Принаймні, у світі напруження не вщухає. Ми дізнавалися, чи існує специфічне лікування від омікрону та як не наражати себе та близьких на небезпеку
На днях стало відомо, що українець, який з ОАЄ привіз омікрон у країну, видужав. Добра новина, але фахівці стверджують, що зараз в Україні – вже має бути далеко не один хворий на новий штам. Тим часом в усьому світі вживаються безпрецедентні заходи для боротьби з новим варіантом COVID-19, який, одначе, наразі подається, як «легкий».
Всесвітня організація охорони здоров’я закликала людей скасувати деякі зі своїх планів на новорічні відпустки. «Скасована подія краще, ніж скасоване життя», – видав «чорний жарт» глава ВООЗ Тедрос Гебреєсус, додавши, що наразі потрібно приймати «важкі рішення».
Тим часом Білий дім оприлюднив багатомільярдний план битви з омікроном у США, який передбачає, зокрема, півмільярда безкоштовних домашніх тестів та підтримку переповнених лікарень, аж до залучення армії.
Ряд країн, включаючи Францію та Німеччину, посилили карантинні заходи та ввели обмеження на поїздки, щоб призупинити поширення нового варіанту COVID-19. Нідерланди запровадили жорсткий карантин на Різдво. Скасовані новорічні святкування на лондонській Трафальгарській площі, а королева Єлізавета ІІ скасувала освячену століттями традицію – різдвяний обід.
У Німеччині зазначають, що катастрофу може спровокувати навіть не переповненість лікарень, а нестача робочих рук, якщо люди почнуть «підхоплювати» омікрон масово – і тоді просто не буде кому пекти хліб і сидіти за кермом автотранспорту.
Аналітики з Британії дійшли висновку, що в разі відсутності жорстких заходів країну з населенням 67,2 млн. людей чекає до 6 тисяч смертей від нового штаму коронавірусу щоденно. Науковці із Канади вже говорять, що треба перестати видавати бажане за дійсне: «Навіть ранні дані говорять про те, що омікрон може викликати тяжкий перебіг хвороби».
А що Україна на такому тлі? Ми запитали фахівців, як уберегтися від нового штаму COVID-19 і чи вже відомо, як його лікувати?
Оцінити свої ризики і берегтися
Експерт Української медичної експертної спільноти (УМЕС), епідеміолог Анатолій Анчишкін вважає, що з’ясувати остаточно, наскільки небезпечний новий варіант короновірусу – це питання буквально кількох наступних тижнів. Останні дослідження у Британії суперечать тому, що ми знаємо про перебіг хвороби у Південній Африці – виявляється, не такий вже омікрон й «добрий». Тобто є сумніви щодо серйозності захворювання омікроном.
– На сьогодні чітко відомо лише те, що поширюється омікрон швидше і щеплені мають ймовірність захворіти. Але ключовим є інше – наскільки серйозним може бути перебіг хвороби. Якщо ми цього поки не знаємо, це змушує змінити поведінку, – каже експерт. – Відомий американський імунолог та інфекціоніст Ентоні Фаучі прогнозує рекордний рівень смертності від омікрону. Я думаю, не варто публічно висловлювати такі припущення, людям потрібно інше – оцінка ризиків і конкретні рекомендації.
Інший відомий американський професор Роберт Вахтер каже, що треба оцінити дві речі: свій імунний статус і особистий ризик.
Якщо коротко, людина, яка тричі щеплена та ще й перехворіла має найвищий імунний захист. Якщо не хворіла і не щеплена – найнижчий. Для вираховування особистого ризику медик пропонує враховувати вік людини, супутні захворювання, її активності (наскільки часто вона користуєтеся, скажімо, громадським транспортом, буває у людних місцях, у приміщеннях, які недостатньо провітрюються, наскільки важливим для неї є відвідування кінотеатрів і візити до різних родичів), кількість випадків COVID-19 у регіоні (зараз, слава Богу, у нас суттєве зниження – побачимо, що буде далі). Потім – взяти до уваги рівень зниження ризику різними діями: чи використовує людина маску, чи правильно її носить тощо. І – рівень імунітету, про який ми вже говорили.
Тобто, що безпечно для здорової 30-річної людини, може виявитися дуже небезпечним для літніх. Так, ми всі втомилися – втомилися жити таким «убогим життям». Так, більшість випадків з варіантом омікроном будуть легкими. Але можливі важкі й смертельні випадки – особливо серед людей з груп ризику. А ще – невідомо, який відсоток людей отримають так званий long Covid (перебіг хвороби, який розтягаються на невизначено довгий час. – Ред). Тому намагайтеся залишатися в безпеці, поки загроза не зникне, підкреслює Роберт Вахтер.
– А від себе я хотів би додати такі рекомендації на ці три-чотири тижні, -підсумовує Анатолій Анчишкін. – Групі ризику – особам із супутніми захворюваннями або вік 60+: уникати магазинів, аптек, транспорту тощо. Гості/відвідувачі виключаються, навіть із негативним ПЛР-тестом: вчора він може бути негативний, а сьогодні вже позитивний. Терміново прищепитися, а буде можливість – то зробити собі бустер.
