Екс-міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька в кінці лютого обіцяла українцям безкоштовне лікування від Covid-19 у державних медустановах. Однак деякі хворі коронавірусом розповідають, що їм доводиться платити десятки тисяч гривень за лікування. Крім того, застраховані громадяни скаржаться, що компанії масово відмовляються компенсувати їм лікування від Covid-19.
Відмови “приватників” і суми, які шокують
Якщо людина нездужає, вона може звернутися до лікаря і за його направленням зробити експрес-тест на коронавірус. За позитивного результату її ізолюють у тій самій лікарні. МОЗ чітко встановило перелік установ, які приймають хворих.
Лікуватися в приватній клініці пацієнт не може – таким є розпорядження МОЗ. У приватних медустановах можуть тільки проконсультувати пацієнтів. Але клініки залишають за собою право в цьому відмовити. Якщо “приватники” виявлять коронавірус у пацієнта, вони зобов’язані негайно передати його в державний госпіталь.
За кордоном таку жорстку заборону зустрінеш рідко: там відділення клінік навіть перепрофілюють в інфекційні лікарні, здійснюють поділ на “чисті” та “брудні” зони, за якими можуть гуляти пацієнти.
Оскільки лікування коронавірусним хворим надають у держустанові, то за нього повинно заплатити саме держава. За словами заступника начальника управління стратегічного розвитку охорони здоров’я Донецької ОДА Олександра Педенка, одна доба лікування такого хворого коштує бюджету 1300-1500 грн. За рекомендаціями ВООЗ, середня госпіталізація триває 21 день. Тобто на одного хворого доводиться витрачати приблизно 27-31 тис. грн.
Але основна стаття витрат – лікування тяжкої пневмонії, яку зумовлює коронавірус. У МОЗ кажуть, що воно коштує мінімум 98 тис. грн. Чи багато це?
Чехія ще не виставляла людям рахунків, але середня вартість там приблизно така сама, як в Україні. Лікування хворого може коштувати від 20 до 150 тис. грн. У Китаї чітких розцінок не називають, але теж говорять про кілька тисяч доларів. У російському Санкт-Петербурзі за пацієнтів з легкою формою захворювання держава платить близько 21 тис. грн на добу, із середньою – майже 50 тис., з тяжкою – 70 тис.
Багатьом американцям через високу вартість лікування за відсутності страховки доводиться відкладати медичне обслуговування. Лікування тяжкохворих із пневмонією, згідно з даними Фонду сім’ї Кайзер, коштує 20 тис. дол. Утім, бувають рахунки й вагоміші: одній американці виставили рахунок за лікування коронавірусу в легкій формі майже на 35 тис. дол. (973 тис. грн).
Оцінити справедливість сум, які виділяються на лікування українців, складно. Наша медицина очевидно не дотягує до зарубіжної. Та й говорити про статті витрат складно, позаяк на рівні держави ще розробляють єдиний протокол для лікування хворих на коронавірус. Вінницька область, утім, вже має свій – офіційно затверджений і такий, що базується на досвіді інших країн.
Якщо подивитися на заяви лікарів і пацієнтів про те, чим же лікують коронавірус, то це переважно противірусні та протималярійні засоби. Специфічного лікування хвороби ще немає.
Противірусний “Рибавірин” коштує від 130 до 230 грн. Українські та італійські лікарні також активно застосовують у лікуванні протималярійний “Плаквеніл” (635 грн за пачку). Він блокує рецептори, через які вірус проникає в легені.
Серед препаратів, які могли б допомогти, у КНР називали “Арбідол”, який розробили ще півстоліття тому в радянському Інституті фармакології. Але в його ефективності є серйозні сумніви, тож ВООЗ не перераховує його в рекомендаціях з лікування грипу. Ціна на упаковку варіюється від 70 до 100 грн.
А ось інші ліки, особливо імуномодулятори, є дорожчими. Ціна на “Інтерферон” може сягати 9 тис. грн. “Лопінавір” – 2 тис. грн.
Звичайно, усе залежить від дозувань препаратів, які пропишуть лікарі. Але потрібно, крім медикаментів, врахувати вартість катетерів, а також те, що лікарі використовують маски, комбінезони, окуляри і рукавички, які необхідно утилізувати після кожного огляду. Крім того, необхідні вітаміни та жарознижувальні. Також на суму впливає оплата харчування. Тож “цінник” на одного пацієнта теоретично дійсно може доходити до 1,5 тис. грн.
