Кажуть, що нема грошей!
Чим було характерне закарпатське державне телебачення і чим воно відрізнялося від інших регіональних телебачень? Тим, що у нас було ряд програм мовами національних меншин – угорською, німецькою, словацькою, румунською і навіть ромською.
Чому це було важливо? Звичайно, що переважна більшість представників нацменшин розуміє українську і могла спокійно брати новини з інших україномовних джерел, або тих таки інтернет-видань чи газет, які виходили мовами нацменшин.
Але тут справа була в іншому. На телебаченні ці програми не так подавали новини загальні, як транслювали сюжети із життя представників нацменшин, показували їхню самобутню культуру та традиції.
На колишньому телебаченні ТИСА таких програм було багато. Більше того, у нас проводився міжнародний фестиваль телевізійних програм нацменшин.
Після реформування регіоанльних держтелераіокомпаній у суспільне мовлення все раптом припинилося. Почалося масове скорочення персоналу, а заодно і скоротили програми мовами нацменшин.
Угорці від цього постраждали найменше, бо державна політика Угорщини не може допустити зменшення інформаційного мовлення своєю мовою. Угорці домовилися про купівлю акцій обласного телеканалу 21-й канал і фактично весь колектив угорської редакції обласного телебачення перейшов туди.
Голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль критично висловлювався щодо скорочення програм нацменшин і зовсім недавно навіть зробив злий допис через те, що відповідь з Національної суспільної телерадіомовної компанії про відсутність коштів є недолугою. Керівник НСТУ Зураб Аласанія пояснив, що наразі Суспільне телебачення недофінансоване на 45%, тому поки про редакції нацменшин не можуть функціонувати. Це розсердило Москаля і він написав: “Пояснити ці речі
недофінансуванням можна було б, якби керівництво НСТУ не призначало собі астрономічні зарплати й премії (по кількасот тисяч гривень щомісяця), а колектив товариства не звинувачував своє начальство у страшних зловживаннях із фінансами, в тому числі благодійними коштами, що надходять із-за кордону”.
А вже вчора закарпатська редакція Суспільного поширила прес-реліз, у якому доволі пафосно розповіла, що ситуація налагоджується і програми мовами нацменшин таки будуть виходити:
За підтримки проекту Агентства США з міжнародного розвитку “Зміцнення громадської довіри” (UCBI II) триває тендерна процедура закупівлі телевізійного обладнання для роботи угорської редакції UA: ЗАКАРПАТТЯ.
Тренерка проекту UCBI II Маніша Еріал обговорила з командою журналістів UA: ЗАКАРПАТТЯ стратегію збільшення кількості проектів для угорської національної меншини.
“Ми разом визначили напрями, які може висвітлювати програма “Горизонт”, критерії підбору героїв та історій, попередню структуру проекту. Також обговорили зміст і концепцію програми “Ethno vision”, яку виготовляють спільно всі наші редакції національних меншин. Цей проект розповідає про їхнє життя для україномовного глядача”, — каже продюсер UA: ЗАКАРПАТТЯ Євген Тичина.
У прес-релізі також було згадано, що, до прикладу, в угорській редакції було 8 вакантних посад і наразі з них заповнені лише три. Мова вже йде про те, що не вистачає кадрів. Тобто, колишній колектив не вдалося втримати і люди пішли на інший телеканал і тепер утворився вакуум з працівників угорської редакції.
Тим не менше, керівництво каналу стверджує, що зовсім скоро все поміняється. Ставка робиться на якість програм. Очікується закупівля нової техніки, на що вже оголошено тендер. І вже незабаром буде повністю відновлено новини угорською мовою і навіть буде створено ток-шоу “Тема тижня”, яке також буде йти угорською мовою.
Нагадаємо, нині в ефірі телеканалу щопонеділка о 21:20 виходить телепрограма ромською мовою “Романо джівіпен”, щосереди о той же час виходить програма німецькою мовою “На власні очі”, у четвер “Словацькі погляди”, а у п’ятницю російські “Дзеркала часу”. Окрім того, щосуботи о 21:00 — “Русинська родина” й у неділю о 21:30 “Телекур’єр румунів”.