Протокол лікування – такий, як і раніше. Чекаємо ліків
– Окремого протоколу для лікування омікрону не існує, як не було окремого протоколу і для дельти, і для інших штамів – коронавірус він і є коронавірус. Лікування залежить від того, як протікає захворювання, – розповідає Cвітлана Гук, лікар-пульмонолог, керівник Центру респіраторної медицини та алергології клінічної лікарні «Феофанія». – Ми намагаємося якнайшвидше застосовувати противовірусні препарати, особливо це стосується пацієнтів із груп ризику. Застосування їх на ранніх стадіях значно полегшує перебіг хвороби. Як і вакцинація забезпечує більш легкий перебіг COVID-19. Тільки ці противірусні препарати мають призначатися бажано у перші 5 днів з початку хвороби. Мова йде про ті препарати, які уже є у протоколі лікування коронавірусу, і які застосовуються в стаціонарі внутрішньовенно і під наглядом лікарів. Найскладніше для мене було саме «спіймати» людину на цих перших декількох днях з початку захворювання, адже зазвичай народ звертається до лікарів, коли вже починаються якісь ускладнення.
Лікарка каже, якщо омікрон справді більш заразний, але виявиться менш патогенним і не буде призводити до дихальної недостатності, ураження легень – це обнадіює.
– …Хоча ми поки не знаємо, як він буде себе «поводити» з людьми, які відносяться до груп ризику, – підкреслює фахівець.
Стосовно «поки посидіти вдома» літнім людям, у Світлани Гук – інша думка:
– Радити їм самоізолюватися я б не стала. Хто може підрахувати стрес від того, що люди сидітимуть вдома і читатимуть погані новини? Треба одягти правильно масочку й піти, якщо треба, в магазин, але не в час пік, а коли там майже нікого немає. Тому що загальний настрій, рухливість і максимальне збереження свого ритму життя – це теж профілактика важких ускладнень, а людина в стресі й пригнічена може захворіти навіть від якоїсь дурниці. Краще б люди з групи ризику вакцинувалися.
– Ми поки на 100 відсотків не знаємо, як він буде себе поводити. Може, потім виявиться, що він дає якісь ускладнення, про які ми не знаємо зараз. Тому нам треба й надалі дотримуватися всіх протиепідемічних заходів. І знову ж таки – вакцинуватися, незважаючи на те, омікрон це, дельта або інший штам. Ковід нікуди не дівся, і він може привести до тяжких захворювань і летальних випадків. Але, я впевнений, з’являться нові ліки, люди вакцинуються, і ми якось вийдемо з цієї біди.
В Києві та області поки що – грип…Чи це омікрон під грип «маскується»?
Чи готова наша «сімейна медицина» до зустрічі з омікроном і взагалі, як зараз справи з захворюваннями на коронавірус?
Головний лікар Васильківського центру первинної медико-санітарної допомоги (Київська область) Ярослава Августинович розповіла, що ковіду поменшало, а грипу – побільшало.
– Чи готові ми до зустрічі з омікроном? Сподіваюся, так, бо за ці два роки ми здобули безцінний досвід. Важливо, що у нас вистачає засобів індивідуального захисту, є чим робити ПЛР-тести, є чим оперативно відвозити їх до обласної лабораторії, а у лікарнях, наскільки мені відомо, достатньо місць і вони забезпечені киснем, – каже лікар. – Загалом же зараз кількість ковідних випадків значно зменшилася. Більше – хворих на сезонні респіраторні інфекції, грип. Це показують негативні ПЛР-тести, які ми робимо хворим. Але розслаблятися я не раджу. Так, усім хочеться свята, ялинки, якихось корпоративів – і багато хто вже повернувся до життя, яке було два роки тому. Та поки ми достеменно не знаємо, що собою насправді являє омікрон, треба бути обережними.
Марина Краснікова, сімейний лікар з Києва, підтверджує, що зараз у столиці ходять різні штами грипу, і хворіють на нього більше людей, ніж минулого року. Хоча і ковід нікуди не дівся.
Втім, деякі медики стверджують, що за своїми проявами новий варіант коронавірусу найбільше нагадує грип – пацієнти скаржаться на високу температуру, ломоту та сухий кашель. Як не переплутати омікрон з грипом?
– Існують комбіновані тести на грип та COVID-19, які можна купити в аптеці або зробити в лабораторії, – розповідає Марина Краснікова. – До того ж ковід може протікати в легкій формі, а от грип – ні. Для грипу взагалі не притаманна стерта картина симптомів, це завжди гостре протікання захворювання. Що стосується омікрону – ми вже маємо певний досвід боротьби з коронавірусом і більш озброєні. Будемо сподіватися, що цей штам виявиться легше у протистоянні з ним, ніж дельта. Але поки що є факт: омікрон набагато заразніший, і щоб не наражати себе та інших на небезпеку, потрібно ретельно додержуватися усіх необхідних правил. Якщо захворіли, щоб не заразити «пів міста», не треба їхати за тим же лікарняним до сімейного лікаря – ці питання зараз можна вирішити дистанційно. Якщо потрібно зробити лабораторний тест – будь ласка, одягайте правильно маску, дотримуйтеся прийнятих гігієнічних норм. Тоді навіть інфікована людина представлятиме мінімальний ризик для навколишных.