Але, незважаючи на держфінансування, українцям все одно доводиться оплачувати частину лікування самостійно.
Скільки доведеться доплатити
Екс-голова МОЗ Зоряна Скалецька говорила: ліки не є специфічними або складними для поставки і в установах присутні. Але пацієнт Одеської міської інфекційної лікарні Шахін Асадов розповідає, що майже 25 тис. грн йому довелося витратити тільки протягом перших 2 днів госпіталізації. Він заплатив за халати для медпрацівників і ліки, причому не купував їх особисто, а просто віддав гроші медикам.
Українець Вадим під ніком “Оптиміст” у Facebook пролежав у цій самій лікарні три тижні. За його словами, у нього одразу зажадали заплатити за тест на коронавірус 500 грн. Чоловік знав, що тести повинні бути безкоштовними, і не став цього робити. Тим не менше зі своєї кишені довелося віддати на лікування близько 1300 грн, позаяк препаратів йому практично не давали. Ліки, які він придбав, пацієнт не називає, пояснюючи це тим, що він не в праві їх рекламувати та коментувати.112.ua
Утім, якщо пояснити відсутність препаратів у лікарнях можна підвищеним попитом (з такою ситуацією зіткнулася не тільки Україна, а й інші країни світу), то не зовсім зрозуміло, чому одесита змусили придбати рукавички, пластирі, катетери, шприци і пробірки майже на 400 грн. Адже вони точно повинні бути в наявності в лікарні.112.ua
Халатів, масок і бахіл, за його словами, купувати не вимагали. Засобів індивідуального захисту в пацієнта так і не було, поки Вадим не почав відеоблог у соцмережі. Після розголосу, за його словами, ставлення змінилося.112.ua
Депутат Сергій Шахов, який уже вилікувався від коронавірусу в Олександрівській клінічній лікарні, розповів 112.ua, що витратив зі своєї кишені більше – близько 2000 грн. За свій рахунок серед іншого купував “Плаквеніл” – через коронавірус у нього почалася пневмонія.
А ось його колега по цеху Сергій Вельможний, який лікувався в тій самій лікарні, розповідає: придбати довелося тільки вітамін С для крапельниць. І те, пізніше виявилося, що він був у наявності. Лікувався Вельможний “Парацетамолом”, який медики теж надали, і ні за що більше не платив. Пневмонії в нього не було.
Киянин Павло Пуськов також розповів, що за весь час перебування в медустанові придбав тільки катетер.
Не все було так райдужно для Олександра з Чернівців, який першим вилікувався. За його словами, лікування було платним приблизно на 70%. У перший тиждень його сім’я самостійно купувала все необхідне, і тільки після цього фінансово втрутився медзаклад, але не до кінця. За якими критеріями в установах виявляють такий вибірковий підхід до госпіталізованих – невідомо.
Наявність у боксах рушників, туалетного папера, столових приладів і води часто теж є проблемою самого пацієнта.
Деяких громадян з підозрою на коронавірус направляють на самоізоляцію – переважно з легкою формою хвороби. Єлизавета Романчук, яка лежала в київській Олександрівській лікарні, перейшла на самоізоляцію, позаяк не отримала жодних засобів захисту, включаючи бахіли, і не дочекалася візиту лікаря протягом двох днів. Романчук розповіла нам, що після виписки в неї кілька днів температура піднімалася до 37.4, але таблетки не знадобилися. Хіба що від головного болю, які в неї вже придбано.
На самоізоляції залишився і Максим Головкін, який став першою в Одеській області людиною з підтвердженим діагнозом Covid-19. У нього взяли мазок 14 березня і запропонували або залишатися в лікарні, або перебувати вдома. Українець вважає, що для його здоров’я безпечніше вирушити додому, тож йому виписали препаратів на 40 тис. грн.
“Придбав два антибіотики і таблетки від кашлю – все до 250 грн. Потім радили ще якийсь імуностимулятор, одна ампула якого коштує 8 тис. Лікування виходило на суму близько 35-40 тис. Але я його не брав, тому що він міг дати побічний ефект, пов’язаний з іншою проблемою з моїм здоров’ям”, – розповідає Головкін 112.ua.
Результат за мазком пацієнта прийшов тільки 25 березня, і досі він чекає на повторний тест.
