, їм потрібно було заробляти”.
Як повідомляв OBOZREVATEL, 24 лютого Україна повернулася до адаптивного карантину, в червоній зоні поки що опинилися дві області: Івано-Франківська та Чернівецька:
- На Прикарпатті лікарні забиті пацієнтами, лікарі працюють на знос, регіон навіть захистили блокпостами.
- На Буковині COVID-19 вдарив навіть по дітях, стали часто хворіти і дорослі, які не мають супутніх захворювань.