Нещодавно у мережі «Фейсбук» з’явився допис ужгородки Вікторії Глушко про можливе одержання неправомірної матеріальної вигоди одним із лікарів Обласного Центру нейрохірургії та неврології, що знаходиться в Ужгороді упритул до обласної лікарні імені Новака. Жінка скаржилася, що лікар вів прийом поза офіційною проплатою та спілкувався телефоном під час огляду. Ми вирішили зв’язатися з пані Вікторією, Центром нейрохірургії та неврології і дослідити, чому у неприбутковому комунальному підприємстві надаються платні послуги.

Бізнес на хворих та на державі, або що коїться у Обласному Центрі нейрохірургії та неврології

Зв’язавшись телефоном із Вікторією Глушко, ми з’ясували, що інцидент мав місце у четвер 3 грудня. Саме тоді жінка з сином прийшла на прийом у Центр у кабінет УЗД до лікаря В. Миговича. Пані Вікторія пригадує, що мала погане самопочуття через головокружіння. Тому стояти у черзі, попри яку молодий лікар проводив «своїх» пацієнтів, було вкрай важко і фізично і морально. Зокрема, пані Вікторія стверджує, що перед нею завели близько 4-х пацієнтів, які розраховувалися готівкою на місці безпосередньо з лікарем. Хоча їй виписали у реєстратурі квитанцію на 300 грн, яку вона оплатила з комісією у банку.

 «Як на вашу думку , чи можливий «калим» у державній установі на державному обладнанні??? Практика підтверджує: «Так!» Обминаючи офіційну чергу запису пацієнтів у реєстратурі лікар приймає приватних клієнтів зі своїх записів – своєї черги… За годину прийому лікар УЗД нейрохірургічного відділення, що у будівлі обласної лікарні, Мигович В. В. обстежив 5 пацієнтів , 4 з них (приват в кишеню) поза чергу реєстрації в реєстратурі- на рахунок медзакладу пройшла лише одна проплата… ( прейскурант додається, до речі, погоджені облрадою) на зауваження працівника реєстратури лікар не реагує, а обстежує своїх пацієнтів… Виходить, зустрічає, заводить до кабінету, обстежує – і в кишеню)))і так цілих 5 років) Про якість свого обстеження сказати нічого не можу, адже під час огляду лікар вів бесіду по телефону, окрім того попередив , що не в гуморі, а це впливає на якість обстеження((( Звісно, про яку якість йдеться, якщо кошти не в його кишені , а на рахунку закладу… А як же Клятва лікаря??? Мабуть, Мигович В. В. за свої молоді роки, ухопив Бога за бороду, раз дозволяє собі виявляти таку вкрай непорядність… У такої людини звання «Лікар» не на першому місці, а шкода… Шкода тих медиків, які на Передовій, але за рахунок таких псевдомедиків їхній авторитет знищується))) Ось така математика(((”, – написала у групі «Ужгород» у Facebook Вікторія Глушко.

Бізнес на хворих та на державі, або що коїться у Обласному Центрі нейрохірургії та неврології

Для об’єктивності з проханням прокоментувати цей випадок ми зв’язалися з адміністрацією Обласного Центру Нейрохірургії та неврології. Представник Центру Олег Лукач пояснив нам, що така ситуація могла виникнути через те, що у їхньому закладі у першу чергу лікують і обстежують стаціонарних хворих. І, що, можливо, жінка трохи змушена була почекати через це. Однак, пані Вікторія каже, що окрім стаціонарних хворих, яких протягом її очікування, справді завозили для обстеження у лікарняному кріслі, пройшли і пацієнти, про яких вона написала.