Що робити, якщо лікарня потребує грошей
Як уже згадувалося, лікування в державних клініках є безкоштовним. Лікарня повинна бути забезпечена всіма необхідними медикаментами і виробами. Їхня відсутність – проблема не лікарів, а керівництва установи. Часто лікарям доводиться просити пацієнтів придбати щось за свій рахунок, позаяк держава покриває витратні матеріали низької якості. Юристи радять не нарікати на медпрацівників.
“Зрозуміло, що оплати в конвертах можуть бути, оскільки фінансово лікарів, медсестер у нашій країні не цінують. Зарплата лікаря вищої категорії – 7 тис. грн. Чи є якісь докази такої оплати поза каси, наприклад, відео- або аудіозапис? Поки ми їх не маємо, не варто принижувати лікаря”, – каже адвокат Ростислав Кравець.
За його словами, найчастіше справа все-таки в недофінансуванні установ. Про це говорить і виконувачка обов’язків директора департаменту охорони здоров’я Одеської облдержадміністрації Оксана Рокунець-Сорочан. За її словами, левова частка допомоги припадає на волонтерів.
Кравець вважає це великим провалом медреформи.
“На жаль, “реформатори” доводять будь-яку галузь, якою займаються, до повного колапсу. Це було і з судовою, і з правоохоронною, і з медичною реформою. Немає протоколів лікування, самих лікарів, та й розуміння того, що робити далі”, – говорить він.
“За Конституцією у всіх є право на отримання безкоштовної медичної допомоги в державних установах. Але медреформа звузила це право до визначеного обсягу допомоги, конкретних її видів і до визначеного переліку медикаментів. Крім того, в жодних нормативних актах поки що спеціально не передбачено витрати на лікування коронавірусом. Теоретично я можу прийти у лікарню і просити, щоб мене лікували безкоштовно, а інакше – звертатися в правоохоронні органи. Але закони в нашій країні діють вибірково. При відмові від безкоштовного лікування я б адресував судові позови державі”, – каже адвокат з медичних питань Максим Баришніков.
Одесит Вадим розповідає, що якраз готує позови, в тому числі за нецільове використання бюджетних коштів. Він сподівається, що будуть розглядатися питання “благодійних” внесків і придбання ліків за свої гроші. У планах – пошук адвоката.
Кандидат юридичних наук і громадський діяч Сергій Войченко також не вірить у можливість компенсації від держави. Він розповідає, що такі випадки – швидше, виняток, ніж правило.
“Варто очікувати компенсацію від держави? В цьому випадку, швидше за все, – ні. Жодна лікарня офіційно не підтвердить, що у них немає ліків, що вас змушують самостійно оплачувати лікування. Тому громадяни залишаються один на один зі своєю хворобою. Дійсно, законом передбачено безкоштовне лікування, але за фактом цього немає”, – погоджується він.
Правда, Кравець все ж бачить механізм часткового відшкодування витрат за лікування. Останніми законами була передбачена податкова знижка, в тому числі на закупівлю медикаментів у рахунок сплати прибуткового податку. Держава раніше так компенсувала витрати за навчання, наприклад, у вишах. Юрист радить людям збирати всі чеки, що підтверджують придбання медикаментів та оплату перебування в лікарні, а також письмові призначення лікарів, і надати їх у Податкову інспекцію.
Він підкреслює: поки не зрозуміло, яким саме чином це буде працювати і як громадянам будуть відшкодовувати лікування. Можливо, через півроку ми зіткнемося з проблемою, коли держава під різними приводами відмовлятиметься це робити.
Чи може страхова відшкодувати витрати на лікування
Здавалося б, усе просто: якщо ваше здоров’я застраховано, компанія повинна оплатити лікування від хвороби. У США дійсно дуже багато вирішує страховка, але в Україні все не так просто.
Користувачка Facebook Катерина Кухар написала про те, що в її знайомого піднялася температура до 38 градусів, а лікар приватної клініки відмовився приїхати на виклик. У страховій же клієнтові пояснили, що випадок, можливо, належить до пандемії, а отже, це не компетенція компанії. Цей пост обурив соцмережі. Чи законними є дії клініки і страхової?
Як ми вже згадували, приватні клініки дійсно мають право відмовити в консультації. Нині попит на приватних лікарів підвищено. Марина Авдєєва, одна із засновників “Арсенал Страхування”, розповідає, що до неї звертаються навіть ті громадяни, з якими страховий договір не підписано, і просять за окрему плату викликати лікаря. Їй доводиться відмовлятися, позаяк це може “подовжити чергу” для застрахованих.
