Відчуваєте депресію, непевність, страх у зв’язку з епідемією та надзвичайною ситуацією? Добре, ось те, що ви можете робити прямо зараз: пошити, носити самим і поширювати інформацію про маски настільки масово, наскільки можете. Цей метод спрацював у Чехії, чому б не використати його і в Україні?
Ми дуже поважаємо Уляну Супрун, але, на нашу думку, її меседж з нещодавнього інтерв’ю про те, що носити маски всім необов’язково, є хибним. Наша точка зору – навіть саморобні маски потрібно носити якомога більшій кількості людей, в ідеалі – всім. Чому навіть саморобні? Тому що а) саморобна маска надає хоч якийсь захист, б) промислово вироблених масок зараз не знайти і в) хірургічні маски та маски покращеного захисту типу N95 більше потрібні медичному персоналу та всім тим, хто на першій лінії боротьби.
Оновлено, №1: можна довго сперечатися, про те наскільки саморобна маска може вас захистити. Однак, важливо врахувати інший момент: якщо ви вже хворієте(часто навіть про це не знаючи), і носите навіть саморобну маску, то ви суттєво зменшуєте шанси заразити інших.
Оновлено, №2: дякуємо Уляні Супрун, яка у своїй критиці звернула увагу на помилку оригінального автора допису, який ми перекладали у цьому матеріалі. Справді, не всі з 34 наукових публікацій, про які йдеться нижче, підтверджують ефективність масок.
Чеські парламентарі у своїх різноманітних масках
Нижче наводимо аргументи, чому маски – це важливо, від Джеремі Говарда, якого ви вже знаєте – він відомий у світі науковець даних та автор дуже популярного маніфесту про необхідність зміни поведінки під час пандемії, викликаної новим коронавірусом (наш переклад вже прочитали більше ста тисяч людей).
- Чехія за десять днів перейшла від нуля до практично поголовного носіння саморобних масок. Чому це важливо, дивіться на відео (ми звертаємося до читачів, чи хтось візьметься за переклад субтитрів? Будемо дуже вдячні – Редакція). Інше вірусне в усіх відношеннях відео з Чехії стало фактично стартом їхньої успішної кампанії, яка переконала людей носити маски.
- Усі відомі нам країни, які на сьогодні успішно стримують поширення вірусу, застосували кожен з таких чотирьох заходів: 1. Масове тестування, навіть без симптомів 2. Активний пошук контактів інфікованих 3. Карантин для інфікованих 4. Маски для всіх.
- Чи є в цьому сенс, з наукової точки зору? Так, маски (навіть саморобні) серйозно зменшують поширення COVID-19! Список з 34 наукових публікацій,
які це підтверджують.(лише у частині з цих публікацій йдеться про позитивний ефект масок, див. оновлення №2 вище – редакція ) - Маска не лише захищають людину, що її носить. Вона захищає тих, з ким він контактує!
- Хочете прочитати деталі кампанії, яку провели чехи (і, можливо, повторити елементи у нас)? За цим посиланням, будь ласка.
- У більшості випадків людям не потрібні маски серйозного захисту (крім медичних працівників, яким потрібні респіраторні маски типу n95). Більшості людей достатньо щільно закрити носа і рота та використовувати окуляри.
- Багато звичайних матеріалів, складених удвічі або більше, надають необхідний захист (Кембрідж, дослідження). Так, вони не здатні повністю затримати вірус, але надають суттєву допомогу вашій імунній системі, тому що зменшують його кількість на початку проникнення в організм.
- Звичайні матеріали, з яких можна виготовити маски (навіть бавовняна тканина) допомагають зупинити два з трьох найбільш суттєвих способів передачі вірусу – через аерозольні краплинки та через фізичний контакт.
- Дослідження Оксфордського університету говорить, що навіть у шпиталях для медиків дуже корисними можуть бути вже навіть хірургічні маски (звичайно, чим сильніше захист для медиків, тим краще). Справа в тому, що супер-захист необхідний головним чином у випадках окремих процедур, які генерують аерозолі.
- В Чехії дефіцит масок для людей був подоланий за тиждень за допомогою саморобного виготовлення у домашніх умовах. Люди робили “масочні дерева”, де бажаючі могли взяти собі маску. Через декілька днів маски були всюди – на телебаченні, в транспорті і на пам’ятниках (як реклама носіння, звичайно).
- Уточнення: ще одне дослідження показує, що навіть для промислових масок ви можете робити дезінфекцію, перетворюючи їх на багаторазові (див. таблиця 2 з дослідження, допомагає прогрівання при темп. 70 градусів, обробка парою, та УФ-світлом. Навпаки, шкідливими для масок є спирт, та хлорний розчин. Вони знижують їх ефективність). Для саморобних масок ви можете дуже ретельно випрати їх з милом у гарячій воді, або зробити нові.
- Способів зробити маску дуже багато, є безліч інструкцій онлайн. Говард створив вікі, де збирає різні методи (англ.). Відео на чеській мові, як зробити маску, навіть не використовуючи шиття.
- Поширюйте інформацію. Зробіть селфі зі своєю маскою, розмістіть в соцмережі. Використовуйте будь який з тегів #Masks4All. #МаскаДляКожного, або свій власний.
Елегантна Зузана Капутова, президент сусідньої Словаччини
Ми закликаємо всіх – не має значення, скільки у вас підписників у соцмережах – розпочати флеш-моб і на своєму прикладі показати, що маски – це не соромно, маски – це красиво і відповідально! Джерело