Про лікаря В. Миговича, Олег Лукач повідомив, що він — висококласний спеціаліст і що до нього охоче йдуть пацієнти…

Загалом же наш дзвінок і запитання, чому у некомерційному медзакладі з пацієнтів беруть гроші, збентежив пана Лукача і він намагався нам радити, що про таку ситуацію не варто писати, бо, мовляв, вона навіть не заслуговує на увагу. Відтак порадив нам зв’язатися з директором центру Смоланкою Андрієм — сином Володимира Смоланки, ректора Ужгородського національного університету, який неофіційно керує цією устновою. До речі, окрім Андрія, разом з Володмиром Смоланкою тут же працює і його молодший син Володимир. Також на сайті установи помилково вказано, що директором центру є Химич Володимир Юрійович. До речі серед персоналу Центру на цьому ж офіційному сайті немає  лікаря Миговича. Виявляється, тут також надають безкоштовні онлайн-консультації професора Володимира Смоланки. Однак, останні з таких консультацій надавалися близько двох років тому, а на деякі пацієнти так і не отримали відповіді…

Бізнес на хворих та на державі, або що коїться у Обласному Центрі нейрохірургії та неврології

Ми також з’ясували, що Обласний Центр Нейрохірургії та неврології є некомерційним комунальним підприємством обласної ради. Також дізналися, що є обласна цільова програма підтримки діяльності цього КНП. Разом з тим, ми отримали інформацію, що Управління спільною власністю територіальних громад Закарпатської області на лист КНП Обласний Центр нейрохірургії та неврології від 7 квітня 2020 року про затвердження тарифів на платні послуги повідомило, що наразі не є можливим перевірити правильність і обґрунтованість цих тарифів на медпослуги та включити їх до складу прямих та непрямих витрат через відсутність детальних розрахунків.

На сайті Центру згадані тарифи все ж є. Кажуть, їх у обхід рішенню Управління спільною власністю затвердила бюджетна комісія облради. І не виключено, що їхнє фінансування здійснювалося у тому числі і зі скандальних 127 мільйонів Департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОДА. Нагадаємо, що після виявлення завищення цін на закупівлю окремих товарів, було звільнено начальника Департаменту Єлизавету Біров та розпочато кримінальне провадження…

Щодо тарифів Центру, то, згідно офіційної інформації, вони подекуди цілком дорівнюють тарифам на лікування в ужгородських приватних установах. Інша справа, що такого обладнання і фахівців в інших установах області немає… Так от, згідно прайсу, консультації лікарів тут, як, наприклад, і в приватній клініці «Гемомедика», коштують 300 грн. А найдороговартісною у Центрі є операція з видалення пухлини мозку — 70 000 грн. Крім того, Центр заробляє й на оренді приміщень, які, фактично, належать не йому, а обласній раді. Так, тут орендують кабінети медичний центр «Водолій» та ж «Гемомедика».

Попри це, Обласний Центр Нейрохірургії та неврології фінансується через офіційні договори Національною Службою здоров’я України. На сайті цієї установи ми знайшли ці договори, згідно з яких, ОЦНН мав отримати близько 10-12 мільйонів у рік на надання окремих послуг! Знову ж таки, через те, що ОЦНН вказує лише очікувані витрати, чітку суму з’ясувати важко. З цієї ж причини з’являється можливість для маніпуляцій коштами…

Ми спробували зв’язатися з пацієнтами, яким робили операції в Обласному Центрі неврології та нейрохірургії. Деякі з них розповідають, що нескладні операції тут справді робили безкоштовно. Але від допомоги «від душі» не відмовлялися. Ще б пак, чи стали би висококваліфіковані спеціалісти працювати у справді некомерційному комунальному підприємстві за одну зарплату? Як, наприклад, директор Центру Андрій Смоланка, який згідно декларації, отримує всього 17 тис грн. на місяць. Власне, така ситуація й у всіх медичних установах Закарпаття та України. Однак, для чіткого розуміння варто називати речі своїми іменами і чітко прописувати обґрунтованість тарифів, послуг, чітко вказувати, скільки коштів іде на зарплату лікарям центру і хто виплачує цю зарплату працівникам «некомерційного комунального підприємства»…

Власне розслідування проводили журналісти порталу Groza.news Громада Закарпаття

Залишити відповідь