Переважно страховка діє до того, як буде поставлено діагноз про коронавірус. Оскільки 11 березня ВООЗ визнала ситуацію з Covid-19 пандемією, а за нашим законодавством вона вважається форс-мажором, це не страховий випадок. По суті, у страхових є всі законні обставини, щоб відмовити у виплаті. Про це стверджують у Нацкомфінпослуг. Інакше лікування від коронавірусу покривалося б точно так само, як і від будь-якої вірусної інфекції.
“У нас приватна страхова медицина перебуває в зародковому стані. Якщо б держава протягом останніх 15-20 років прислухалася до фахівців у сфері медичного права та запровадила життєздатну систему приватного медичного страхування не тільки для окремих страховиків, то можна було б внести до загального переліку хвороб, лікування яких покривається страховкою, такі віруси”, – ділиться думкою Баришніков.
Щоб упевнитися в тому, чи стане страхова надавати вам допомогу в разі хвороби, необхідно перевірити розділ “Виключення із страхових випадків” у вашому договорі. Деякі компанії можуть також відмовитися допомагати тим, хто подорожує до країн з коронавірусом.
“Загального висновку зробити не можна: все залежить від конкретного договору страхування. Потрібно перевіряти, чи передбачено у вашому випадку відшкодування хоча б за ліки. Перебування ж у державній лікарні – і так безкоштовне”, – каже Ростислав Кравець.
Страхові можуть забезпечити хворого ліками, яких не буде в лікарні, і взагалі вести клієнта після його госпіталізації. Якщо це передбачено вашою компанією, при купівлі препарату попросіть крім касового чека ще й товарний чек або квитанцію. Ці документи потрібно надати в страхову разом із заявою на отримання компенсації. Якщо людина придбає ліки самостійно, без призначення лікаря, гроші їй не відшкодують.
Тестування на вірус у приватній клініці навряд чи відшкодують, позаяк для його проходження необхідно домогтися направлення від лікарів дежлікарень. Вони виписують їх далеко не кожному, у кого виявлено симптоми.
Користувачі соцмереж називають серед компаній, які не готові надати допомогу, такі: One Click, “Оберіг”, “ЄКТА”, “Інтер-Плюс”.
“Після встановлення діагнозу компанія “Альфа Страхування” не покриває витрати на лікування (в тому числі на медикаменти) коронавірусної інфекції”, – розповіли нам у компанії.
Категоричне “ні” відповіли і в компанії “Уніка”. Там пояснюють, що коронавірус є “особливо небезпечним випадком”, і в разі страхування здоров’я відшкодування за коронавірусну хворобу надаватися не будуть.
Зневірятися в будь-якому разі не варто. Єлизавету Романчук поклали в одну палату з, імовірно, хворою на грип. Романчук побажала ізолюватися в платній палаті. Чіткого діагнозу “коронавірусу” вона так і не отримала, тож витрати відшкодувала її страхова.
Утім, навіть якщо їхні страхові займаються і випадками Covid-19, багато хто з громадян не зможуть скористатися страховками навіть для оплати медикаментів, позаяк вони зазнали скорочення на роботі. Нині впроваджуються додаткові послуги страхування, до яких можна придивитися. Деякі невеликі компанії ввели страховку на випадок діагностики хвороби. Вони не заплатять за госпіталізацію, але здійснюють виплату в разі встановлення діагнозу.
“У нас є три програми. За щомісячного страхового платежу на 500 грн можна отримати 3500 грн, якщо вам діагностують хворобу. У випадку пневмонії сума зросте до 6000 грн. Є також програма за щомісячного платежу на 1000 та 2000 грн. За найбільшого щомісячного платежу і діагностики коронавірусу можна отримати 24 тис. грн. Подібну страховку можна оформити онлайн на сайті, щоб не їздити в офіс”, – розповідає співробітниця компанії.
Якщо грошей на щомісячні внески немає, залишається надія на Державний фонд страхування. Представники фонду обіцяють оплачувати лікарняні, що дозволить хоча б частково відшкодувати витрати.
“Але знову ж таки для цього необхідні документи, які підтверджують хворобу. Хто їх буде видавати? Вірусологи зайняті іншим, крім як оформленням паперів для осіб, які не хворі. Крім того, щоб отримати виплату, необхідно платити податки, а робить це далеко не кожен українець”, – додає Баришніков.
Нині за межею бідності перебуває щочетвертий українець. Чи вистачить у громадян, і особливо у пенсіонерів, грошей докупити всі необхідні препарати, коли ліжка буде заповнено? Питання риторичне.